Menu
Pilnā versija
Foto

Sarunas pie galda

Korado Katani · 20.02.2024. · Komentāri (37)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Draugi! Varat raudāt, varat smiet, bet šoreiz atkal par Līvāniem. Daudzi bildīs – kāpēc atkal sildīt to saskābušo zupu? Kāpēc atkal aiztikt to latgaļu karaļvalsti? Visiem līdz mielēm ir noriebies tas Vaivods ar savu galma dāmu. Mums tagad ir saistošākas lietas, ko darīt vai lasīt! Kamdēļ vēl rakties tajā vircas bedrē, lai taču sūt dieva mierā, un galvenais, lai neizplata savu smirdoņu apkārt pa pagastu.

Labprāt pat piekristu šādam viedoklim, bet, kā tagad latviešiem bieži patīkas teikt, ir dažas sīkas nianses. Kamdēļ tieši tagad ir atkal un atkal jāceļ augšā Līvānu mēra Vaivoda jautājums? Varbūt tas būs par skaļi teikts, bet šķiet, ka pašreizējos apstākļos Vaivoda karaļvalsts ir sava veida mūsu valsts spoguļattēls. Ķēdes vājākais posms. Trekns furunkuls uz valsts kārnās pakaļas, kuru, ņemot palīgā asu nazi un „zeļonkas” pudeli, pat prasts lauku zootehniķis ar pāris veikliem griezieniem spētu izgriezt no iekaisušās miesas, sava svētīgā darba rezultātā veicinot arī vispārēju valsts organisma atveseļošanos. Protams, piepalīdzot attiecīgām iestādēm. Šai misijai pilnīgi pietiktu ar Eiropas prokuratūru.

Pāris teikumu situācijas atkārtošanai. Pagājušā gada septembra beigās Līvānu novada domes deputāts Valdis Labinskis domes sēdes laikā nolasīja tanī brīdī sensacionālu dokumentu, kurā runa bija par kārtējā kriminālprocesa ierosināšanu pret Līvānu novada domi par krāpnieciskām darbībām lielā izmērā, kuras turklāt veiktas organizētā grupā. Tas atkal ir noticis, realizējot kārtējo Eiropas Savienības projektu Līvānos https://www.youtube.com/watch?v=qnS6a-e5M78&t=10645s (sākot no 53. minūtes).

Publiskā rezonanse bija gana spēcīga. TV raidījums „de Facto” sniedza izsmeļošu situācijas aprakstu. Tikai tradicionālais visurrunātājs mērs Vaivods un viņa viszinošākā vietniece Kraukle no atbildes izvairījās.

Pagājuši jau vairāk nekā četri mēneši. Pa šo laiku valstī ir notikušas daudzas interesantas lietas. Iejuties nācijas tēva tēlā, augstu virs mākoņiem ir plivinājies Kariņš, un beidzot ir beigusies episkā stīvēšanās ap Stambulas konvenciju. Lielākā daļa Saeimas pilnīgā laimē varēja iet uz tuvāko bufeti bučoties, tur ieraut kādu graķi un nākamās dienas rītā uz Mieriņas galda mierīgi nolikt savus mandātus. Galu galā mūža mērķis ir sasniegts, ko nu vairāk. Diemžēl tas nenotika, jo visvarenajai koalīcijai dienaskārtībā ir jauni, vēl ambiciozāki mērķi. Piemēram, Latvijas lauku atstāšana bez pamatiedzīvotājiem, realizējot stipri apšaubāmu skolu tīkla reformu.

Raidījums „de Facto” vēstīja, ka, iespējams, šoreiz kriminālprocess ir uzsākts par to, ka konkrētais projekts ir realizēts programmā, kura ir domāta uzņēmējdarbības veicināšanai, bet Līvānu dome ir darbojusies pēc principa, ka vispirms uztaisām projektu, tad dabūjam Eiropas finansējumu un beigās piemeklējam uzņēmēju. Turklāt to darījusi kā parasti. Kreatīvi un advancēti. Vismaz pašiem tā būs šķitis https://youtu.be/GDGX94ujODs.

Pagāja pāris mēneši, lai kripatu pa kripatai mēģinātu ievākt interesējošo informāciju. Lai iegūtu pēc iespējas objektīvāku ainu, mēģināju sazināties gan ar Līvānu novada domes vadošo triumvirātu - mēru Vaivodu, vietnieci Kraukli un direktoru Snikersu, gan ar domes deputātiem. Uzdevu dažus jautājumus arī domes darbiniekiem.

Pēdējo pāris gadu laikā Līvānu domes darbinieku vidū ir bijusi liela tautu staigāšana. Daudzi ir aizgājuši no darba, daži ir atnākuši. Pilsētā runā, ka aizgājušie ir šo to paņēmuši līdzi. Klīst baumas, ka daži domes kopētāji vakaros ir aiz pārslodzes lūzuši, un nevienam nav šaubu, ka dažādi datu nesēji ar ielādēto informāciju ir noglabāti drošās vietās, tā teikt, lietošanai pēc vajadzības. Arī pats mērs Vaivods publiski ir paudis, ka viņš un viņa vietniece Kraukle gadiem bijuši pakļauti pasaules tumsas spēku izspiegošanai un viņu sarunu ierakstīšanai. Daži informētākie avoti stāsta, ka mēra Vaivoda pusdiengalda sarunu ieraksti esot pieejami Rožupē, Rīgā un pat Telavivā. Turklāt gandrīz par velti.

Pavelkot svītru manis veiktajai iztaujāšanai, jāsaka, ka atsaucība bija. No bijušo un esošo darbinieku puses un opozīcijas deputātiem.

Tātad sākam. Iesim soli pa solim. Pamēģināšu vismaz ieskicēt to teritoriju un iezīmēt darbojošās personas, kā arī tos mehānismus, kādā veidā attiecīgajās struktūrās tiek virzīti, bieži vien pievilkti aiz matiem dažu īpaši tuvu pašvaldību iesniegtie projekti.

Tātad ES ERAF projekts Nr. 3.3.1.0/16/I001 „Līvānu pilsētas ielas pārbūve uzņēmējdarbības attīstības veicināšanai”. Projekta realizācijas gaitā bija paredzēts realizēt Līvānu pilsētas Dzirnavu ielas atjaunošanu. Mēģināšu būt objektīvs un teikšu, ka jebkura pilsēta, jebkurš pilsonis tikai priecātos, ja tādu ielu atjaunotu viņa pilsētā, jo vairāk, ka šo maģistrāli no visām pusēm aptver Līvānu labākā privātmāju apbūves teritorija. Nākamajās vēlēšanās, atceroties šo mēra Vaivoda varoņdarbu, vēlēšanu iecirkņos tautai aptrūkās kabīņu, kur varēja atdot vienīgo balsi par savu varoni.

Kā redzat, tad arī ES programma bija izvēlēta pareizā. Kurš normāls tautietis ir pret uzņēmējdarbības attīstību Valmierā, Valkā vai Līvānos, lai paceļ roku! Tūlīt pat karstie latgaļu puiši krietni paņurcīs šī drosminieka parādes fasādi. Še tev! Še tev! Kā tu uzdrošinies vērsties pret līvāniešu un Latgales labklājību!

Tomēr katram spogulim ir divas puses. Viena tā glancētā un skaistā, kurā katrs līvānietis gara acīm jau varēja skatīt uzņēmējdarbības rosmi un dunu, kad katrā stūrītī, katrā brīvā vietiņā kā šampinjoni Īrijas pagrabā, Dzirnavu ielas apkārtnē aug jaunuzņēmumi, startupi un tamlīdzīgi iesācējkantori. Galvenais, lai pilsētas mērs Vaivods kādā Dzirnavu ielas krustojumā varētu kādā pakalpīgā TV stāstīt, cik investoru viņš ir piesaistījis.

Otra spoguļa puse bieži vien, maigi izsakoties, ir tāda apputējusi un blakšu nakts pastaigu blakusproduktu izraibināta. Mūsu konkrētajā gadījumā kā vecā krievu pasakā. Paskaties pa kreisi, un līdz pat horizontam slejas lielāku vai mazāku privātmāju rajons, izberzē acis un skaties pa labi. Tpū! Atkal tā pati bilde priekšā. Rokas stiepiena attālumā rēgojas greznas pilis un ne tik greznas būdiņas.

Paliek pēdējā cerība. Jālec savā auto un jātraucas uz priekšu – uz saulaino tāli. Varbūt, varbūt tur būs kāds uzņēmējs, kaut vismazākais. Vienalga, ko viņš darītu, kaut vai audzētu sliekas! Nekā. Kilometrs aiz kilometra. Meži, lauki, pamestas mājas un brikšņi. Par laimi šis amoka brauciens beidzas 15 km no Līvāniem, kādā kūdras purvā, ko par laimi apsaimnieko mēra Vaivoda partijas biedrs, kāds domes deputāts.

Projekts gatavs, potenciālais investors pierunāts un noformēts, dokumentu paka 2016. gada jūnijā iesniegta Centrālajā finanšu un līgumu aģentūrā (turpmāk CFLA). Līgumi jau noslēgti, celtnieki ir klāt, un kungi var sākt sildīt rokas un kalt nākotnes plānus.

Diemžēl vai par laimi dzīve ir tā iekārtota, ka bieži vien tā seko saviem likumiem un sakarībām, nevis Līvānu domes gudrākajās galvās izperinātām projektu idejām.

2016. gada augustā CFLA nosūtīja Līvānu domei vēstuli Nr. 39-2-40/4667, kurā teikts, ka iesniegtais projekts ir apstiprināts ar nosacījumu, ja tiks iesniegts kartogrāfiskais materiāls, kurā skaidri norādītas ar komercdarbību saistītās teritorijas robežas, kuras funkcionālais savienojums ir ar Dzirnavu ielu. Kā noprotat, tad īpašs uzsvars tiek likts uz vārdiem - funkcionālais savienojums. Tautas valodā runājot, tad CFLA norāda, ka piesaistītajam uzņēmējam jāatrodas tiešā Dzirnavu ielas tuvumā.

Kā stāsta bijušie domes darbinieki, tad šajā brīdī domē iestājās reāla panika. Darbi objektā ir uzsākti. Objektā kā parasti, neskaitot ne svētku, ne nakts stundas, vaiga sviedros raujas Līvānu domes kabatas celtnieks - Jēkabpils PMK.

Īstenībā viss mans stāsts arī varētu sākties no šīs vietas. Ko nozīmē tāda mēroga pašvaldībai kāds neapstiprināts projekts? Jūs domājat, ka priekšā jau priecīgs knosās maksātnespējas administrators un aiz pagrieziena jau gaida dziļa, jo dziļa parādu bedre. Kļūdāties! Tajā laikā tāds štrunts vien bija. Lieks miljons, ko paņemt aizņēmumā. Mēram Vaivodam bez šaubām būtu gatavas atrunas par kārtējo sazvērestību pret viņa gaišību un darbinieku neizdarību, kuras uzticīgi tiražētu uzticamā vietējā propagandas ministrija.

Tomēr mērs Vaivods pieņēma lēmumu sākt operāciju „Atrast uzņēmēju”, lai jebkādā ceļā, jebkādiem līdzekļiem tiktu atrasts, piesaistīts vai izveidots investors, kurš pašvaldībai piederošā simtgadīgā graustā ieguldītu 500 000 eiro un izveidotu SPA kompleksu. Nopietniem cilvēkiem, redzot šo skaitli, uzreiz kļūst skaidrs, ka, lai izveidotu modernu un pelnošu SPA kompleksu, šī summa un arī vieta, maigi sakot, ir ļoti štruntīga izvēle. Runā, ka mēra Vaivoda uzrunātie biznesa pārstāvji bēga no mēra un viņa piedāvājuma kā tarakāni ķēķī, kad pēkšņi iedegas gaisma.

Man bija iespēja apskatīt diezgan prāvu dažādu e-pastu, vēstuļu skaitu, ko viens otram sūtīja dažādi Līvānu novada domes un VARAM pārstāvji. Uz galvaspilsētu ceļoja dažādas vēstules, kartes un izmisīgi lūgumi. Pretī tika saņemti vērtīgi padomi un skaņoti viedokļi. Vārdu sakot, vieni pūta, otri dega.

Lūk daži piemēri. Atbildīgs VARAM ierēdnis norāda, ka obligāti jau tagad vajadzīgs kartogrāfiskais materiāls. Tā kā ir izveidojusies ārpuskārtas situācija, tad obligāti vajag karti – tādu, ko pievienot projektam. Tas vajadzīgs, lai neatkārtotos tā pati situācija, ka ideju apstiprinās, bet CFLA tā „krīt ārā”.

Kāds domes konsultants norāda, ka tas ir pats būtiskākais. Ja neizpildās, ka jaunpiesaistītais uzņēmējs ir funkcionāli saistīts ar Dzirnavu ielu, tad CFLA projektu noraida pavisam un uzsāktie darbi ir 100% uz domes rēķina.

Aicinu visus vēlreiz pievērst uzmanību augstāk izteiktajai domai: ja projektu noraida, tad uzsāktie darbi ir pilnībā uz Līvānu domes rēķina. Ne daudz, ne maz – apmēram 900 000 eiro tā laika cenās.

Tavu brīnumu! Noskan fanfaras, un paceļas priekškars! Rampas ugunīs mēram Vaivodam pie rokas kautrīgi stāv piesaistītā investora SIA „Trimaļnīki” valdes loceklis Gundars Ašaks. Ja saņemsimies un piespiedīsim sevi noticēt kādā mēra Vaivoda priekšvēlēšanu uzrunā tautai paustajam, tad jauns un enerģisks uzņēmējs no kaimiņu pilsētas. Atkal tiek formēti dokumenti. Līvānu novada dome, lai glābtu Dzirnavu ielas projektu no izgāšanās, lielā steigā nobalso vēsturisku lēmumu par Kaiju ielas Līvānos atjaunošanas pievienošanu Dzirnavu ielas projektam. Tādējādi tiek izpildīts CFLA izteiktais aizrādījums, ka Dzirnavu ielas projekts tiks apstiprināts tikai tad, ja tiks iesniegts kartogrāfiskais materiāls, kurā ir skaidri norādīta ar komercdarbību saistītās teritorijas robeža, kuras funkcionālais savienojums ir Dzirnavu iela. Mītiskā karte tika arī iesniegta!

Tagad mazliet pakavēsimies pie paša “bagātā investora”. Varbūt tas moris nav tik klibs, kā es viņu te mēģinu mālēt. Tātad SIA „Trimaļnīki” ir reģistrēta 2016. gada 29. aprīlī. Pamatkapitāls 2800 euro. Kā darbības veids ir minēta ceļu un maģistrāļu būvniecība. Kā redzat, tad ļoti nopietns spēlētājs SPA kompleksu celtniecībā un attīstībā. Īsts, gruntīgs investors ar milzīgu pieredzi šajā jomā. Nauda? Tas taču nav galvenais! Puiši enerģiski un gudri! Turklāt ar sakariem Līvānu novada domē. Uzslies gaisā to miesas, gara un baudas templi, ka nošvīkstēs vien.

Stop! Šeit apstāšos un ievilkšu elpu. Saskaitīšu līdz desmit un nomierināšos.

Parakņāsimies datu bāzēs. Kas tad par putnu patiesībā ir SiA „Trimaļnīki”? Pirmais darbības gads - 3432 eiro apgrozījums un 761 eiro zaudējumi. Atskanēs balsis, ka tas taču ir tikai pirmais gads, lai taču puikas ieskrienas, un naudas pietiks gan SPA kompleksam, gan sviestam un kādam Turcijas kūrortam. Nāksies visus apbēdināt. Arī visus nākošos gadus SIA „Trimaļnīki” nemitīgi cīnās ar apgrozījumu, zaudējumiem un kavētiem nodokļu maksājumiem. Turklāt izmisīgi cīnās.

Lielāku interesi izraisa jautājums - no kuras bikšu kabatas mērs Vaivods izvilka šo daudzsološo investoru? Kādas saites tad patiesībā saista Līvānu domes gaiteņus ar šo iepriekš nevienam nezināmo uzņēmēju.

Viss vienkāršais, kā parasti, ir līdz mielēm prasts un banāls. Publiski vairākkārt ir izskanējusi informācija, ka SIA „Trimaļnīki” faktiskais labuma guvējs ir ilggadējais Līvānu domes inženieris Armands Šaraks, kurš aprakstītajā projektā gan bija domes pilnvarotā persona, kas nodrošina līgumu izpildi un kontroli, gan vadīja šī projekta iepirkuma komisiju. Kā stāstīja atsevišķas personas - un viņu teikto var apliecināt oficiāli un ne tik oficiāli dokumenti -, tad projekta realizācijas periodā bija arī aktīvs SIA „Trimaļnīki” darbu vadītājs un rīkotājs.

Liekot šo puzli pa gabaliņiem tālāk kopā, arvien vairāk nostiprinās pārliecība, ka visas iesaistītās puses jau no brīža, kad CFLA pakratīja ar pirkstu un atmeta atpakaļ Dzirnavu ielas projekta sākotnējo variantu un lika Līvānu domei meklēt jaunu uzņēmumu, apzināti izdarīja visu, lai visas darbības gan no Līvānu novada domes puses, gan no VARAM ierēdņu un dažu konsultantu puses varētu kvalificēt kā, iespējams, apzinātu krāpniecību, lai no ES struktūrfondiem izkrāptu finanšu līdzekļus. Vienkāršiem vārdiem runājot, lai saglābtu visu, ko vēl var saglābt, apzināti tika piesaistīts uzņēmums, kuram nekad nav bijis ne finanšu resursu, ne kapacitātes, lai realizētu domei nepieciešamo SPA projektu. Mēra Vaivoda galvā dzimušās idejas jēga bija tāda, ka galvenais ir dabūt un apgūt Eiropas naudu. Kad pienāks laiks atskaitīties par līdzekļu izlietojumu, tad arī domās, kā Eiropas priekšā atskaitīties. Elementāri. Vilks laiku, pazemīgi vērs ietekmīgu Rīgas aizbildņu kabinetu durvis un prasīs projekta termiņa pagarinājumus.

Deputāts Valdis Labinskis Līvānu domes sēdē paziņoja, ka krimināllieta ir ierosināta attiecīgi pēc Krimināllikuma 177. panta trešās daļas. Tātad par krāpšanu, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa, vai ja tā ir izdarīta, iegūstot narkotiskās, psihotropās vielas un citas vielas. Tā kā miesisko un garīgo baudu templis netika uzbūvēts, tad pieņemsim, ka šoreiz ir domāta krāpniecība lielā apmērā un organizētā grupā. Attiecīgi arī sods pienākas no 2 līdz 10 gadiem ar mantas konfiskāciju vai bez.

Bet tā jau ir tikai tīra teoretizēšana. Jākonstatē, ka mēram Vaivodam šī ir jau otrā krimināllieta ar šo pantu. Jāsaka, ka šis Latvijas maznovada mērs arvien vairāk sāk atgādināt rūdītu kriminālo autoritāti, kuram viens pīpis - viena lieta vairāk vai mazāk. Svarīgākais, lai nāras kamerā būtu pirmajā stāvā un tuvāk radiatoram.

Nobeigumā daži jautājumi par šo projektu un Līvānu novada domi. Kādēļ Līvānu domē ir tāda kārtība, ka celtniecības darbi dažos domes projektos tiek sākti, vēl pirms tiek parakstīti līgumi ar CFLA par projektu īstenošanu? Kādēļ darbi tiek veikti bez finansiāla seguma no pašvaldības puses? Līdzīga situācija ir izveidojusies ar bēdīgi slaveno 2. angāra celtniecību Līvānu pilsētā, kad tika izrakta milzīga būvbedre un salikti pamati, kuru rezultātā dome bija spiesta ņemt kredītu, lai norēķinātos ar celtnieku.

Kādēļ abos šajos gadījumos celtnieks ir mēram Vaivodam tik tuvā Jēkabpils PMK? Kādēļ vispārībā investora lomai tika izvēlēta SIA „Trimaļnīki”? Kā jau iepriekš minēju, tad pilsēta runā, ka faktiskais labuma guvējs „Trimaļnīkos” ir toreizējais Līvānu novada domes būvinženieris Armands Šaraks, kurš šobrīd vada „Trimaļnīku” darbu, būdams noformēts par darbu vadītāju. Vai tā ir taisnība, ka kāda cita mēram tuvu stāvoša persona arī tajā laikā ir strādājusi SIA „Trimaļnīki”?

Galu galā pamazām esam nonākuši līdz galvenajam jautājumam. Vai šī afēra nav dzelžaini saistīta ar nākošo ne mazāk skandalozo mēra Vaivoda projektu vairāku miljonu vērtībā - tā saucamo ielu pārbūvi Ubaglīcī, kur arī vismaz sākotnēji galvenā loma bija ieplānota SIA „Trimaļnīki”? Šoreiz viss.

Nākošreiz par kādu mūžīgu izsoli un inženiera Šaraka īpašo lomu mēra Vaivoda projektos.

Novērtē šo rakstu:

64
7