Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Prokuratūra ir iejaukusies Drošības policijas (DP) garumā vilktajā izmeklēšanā par izspiegošanu un noklausīšanos starptautiskajā lidostā Rīga, dodot skaidru norādi gan par to, ka izspiegotie darbinieki ir jāatzīst par cietušajiem, gan par to, ka pierādījumi liecina par lidostas amatpersonu nolaidīgu bezdarbību un par lidostas Drošības departamenta darbinieku iespējami noziedzīgām darbībām

Pietiek vairākkārt informējis, kriminālprocesu pēc Krimināllikuma panta par korespondences, pa telekomunikāciju tīkliem pārraidāmās informācijas un citas informācijas noslēpuma pārkāpšanu DP sāka 2013. gada pašā nogalē. DP arī izmeklē, vai iesaistīto personu rīcībā ir saskatāmas Krimināllikuma panta par valsts amatpersonas bezdarbību sastāva pazīmes.

Aizdomās par nesankcionētu un pretlikumīgu noklausīšanos tiek turēti no amatiem atstādinātie lidostas Drošības departamenta direktors, bēdīgi slavenais Raimonds Lazdiņš (attēlā) un divi viņa padotie - Ints Rubezis un Andris Savko.  Savukārt varbūtēji bezdarbīgās amatpersonas, kas nonākušas DP redzeslokā, ir lidostas valdes priekšsēdētājs Aldis Mūrnieks un valdes loceklis Andis Damlics, kuri abi šonedēļ uzrakstīja atlūgumus.

Iekārta, ko 2011. gadā, kad Mūrnieks un Damlics bija lidostas valdes locekļi, ar valdes akceptu iegādājās Drošības departaments, bija paredzēta analogās un digitālās telefoncentrāles savienošanai. 2013. gada nogalē radās aizdomas, ka tā izmantota lidostas atbildīgu amatpersonu un lidostā darbojošos uzņēmēju telefonsarunu nesankcionētai noklausīšanai. Lidostas valde uz šo aizdomu pamata atstādināja no amata Lazdiņu, Rubezi un Savko. Trijotne par atjaunošanu darbā tiesājas jau vairākus mēnešus, un lidostai šim nolūkam arī nācies iztērēties, algojot advokātu, kam saskaņā ar vidējo stundu likmi jau samaksāti vairāk nekā 90 000 eiro.

Vairākas dīvainības noklaisīšanās lietas izmeklēšanā jau vairākkārt likušas uzdot jautājumu, vai DP "nepiespēlē" Lazdiņam un citiem nelikumīgajā noklausīšanā aizdomās turētajiem. Piemēram, jūlijā Pietiek rakstīja, ka DP atteikusi atzīt par cietušajiem astoņas personas (visi - augsti stāvošas lidostas amatpersonas), kas, iespējams, tikušas nesankcionēti noklausītas lidostā Rīga. Tāpat nevienam no skandalozajiem drošībniekiem, kas drīz jau gadu būs atstādināti no darba saistībā ar aizdomām par nelikumīgu noklausīšanos, vēl aizvien nav atņemta pielaide valsts noslēpumu saturošai informācijai.

Sākotnēji arī prokuratūra aprobežojās ar konstatāciju, ka "kriminālprocesā notiek izmeklēšana, lai noskaidrotu, vai ir noticis noziedzīgs nodarījums. Kad tiks konstatēts, ka ir noticis noziedzīgs nodarījums un personām ar noziedzīgu rīcību radīts kaitējums, procesa virzītājam būs pamats izpildīt KPL 96.p. prasības un informēt personas par tās tiesībām būt atzītām ar cietušajiem", līdz ar ko procesa virzītājam neesot pamata kādu atzīt par cietušo.

Nu Rīgas rajona prokuratūra, atkārtoti izskatot šo lietu, secinājusi, ka aina tomēr ir citāda. "Izmeklēšanas gaitā ir konstatēti fakti un iegūti papildus pierādījumi, kas dod pamatu" izspiegoto atzīšanai par cietušajiem, jo "izmeklēšanas laikā iegūtie pierādījumi liecina par VAS Starptautiskā lidostas „Rīga" amatpersonu nolaidīgo bezdarbību un par Drošības departamenta darbinieku iespējami noziedzīgām darbībām, kuras rezultātā lidostas darbiniekiem radīts tiesību aizskārums".

Vēl vairāk: prokuratūra Drošības policijas vecākajam inspektoram Iļjam Boronovskim, kurš izmeklēšanu šajā lietā, kur iesaistītas arī Drošības policijas intereses, jau novilcis gandrīz gada garumā, ir devusi norādījumu - nekavējoties atzīt izspiegotos lidostas darbiniekus par cietušajiem kriminālprocesā.

Drošības policija saistībā ar šo prokuratūras lēmumu pagaidām nekādus komentārus nav vēlējusies sniegt.

Novērtē šo rakstu:

0
0