Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēc Liedienām otrajā Ministru kabineta sēdē premjere Evika Siliņa pasniedza Krišjānim Kariņam tumši sarkanu rožu kaudzi, tādējādi sveicot viņu ar demisiju. Varbūt šīs rozes sūtīja Valsts kontrole, varbūt ģenerālprokurors tās nodeva ar kurjera palīdzību – nezinu, bet piekritīsiet – pasniegt ziedus brīdī, kad s...du ir sastrādāts vairāk nekā divas bļodiņas, neizskatās labi. Tāpat kā labi neizskatījās un neizklausījās aplausi, ko ministri šajā sēdē veltīja cilvēkam, kas rīkojies kā “kārtīgs Rietumu politiķis”, citējot premjeri…

Aplausi parādīja, ka Kariņš nav viens šajā ķezā – viņš arī nevar būt viens, jo tas ir “Jaunās Vienotības” veidots un uzturēts gars un kārtība, kas tagad ļoti skaidri atspoguļojās Valsts kontroles ziņojumā. Ja premjere piesauc kārtīgos Rietumu politiķus, tad šajā brīdī kopā ar Kariņu vajadzētu atkāpties arī viņai un – citiem “Jaunās Vienotības” ministriem, jo tā ir tikai un vienīgi šīs partijas atbildība, kas notika ar bēdīgi slavenajiem lidojumiem.

Neviens cits šajos apstākļos nav vairāk atbildīgs kā Latvijas vadošā un valdošā partija, neviens cits tos neveidoja. Normāli būtu, ja JV tagad tiktu atņemts arī valsts finansējums vai vismaz no šīs naudas tiktu kompensēti visi nelikumīgie un neekonomiskie tēriņi, kas paveikti pēdējos gados. Tas būtu, kā saka Evika, rietumnieciski, bet – tas nenotiks, jo šo valsts apgūšanas koncepciju ir izstrādājusi pati JV kopā ar tā saukto nevalstisko sektoru. Starp citu, esat kaut ko dzirdējuši no delnistiem vai providistiem par šo “valsts zagšanas gadījumu”- nu, vismaz tā, ka savās interneta mājas lapās būtu izlikuši pārdomas vai komentārus? Tukšums…

Tiem, kas saka, ka Kariņa lidojumiem bija valstiska nozīme un konkrētajā brīdī nemaz citādi nevarēja rīkoties, iespējams, kaut kādā ziņā ir taisnība. Taču Valsts kontroles ziņojumā nav tikai par gaisa satiksmes apgūšanu vai lidmašīnu izvēli – tur ir atklāti gadījumi, kad valsts kalpi sev izraksta komandējumus, pie kuriem vēl pieskaita klāt kaut kādas dienas naudu piemaksas. Nevienā no gadījumiem šīs piemaksas nav palikušas valsts kasē uz plauktiņa – tik negausīgi grāba, tik ļoti gribēja nodrošināt savu fiskālo ēstgribu. Simtos tūkstošos izsmēla un neaizmirsa arī pieskaitīt reprezentācijas izdevumus…

Tiesa, pavaicājiet sev – kas tās par normām un nolikumiem, kas paredz komandējumu naudām vēl kaut kādas piemaksas? Kuri sliktie vai dumjie kaut ko tādu ir ne tikai izdomājuši, bet arī uzlikuši uz papīra, lai varētu tādā veidā krāpties? Nu, labi, ierēdņi mums danco pēc koalīcijas repertruāra, un viņiem trīc ļipas, bet ko visus šos gadus darīja uzraugošās iestādes – sākot no KNAB un beidzot ar to pašu Valsts kontroli? Kā tas varēja būt, ka gadiem šo neviens nepamana?! Un, ja pamana – kāpēc tas netika aktualizēts kā valsts līdzekļu un mantas izšķērdība? Jo tam visam taču pamatā ir likums, kas tika pārkāpts.

No vienas puses, ir skumji noskatīties, kā sasmērējušies politiķi un valsts ierēdniecības elite tagad mēģina piemeklēt pareizos vārdus, lai atkratītos no atbildības. No otras – ir vēl skumjāk apzināties, ka tā ir sistēma, ko šie paši politiķi un ierēdņi ir izkopuši līdz teju vai pilnībai.

Kurš atbild par lidojumu organizēšanu? Valsts kancelejas vadītājs pasaka – premjera birojs. Biroja vadītājs piesarkst un arī pasaka – birojs… Un, tad vēl tā stostīšanās kā pīpmaņiem pirmajā klasē, ko skolas direktors ir pieķēris… Kurš konkrēti? Nūūū, lidoja jau premjers…

Bet – visu kārtoja birojs. Birojs? Tad birojs arī atbildēs – visi rindā, kā to paredz “kārtīgā Rietumu politika”. Ja Kariņš bija tik liderīgs un vērienīgs savās iegribās, kādam no biroja taču varēja ienākt prātā doma, ka vispār tas nav smuki. Jo birojā atrodas vairāk nekā viens cilvēks – Siliņai tie ir veseli 14! –, kas laikam ne tikai saņem algu, bet arī strādā un par kaut ko atbild. Pieņemsim, ka toreiz birojā visi bija Kariņa sektā un “viens otru nenodod”, bet kas notiek Citskovska pārstāvētajā pasaulē? Kur palika birokrātijas klasika – šo nevar, to nevar…? Kancelejas vadītājs un viņa timurieši tajā visā noskatījās? Kāpēc viņš (-i) nekliedza? Kur pazuda modrība? Vai – kur pazuda vismaz inicatīva, ka tā nedrīkst?

Nesaku, ka Kariņš nav strādājis godprātīgi, pārstāvot Latvijas intereses. Tas vispār nav pat apspriežams – tā tik vēl trūka, lai viņš to nedarītu. Bet atgriežamies tomēr uz zemes – pie mērenības, samērojamības, pie prāta un prātiņ’ nāc mājās. Ja šajā kārtībā varēja likumu piesmiet gadiem, tad tas notika grupā, un – visiem, kas atradās šajā grupā, ir jāsaņem pēc nopelniem. Vai Ministru kabinetā ir notikušas kratīšanas – tajā slavenajā “premjera birojā” un Valsts kancelejas vadītāja kabinetā? Vai izkratītas ir tās privātās tūrisma firmas, kas gadiem apkalpoja šīs treknās izvēles? Kādas procesuālās darbības ir veiktas pret Eviku Siliņu un Jāni Patmalnieku – kas abi ir bijuši tajos jocīgajos gados zem Krišjāņa spārna? Parlamentārā sekretāra vai biroja vadītāja statusā.

Ja Evika ir šobrīd no amata atstādinājusi Valsts kancelejas vadītāju – uz izmeklēšanas laiku –, kāpēc iepriekšējā nedēļā viņa ļāva no premjeres biroja notītieties savam parlamentārajam sekretāram Patmalniekam, kas visā šajā ir visur un… nekur? Jānis atgriezās Saeimā – deputātos… Viņš pats saka, ka nekādus saimnieciskos lēmumus nav pieņēmis, ka savulaik Kariņu konsultējis tikai politiskos jautājumos. Vai Jānis neredz vai izliekas neredzam, ka valsts līdzekļu izšķērdēšana viņa deguna galā, pirmkārt, ir politisks jautājums? Tā ir tā slavenā politiskā atbildība, kas ir kādā brīdī jāuzņemas.

Kāpēc JV domā, ka Jāņa Patmalnieka “rotācija” no malas izskatās kā partijas biedru paaudžu vai kadru maiņa? Tāpēc, ka vēlētāji ir stulbi? Kāpēc premjere, kas pati ir bijusi pie Kariņa tajos grēka laikos kā parlamentārā sekretāre un kas apgalvo, ka Patmalnieks ir strādājis šajā postenī pie viņas “profesionāli un godprātīgi”, pēkšņi atsakās no tādiem profesionāļiem, kam godīgs prāts? Patmalnieks saka, ka viņš tagad koncentrēsies Saeimā… Interesanti. Tur gan mazāk maksās nekā Valsts kancelejas postenī, bet – ko neizdarīsi, lai valstij būtu labi. Jānis taupa!

Vai esat dzirdējuši kaut ko no premjeres par Valsts kontroles ziņojumu? Jā, tās nav Orleāna piezīmes, kas tur sarakstītas – tas ir mazliet nopietnāk, maigi izsakoties. Pieņemsim, ka Evika grib stāvēt malā vai alā un atšaujas ar dežūrfrāzēm, bet – kur tad citi JV politiķi, lielie smagsvari, kas arī sakās esot Rietumu kārtas? Valdis, Sandra, Inese… kam priekšā Eiropas kampaņas… Kur JV ministri – aizstāvot vai kauninot šo klajo izšķērdību? Kur baņķieru draugs Jānis ar savu kategoriskumu – lai būtu pa godīgo, vai – kur palikuši tiesiskuma un korupcijas (no-)vēršanas vasaļi Andrejs un Lolita… Visi no vienas partijas. Ups! Pilī jau mums arī piesiets viens no JV kumeliņiem, kam it kā vajadzētu vilkt nodokļu maksātāju ratus vai vismaz runāt skaidru valodu… Klusā daba.

Valsts kontroles ziņojums nav par lidojumiem. Tas ir par kādas partijas rūpīgi izveidoto kārtību un cinsimu, kur iesaistīta valsts ierēdniecība – visiem kopā, piedaloties mērķtiecīgā valsts naudas dalīšanā. Ģenerālprokurors saka pareizi – tā ir izšķērdība lielos mērogos, bet vēl jānoskaidro, vai tā ir arī ļaunprātība, bezdarbība, nezināšana… Tiesa, ar to skaidrošanu būs sarežģīti, jo arī tas ir pašreizējās valdošās partijas veidots, uzturēts vai nolakots tā sauktais tiesiskuma un pārvaldes koka galds ar četrām kājām.

It kā ir priekšnoteikumi, lai mēs beidzot šo politisko karteli likvidētu, taču tas nekad nenotiks, ja pie darbiem amatos, konsultantos un sekretāros šajās dienās paliks tā sauktie “Rietumu politiķi” ar konkrētas partijas biedra kartēm un tehnoloģisko aizmuguri, ko mēdz saukt arī par valsts pārvaldi. Vispār unikāla iespēja Latvijas valstij, atceroties, ka visas “rozes” – agrāk vai vēlāk – novīst… Arī tās, kas papīros iegrāmatotas kā reprezentācijas izdevumi.

Novērtē šo rakstu:

143
6