Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Mērķis, ar kādu pēdējās nedēļas tiek aktīvi izplatītas baumas par premjera Valda Dombrovska (Vienotība) un bezpartejiskā satiksmes ministra Aivja Roņa iespējamiem plāniem drīzumā pamest amatus, ir radīt „tektonisko plātņu sakustēšanos” valdības koalīcijā, lai pasteidzinātu izmaiņas valdībā atsevišķu politisko grupējumu vai nozīmīgāku politekonomisko spēku labā, Pietiek pieļauj avoti valdībā. 

Neoficiālā informācija par it kā gaidāmajām pārmaiņām nākusi no tā dēvētā „Olšteina sešinieka” un ar tā dēvēto „Repšes biedrību” saistītiem sabiedrisko attiecību speciālistiem, kas apkalpo dažādu biedrības dibinātāju - miljonāru intereses. Tā kā informācija vienlaikus vairākiem medijiem, tās avotus nav bijis grūti izskaitļot.

Pietiek zināms, ka šīs baumas darījušas nervozu vienmēr tik mierīgo premjeru Dombrovski. Premjeram tuvu stāvoši avoti atzinuši, ka Dombrovskis ir sajutis apdraudējumu sava krēsla stabilitātei. Lai arī Dombrovskis līdzšinējo premjeru vidū izcēlies ar politiski mazaktīvu biroju, pēdējās nedēļās valdības vadītājam tuvi cilvēki neierasti aktīvi vāc informāciju par iespējamiem apdraudējumiem koalīcijas stabilitātei.

Ar šīm baumām pārbaudīta tiek arī satiksmes ministra Roņa pacietība. Ministram tuvu stāvoši avoti Pietiek ir atstāstījuši detaļas no Roņa iknedēļas tikšanās reizēm ar tā dēvētā „Olšteina sešinieka” pārstāvjiem, no kā ministrs nevar izvairīties, ņemot vērā, ka šai deputātu grupai ar koalīcijas līgumu noteikta politiskā līdzatbildība par Satiksmes ministrijas (SM) darbību.

Atstāstīts, piemēram, kā Klāvs Olšteins un viņu pavadošie līdzgaitnieki „lasot lekcijas” Ronim, kurās pārmesta ministra it kā vienaldzība pret tiesiskuma jautājumiem, jo viņš no amatiem SM kapitālsabiedrībās neatbrīvo visas ar zaļo zemnieku ietekmi saistītās amatpersonas. Vienlaikus „Olšteina sešinieks” jau ziemā iesniedzis vairāk nekā 20 „savējo” sarakstu, kurus labprāt redzētu šajos amatos. Apstiprinot, ka šāds saraksts eksistē, Vienotības Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis tomēr ir atteicies ar to iepazīstināt Pietiek. Savukārt Ronis uzsvēris, ka apzināti nav vēlējies ar šādu sarakstu iepazīties. Olšteins sev tradicionāli šāda saraksta esamību sauc par „meliem” un „izdomājumiem”.

Atsevišķi uzņēmēji, kuru bizness saistīts ar SM pārraudzības jomu, Pietiek neoficiāli atstāstījuši, ka Olšteins, tiekoties neformālā gaisotnē, ļāvis noprast, ka viņš ministrijā pārdzīvos Roni, citiem vārdiem – agri vai vēlu nomainīs viņu amatā. Šie SM parlamentārā sekretāra vārdi no uzņēmēju vides esot nonākuši arī Roņa ausīs.

Tieši „spēlēšana uz nerviem” šīm divām amatpersonām – Dombrovskim un Ronim – pašlaik, kamēr sabiedrībā saglabājas stabils atbalsts valdībai un premjeram, ir spraugas starp, kāda valdības pārstāvja vārdiem runājot, „tektoniskajām plātnēm”, kuru sakustēšanās pavērtu iespēju izmaiņām valdībā. Aizejot Ronim, pretenzijas uz satiksmes ministra amatu visticamāk pieteiktu „Olšteina sešinieks”, lai gan uz to tīko arī Vienotības pārstāvis Zaķis. Pēdējais, kurš no Vienotības izvirzījies kā sadarbības ar bezpartejisko Roni koordinētājs, jau pašlaik konkurē ar Olšteinu par ietekmi saimnieciski jaudīgajā ministrijā, Pietiek norādījuši avoti SM un uzņēmēju aprindās.

Ja Zaķim izdotos pārliecināt uzņēmējus par savu ietekmi SM un to, ka saimnieciskie jautājumi jāsaskaņo ar viņu, tas vairotu šī Vienotības politiķa izredzes pretendēt uz „kasiera” Edgara Jaunupa aizvietošanu partijas hierarhijā. Otra pretendenta – Vienotības ģenerālsekretāra Arta Kampara izredzes ieņemt „kasiera” nišu tiek vērtētas kā apšaubāmas, jo viņš zaudējis ietekmi iepriekš vadītajā Ekonomikas ministrijā. Kontaktus ar Vienotības ielikto EM valsts sekretāru Juri Pūci bez Kampara starpniecības uztur Jaunups.

Bezpartejiskais satiksmes ministrs Ronis cilvēkiem, kam uzticas, jau kopš ziemas neslēpa, ka nejūtas komfortabli Vienotības uzspiestajā sadarbībā ar „Olšteina sešinieku”, kuram ir ambīcijas uz amatiem SM kapitālsabiedrībās. Ministrs, iespējams, dažās sarunās, piemēram, pirms Olšteina iecelšanas SM parlamentārā sekretāra amatā premjeram bija ļāvis noprast savu diskomfortu, tomēr Dombrovskis to nebija saklausījis. Tādēļ skaidriem vārdiem šis jautājums starp ministru un premjeru tika izrunāts tikai pēc Pietiek publikācijas marta pēdējās dienās. Tad Ronis uz konkrētu Dombrovska jautājumu par plāniem demisionēt bija atbildējis noliedzoši, Pietiek atklājuši avoti valdībā.

Ronis vasaras sākumā būtu gatavs pamest satiksmes ministra amatu ar nosacījumu, ja līdz maija beigām tiks atrisināti vairāki lielie problēmjautājumi - kā jauno pasažieru vilcienu iepirkums, nacionālās lidsabiedrības airBaltic nedienas un citi. Tas bezpartejiskajam ministram ļautu aiziet ar pabeigtu veiksmes stāstu, bet jau ziemā šādi problēmjautājumu atrisināšanas termiņi nešķita reāli. Iespējams, paša satiksmes ministra daļēji izraisītajās runās par iespējamo demisiju drīzāk nolasāmi mēģinājumi atgādināt premjeram un Vienotībai, ka tiem jābūt kā buferim starp Roni un „Olšteina sešinieku”.

Pietiek jau rakstīja, ka savukārt priekšlaicīgie minējumi par Dombrovska izredzēm pretendēt uz augsto amatu tiek izplatīti ar mērķi pieradināt pie domas, ka amatā rekordlaiku pavadījušais premjers agri vai vēlu aizies. Šādas informācijas parādīšanās publiskajā telpā arī ļautu notestēt reakciju uz šādu scenāriju. Aktualizējot jautājumu par Dombrovska drīzo karjeras kāpienu Eiropā, kam kā priekšnoteikums ir vairāku „mājasdarbu“ izpildīšana, premjera krēsla šūpotājiem arī paveras vēl viens iemesls kritizēt viņa ekonomisko politiku. „Repšes biedrība” Latvijas attīstībai, kurā Jaunups sapulcinājis ar Dombrovska un ekonomikas ministra Daniela Pavļuta  (ZRP) politiku neapmierinātos Vienotības lielsponsorus, ar masīvu sabiedrisko attiecību kampaņu atsevišķos medijos kritizē valdību par nespēju nodrošināt valsts ekonomisko attīstību.

Novērtē šo rakstu:

0
0