Menu
Pilnā versija
Foto

Pēdējā aktuālā ekonomiskā ziņa!

Raimonds Nipers · 20.02.2024. · Komentāri (120)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Argentīnas jaunais prezidents Havjers Milejs, kas stājās amatā vien pērn, 10. decembrī, pāris mēnešu laikā jau ir spējis valstī sabalansēt valsts budžetu, kas ir noticis pirmo reizi vairāk nekā desmit gadu laikā.

Tas tika panākts bez Kongresa rīcības, - jaunais prezidents iesaldēja valdības izdevumus 2023. gada līmenī, likvidējot daudzas ministrijas un samazinot valsts aģentūru budžetus par vairāk nekā 50% !

Interesanti, kad atradīsies ŠĀDS cilvēks Latvijā, kurš spēs sabalansēt valsts budžetu un sakārtot valsts tautsaimniecību?

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem Latvijā 2022.gadā vidēji darba ņēmēju bija 811 tūkstoši, no tiem 240 tūkstoši bija nodarbināti sabiedriskajā sektorā, kas ir 30% no visiem nodarbinātajiem. Vidēji ES valstīs sabiedriskajā sektorā nodarbināto skaits ir 16%.

Pēc CSP datiem 2022. gadā sabiedriskā sektora darbiniekiem atalgojumā ir izmaksāti 4,97 miljardi eiro. Un var pieņemt, ka šo darbinieku uzturēšanas izdevumi (ēku uzturēšana, transporta, sakaru izdevumi, komunālie maksājumi…) ir vēl 2,5 miljardi eiro.

Kopā tie būtu 7,5 miljardi eiro… Samazinot Latvijas sabiedrisko sektoru vismaz līdz ES vidējam līmenim, ekonomija būtu 3 miljardi eiro!

Reformas rezultātā būtu nauda mazajām skolām, varētu pielikt katram vecuma pensionāram pa 100 eiro, bezmaksas medicīnu, būtu nauda pasažieru pārvadātājiem, varētu beidzot Latvijā arī uzbūvēt ātrgaitas šosejas.

Un beidzot valsts tautsaimniecība iegūtu apmēram 80 tūkstošus “augsti izglītoto un darba motivēto” valsts sektora darbinieku, kuri tiktu integrēti darbā privātajā sektorā.

Novērtē šo rakstu:

198
8