Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Bijušais Militārās izlūkošanas un drošības dienesta darbinieks Maigurs Strīķis no bēdīgi slavenās Strīķa-Juraša-Sparāna “lietu kārtotāju” trijotnes feisbukā ir pamatīgi sapsihojies par spriedumu bijušā Latvijas dzelzceļa prezidenta Uģa Magoņa lietā, kuru tiesai nācās attaisnot Strīķa „kolēģa” Jura Juraša nelikumīgi savākto pierādījumu dēļ. Domāju, daudziem būs interesanti palasīties šīs ekspresīvās pārdomas un padomāt par to patiesajiem iemesliem.

"Pasaulē, kā smejies, tā dara: mazos zagļus kar, lielos ceļ amatos" - citāts no Mērnieku laikiem par norisēm 19.gadsimta beigās.

"Tiesa ceturtdien attaisnoja par kukuļošanu apsūdzēto Magoni un Osinovski" - citāts no TVNET raksta par notikumiem 21.gadsimta sākumā.

Starp citu, kas tagad ir vadībā spīvajā neuzpērkamības sacīkstē, - žurnālisti vai tiesneši?

***

Bija tāds žurnālists Krievijā, - Sergejs Dorenko, kuram pēkšņi palika slikti 2019.gada 9.maijā Maskavā, braucot ar motociklu. Tā bija viņa dzīves pēdējā diena. Daudzi uzskata, ka arī viņš ir viens no Krievijas valdošā indētāju režīma upuriem. Video ar viņa viedokli par mūsu Magoņa radagabalu - Krievijas tā laika dzelzceļa galveno priekšnieku Jakuņinu. Šos izteikumus tiesa Krievijā atzina par godu un cieņu aizskarošiem, - lika samaksāt soda naudu un publiski tos atsaukt. Savukārt Latvijas tiesnesis Kārlis Jansons no Limbažiem Jakuņina mūsmāju radam Magonem un Igaunijas dižbagātniekam Osinovskim vienkārši savas kompetences ietvaros izsniedza kukuļneņēmēja izziņu valsts vārdā sagatavota tiesas sprieduma izskatā.

***

Laikā, kad biju prettiesiski iesaukts obligātajā karadienestā Padomju armijā, pie mūsu kazarmas Ungārijas pilsētā Kečkemetā bija izvietots armijas amatiertēlnieku radīts skulpturāls veidojums ar domu atveidot plandošu karogu. Daudz ģipša bija izlietots. Uz ģipša karoga ar zeltītu krāsu bija uzrakstīta tēze - партия — ум, честь и совесть нашей эпохи (partija, - mūsu laikmeta prāts, gods un sirdsapziņa).

Karogs kā karogs, kā jau puišeļmeistaru darināts. Klasisks padomju aģitācijas materiāls, figurējošs vietās un nevietās. Aiz karoga betona žogs un starp šo karogu un žogu amonjaka smaka, kas traucēja parastiem zaldātiem dzīvot tikpat maz kā sakramentālā padomju aģitācija. Vienkārši ērta vieta, kur aiziet pa mazajam pēc rīta rosmes trīs kilometriem.

Šīs atmiņas uzjundīja stāsts par Limbažu tiesas tiesneša Kārļa Jansona humānisma izpausmi, attaisnojot par kukuļošanu trūkumā nepampstošos Magoni un Osinovski. Bet padomju aģitācijas frāzi no karaspēka daļas ģipša karoga gribas pārveidot un parakstīt zem Kārļa Jansona portrejas, - Kārlis Jansons, - Latvijas tiesu sistēmas spogulis.

***

Misiņa, vara un bronzas trauki, ja tos regulāri nespodrina, apsūbē vai pat parādās zaļš aplikums. Līdzīgi ir ar korupciju tiesu sistēmā, ja šīs neatkarīgās amatpersonas ikdienā neuzpasē un ja viņi to nejūt, korupcijas klātbūtne šīs populācijas sastāvā ir garantēti sagaidāma. Tiesnešiem ir jābūt neatkarīgiem, bet neatkarība viņiem ir jāizsniedz tikai komplektā ar atbildību un pastiprinātu kontroli. Kur meklēt medikamentus pret šo kaiti? Tālajā 2002.gadā nelaiķis Anrijs Kavalieris publicēja rakstu, kurā iezīmēts ceļš uz vienu šo tiesu sistēmas ārstniecības līdzekļu kopumu, radītu Amerikas Savienotajās valstīs. No attīstītām demokrātijām daudz ir ko ņemt. Nevajag kautrēties, par pieredzes pārņemšanu nav jāmaksā.

***

Citāts atmiņas veicināšanai no 2015.gada žurnāla "Ir" arī par amatpersonu pilnvaru sadalījumu demokrātiskā valstī.

"Prezidente Vaira Vīķe-Freiberga intervijā žurnāla «Ir» šīs nedēļas numurā par Latvijas tiesu sistēmu teic, ka tā ir «tīšām būvēta tā, ka var veicināt korupciju».

Bičkovičs septiņus gadus ir bijis šādas sistēmas galvenais būvuzraugs. Tāpēc grūti nepiekrist bijušajam tieslietu ministram Jānim Bordānam (kuram pašam amatu nācās zaudēt, kad viņš pamēģināja mainīt korupcijas un shēmošanas rutīnai ērto sistēmu) – Latvijas tiesiskuma nākotnē AT priekšsēdētājam ir lielāka nozīme nekā Valsts prezidentam."

***

Nez kuri un kā kombinēja, lai Magoņa/Osinovska krimināllieta nonāktu pie tiesneša Kārļa Jansona Limbažos. Parastiem makšķerniekiem trāpās sīkas un lielas zivis, bet pie ilgi praktizējoša makšķernieka lielās zivis tā vien peld.

***

Noteikti ir nodarbes, kurās Limbažu tiesnesis Kārlis Jansons ir pat ļoti profesionāls un kvalificēts, bet šajās nodarbēs pavisam noteikti neietilpst taisnīga lietu iztiesāšana.

***

2002. gads, -

"Šonedēļ, nu jau kārtējo reizi, Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga asi kritizēja tiesu sistēmu, netieši nerādot arī uz tiesnešu korumpētību."

"Tiesnešu biedrība asi paziņojusi, ka ar savu runu prezidente ir patiesībā apvainojusi visus tiesnešus un prokurorus, piemēram, pierādījumu viltošanā un kukuļņemšanā."

2019.gads, -

"Tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP) izteikumi par tiesu sistēmu, kuros, citastarp pausts, ka tiesu sistēma patlaban ir neefektīva, grauj tiesu prestižu un autoritāti sabiedrības acīs, uzskata Latvijas Tiesnešu biedrība."

Tiesnešu biedrība pauž tiesnešu kopējo attieksmi. Ir jābūt pārmaiņām beidzot. Tiesnešu neatkarība ir neapstrīdama nepieciešamība, bet bez atbildības sabiedrības priekšā, bez godprātības darbā, tā pārvēršas par vienas pasugas amatpersonu patvaļu juridiskas izcelsmes ziloņkaula tronī.

Vaira Vīķe-Freiberga: “Man rūp tiesnešu labā slava”. - Latvijā - Ziņas - TVNET

Latvijas Tiesnešu biedrība Bordānam pārmet tiesu prestiža un autoritātes graušanu sabiedrības acīs (aprinkis.lv)

***

Osinovska advokāte Jeļena Kvjatkovska: "Tiesu sistēmai jābūt brīvai no politiska spiediena".

Es, kā skatītājs no malas: "Tiesu sistēmai jābūt brīvai no tiesājamo miljonāru biezo maku spiediena".

Domājams, ka tad ne vēlētāji, ne viņu priekšstāvji, nebūs sašutuši. Un advokātei nevajadzēs dzīt politiku Limbažu supertiesneša Kārļa Jansona taisītā sprieduma aizstāvēšanai.

Novērtē šo rakstu:

75
62