Menu
Pilnā versija
Foto

Reformu asie stūri

Jānis Miežagrauds · 29.10.2011. · Komentāri (4)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Beidzot valdība izveidota! Nākotne rādīs – vai „kalns dzemdēja peli” vai kaut ko jēdzīgu. Protams, kā vienmēr ir daži jautājumi.

Pasaules ekonomika vēl nav redzējusi brīnumu, ka no rotaļāšanās ar ienākuma nodokli 9% apmērā triju gadu laikā, to samazinot vai palielinot uzņēmumam atkarībā no tā nodokļu maksāšanas disciplīnas, pēkšņi rastos jaunas darba vietas. Parasti jaunas darba vietas rodas, attīstot uzņēmumus vai izveidojot jaunas ražotnes.

Citādi ir ar izglītības reformu. Katrā ziņā „atraitnes dēla” problēmas būs atrisinātas, jo, lai daudzbērnu ģimene vai vientuļā māte varētu izskolot savu atvasi mūsdienu universitātē.... Tas faktiski nav iespējams, bet apzināti turpināt radīt apstākļus, kad vienīgā izeja būtu braukt uz ārzemēm, kur ir iespēja izglītību iegūt bez maksas – tas nozīmē apzināti veicināt emigrāciju. Vienīgi tagad studentiem pirms studiju sākuma vajadzētu parakstīt nopietnu, varbūt pat notariāli apstiprinātu līgumu ar valsti, kurā viņi apņemtos atmaksāt valstij izdevumus, kas saistīti ar viņu izglītību. Šis līgums būtu saistošs vismaz visā Eirosavienībā. Otrs variants – „melnais saraksts”, saskaņā ar kuru šos „laimīgos” nelaistu ārā no Latvijas, kamēr nav norēķinājušies par iegūto izglītību, varbūt pat kārtējā specdienesta (12. vai 15. pēc skaita Latvijā) izveidošana, kurš „medīs” no savām saistībām pret valsti mūkošos „gaistošos prātus”.

Jaunas darba vietas! Neko nevar darīt - dabūt par brīvu un aizlaisties ir ne tikai „brunču mednieku” kvēlākais sapnis. No otras puses, tas ir spīdošs mēģinājums novērst sociālo nevienlīdzību sabiedrībā un izglītībā. Manuprāt, šī reforma ir vispārdomātākā un reāli izpildāmā. Nākamais solis droši vien būs izglītības kvalitātes paaugstināšana un pārspīlētā valsts subsidēto augstāko mācību iestāžu skaita samazināšana. Ir iespaids, ka vairākas no tām pat izveidotas ir ar vienu mērķi – „nokāst” no valsts maksimāli lielu naudu, nevis sniegt konkurētspējīgu izglītību. Mani sajūsmina visādi „bakalauri” un „maģistri”, kuri tiek „izcepti” 2-3 gados! Jācer – pārdomātas reformas būs!

Cerams, valdība izstrādās jaunu uzņēmumu izveidošanas un attīstības programmu un mežu kailcirtes turpmāk nebūs eksporta galvenais stūrakmens...

Novērtē šo rakstu:

1
0