Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Kad nopublicēju “Xā” šo RD Finanšu un administrācijas lietu komitejā notikušo deputātu balsojumu par Maskavas ielas pārdēvēšanu, Progresīvos atbalstoša persona man publiski pārmeta, ka es melojot un izplatot dezinformāciju.

Kā informācija ar deputātu balsojumu varētu būt dezinformācija vai meli, ja tā atbilst patiesībai? Tur taču visiem skaidri redzams, kurš un kā balso vai balsošanā nepiedalās.

Varbūt stāsts ir par kaut ko citu. Varbūt, ka vienkārši nepatīk kā dzīvē izskatās balsošanas tabula. Jo cilvēki nespēj nostāties tajā pusē, kas atbalsta Maskavas un citu ielu pārdēvēšanu. Varbūt, ka patiesais pamats tam ir elektorāta pārklāšanās ar Saskaņu un vēlme šo elektorāta daļu paturēt sev.

Progresīvos atbalstošie cilvēki apgalvo, ka partija negribot atbalstīt, ka tieši Latgales ielas vārdā sauc Maskavas ielu, un tam ir iemesls, ka jau viena Latgales iela esot. Ļoti interesants pamatojums… jo sēdes laikā, kad pieņēma lēmumu, šāds arguments gan neizskanēja no opozīcijā esošo kolēģu puses.

Kolēģi sēdes laikā galvenokārt runāja par procedūru, ka jautājumu it kā skatot nepareizā komiteja, kaut arī šie jautājumi ir vistiešāk saistīti ar finansēm un administratīvajiem jautājumiem. Ja jau tik vien tā bēda, kāpēc gan atturējās, lemjot jautājumu pēc būtības?

Vēl interesantāku šo viņu pamatojumu neatbalstīt nosaukumu maiņu padara fakts, ka šie kolēģi balsoja atturoties arī pie pilnīgi visu citu ielu nosaukumu maiņas, kam nav nekādas saistības nedz ar Maskavas ielas, nedz ar Latgales ielu nosaukumiem. Šobrīd izskatās, ka mēģina pieķerties pie jeb kādiem salmiņiem, lai nebalsotu par ielu nosaukumu maiņu.

Tas, ka Progresīvie negribēs balsot nedz par Maskavas ielas, nedz citu ielu pārdēvēšanu mums bijis pilnīgi skaidrs jau no pirmās dienas, kad tieši šīs ieceres apspriedām. Bija skaidrs, ka tiks meklēti visdažādākie argumenti, lai skaidrotu, kāpēc nebalsot vai nepiedalīties balsojumos.

Atgādinu, ka balsojums “pret” vai “atturas” nozīmē to pašu, jo, lai koleģiālā institūcijā tiktu pieņemti lēmumi, “par” balsīm ir jābūt vairāk nekā “pret” un “atturas” balsu summai. Līdz ar ko varam secināt, ka ielu nosaukumu maiņai neatbalstošās pozīcijās balsojuši gan Latvijas Krievu savienības, gan Saskaņas, gan Progresīvo deputāti.

Tagad par pašu izvēli pārsaukt Maskavas ielu par Latgales un Lastādijas ielām un esošo Latgales ielu par Jāņa Klīdzēja ielu.

Tas, ka mums Rīgā ir Maskavas iela, ir vistiešākās okupācijas sekas. Pirmās neatkarības laikā tagadējo Maskavas ielu nosauca par Latgales ielu, taču pēc dažiem gadiem notika Latvijas okupācija, un 1940.gadā šī iela zaudēja Latgales ielas nosaukumu, jo to pārsauca par Maskavas ielu. Lai sasniegtu taisnīguma augšāmcelšanos un tiktu atjaunota vēsturiskā Latgales iela, ir jāpieņem sarežģītāks lēmums nekā citi.

Maskavas ielu ir plānots pārdēvēt pamatā par Latgales ielu, kas ir vēsturiskais kādreizējais šīs ielas nosaukums.

Taču, tā kā Rīgā jau ir neliela iela, kas nosaukta par Latgales ielu, tad arī šai ielai ir nepieciešams jauns atbilstošs un ar Latgali saistīts nosaukums, tādēļ esošo Latgales ielu plānots pārsaukt par Jāņa Klīdzēja ielu. Jānis Klīdzējs bija latviešu rakstnieks un dzejnieks no Latgales, pēc viņa romāna "Cilvēka bērns" motīviem uzņemta populārā režisora Jāņa Streiča tāda paša nosaukuma filma.

Savukārt nelielo Maskavas ielas sākumposmu no 13.janvāra ielas līdz Salu tiltam (Lāčplēša ielai) plānots pārdēvēt par Lastādijas ielu. Tas pamatā tiek darīts iedzīvotāju drošības dēļ, lai operatīvajiem dienestiem nebūtu kļūdaini izsaukumi uz iepriekšējām adresēm. Kādu laiku, kamēr cilvēki pieradīs pie jaunajiem nosaukumiem, viņi operatīvo dienestu izsaukumos var aiz pieraduma nosaukt arī veco ielu nosaukumus ārkārtas situācijās.

Respektīvi, tās adreses (ēku numuri), kas ir esošajā Latgales ielā, nepārklāsies ar adresēm (numuriem) jaunajā Latgales ielā, jo tajā posmā būs Lastādijas iela. Lastādija ir senais nosaukums Maskavas forštates apkaimes daļai starp Vecrīgu un Salu tiltu (Lāčplēša ielu). Šo piedāvājumu atbalsta arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests, lai nenotiktu izsaukumu sajaukšana, tāpat tas izslēgtu jucekli ar pasta piegādēm.

Esam saņēmuši vēstules par atbalstu Maskavas ielas pārdēvēšanai vēsturiskajā Latgales ielas nosaukumā no Latgales kongresa, Latgaliešu kultūras biedrības, Latgaliešu kultūras kustības “Volūda”, biedrības “Latgolys Saeima”, Publiskās atmiņas centra, LR Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas Latgales apakškomisijas, zinātņu doktoriem, vēsturniekiem, Rīgas Dārziņu iedzīvotāju biedrības, Rumbulas attīstības biedrības, Rīgas iedzīvotājiem u.c.

Šeit nav stāsts par voluntāri izvēlētiem nosaukumiem, te ir bijis pamatīgs darbs ilgāk nekā gada garumā ar vēsturniekiem, speciālistiem, organizācijām un valsts institūcijām, kam šie lēmumi jāsaskaņo, lai mēs nonāktu pie rezultāta.

Jā, jebkuras ielu maiņas rada īslaicīgas neērtības un jucekli, no tā neizbēgsim, bet šeit ir jautājums, kurā pusē mēs esam un kādiem simboliem ļaujam būt mūsu Rīgas pilsētvidē.

Aicinu visus domes valstiski domājošos kolēģus atbalstīt piedāvātās ielu nosaukumu maiņas, neatkarīgi no būšanas pozīcijā vai opozīcijā, nenodarboties ar savstarpējo apkarošanu, tam mums būs citas reizes, bet šoreiz būt vienotiem par Rīgu un Latviju!

Novērtē šo rakstu:

71
28