Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Plašsaziņas līdzekļos nesen izskanējusi informācija, ka Valsts policija, pieķerot neatļautu Jaungada ballīti Siguldas apkaimē kopā ar draudzes "Kristus pasaulei" līderi Mārci Jencīti, piemērojusi administratīvos sodus no 500 eiro līdz vismaz pāris tūkstošiem eiro. Šajā ballītē piedalījušies tiesnese Ieva Sladzevska un viņas vīrs – prokurors Renārs Sladzevskis. Šajā sakarā jānorāda, ka gan tiesnese, gan prokurors ne vien kopā piedalās ballītēs kad tas ir aizliegts, bet gan arī "kārto" lietas vienos kriminālprocesos. Lūk spilgts piemērs, bet ne vienīgais.

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā tika skatīta krimināllieta Nr. 11094072317, lietas iztiesājošā tiesnese bija Ieva Sladzevska, savukārt apsūdzības uzturētājs (prokurors) Renārs Sladzevskis. Pirmais spriedums taisīts 2019. gada 16. decembrī. Spriedums bija notiesājošs, tiesnese piesprieda precīzi tik cik pieprasīja prokurors.

Objektivitāte kriminālprocesā ir amatpersonu, kuras veic kriminālprocesu, profesionālās ētikas neatņemama norma. Tādējādi, ja ir esoša vai iespējama interešu konflikta pastāvēšana, pašai amatpersonai ir jāatsakās no iesaistīšanās procesā vai arī jāpārtrauc dalība tajā.

Konkrētajā gadījumā negribētos domāt, ka ir pastāvējusi ieinteresētība lietas iznākumā. Tomēr, ievērojot to, ka tiesnese aizstāvībai uzaicināja valsts nodrošinātu aizstāvi, kurš neatļāvās iebilst pat vārdu un kopumā "realizēja" aizstāvību pasīvi, pamatā klusējot, rodas pamatotas šaubas par ieinteresētības neesamību.

Saikne starp tiesnesi un prokuroru liecina par neitralitātes prasības pārkāpumu. Ieinteresētības subjektīvo aspektu konkrētajā gadījumā raksturo ģimeniskas saites starp tiesnesi un valsts apsūdzības uzturētāju. Nešaubīgi tiesnesim ir jābūt neitrālam un objektīvam. Bet, ja dzīvesbiedrs, ar kuru tu dzīvo, piedalās tiesas sēdē un apgalvo, ka cilvēks ir vainīgs, vai tiesnese var palikt neitrāla un objektīvi skatīt lietu? Diez vai.

Apsūdzēto tiesnese redz šodien un vairs nekad, bet dzīvesbiedru satiks jau vakarā. Ja vēl attiecības ir nesen sākušās un/vai pastāv kāds strīds, tad pavisam noteikti tiesnese nevēlēsies "runāt pretī". Rezultātā cieš ne tikai apsūdzētais, bet valsts un tieslietu sistēma kopumā.

Diemžēl tieslietu ministra piesauktais "bezkompromisu tiesiskums" nemaz nav tik bezkompromisu...

Novērtē šo rakstu:

117
7