Menu
Pilnā versija
Foto

Tautas traģēdija un tās optimizēšana

Arturs Priedītis · 27.07.2018. · Komentāri (43)

Pievienot komentāru

Lapas:    1   Rādīt komentārus, sākot ar: pirmo | pēdējo

Gejis

02.08.2018. 15:44

Latviesiem briesmas ir tikai tad, kad nav ko aprunat otru, aizlikt kaju prieksa otram. Riebiga tauta ir tie latviesi.

Atbildēt

A.P.

31.07.2018. 11:26

30.07.2018 16:05 „Delfos” komentāru ierakstīja anonīms „normāls cilvēks”: „Jebkuram (!?) normālam cilvēkam tāpat ir skaidrs, ka nesāks latvieši pēkšņi (!?) un masveidā (!?) taisīt augšā pa 6+ (!?) bērniem! Tā nenotiek arī daudz bagātākās valstīs. Bērnus bariem ražo nabagi aiz garlaicības (!?) un citu interešu (!?) trūkuma. Tātad nav mums reāli savairoties (!?) pietiekami ātri, lai aizņemtu visu dzīves telpu un neatstātu vietu iebraucējiem. Tāda tendence ir visās pārtikušajās valstīs un arī mums tā jāuztver kā neizbēgamā (!?) perspektīva. Jautājums vairs nav kā neielaist iebraucējus, bet kā pašiem sev un saviem bērniem (!?) nosargāt iespējami vairāk labumu (!?). Tieši tik vienkārši...(!?) Piemēram, Anglijā, Norvēģijā, Vācijā utt. vietējie neviens neies strādāt par minimālo algu vai tuvu tai... Tas un valoda arī ir faktiski labākais (!?) ko varam izcīnīt ...”. Domājams, to raksta latviešu jaunās paaudzes pārstāvis, kurš zina, kas notiek pasaulē. Cilvēks zina, ko raksta. Viņš zina, ka tāds viedoklis ir daudziem, precīzāk – „jebkuram normālam cilvēkam”. Turklāt cilvēks zina, ka diskusijas nav iespējamas un nav vajadzīgas. Dotajam viedoklim ir maksimāla autoritāte. Par „normālā cilvēka” viedokli būtu daudz kas sakāms. Protams, vispirms nākas pievērst uzmanību frāzei „Bērnus bariem ražo nabagi aiz garlaicības un citu interešu trūkuma”. Jautājumu daudz. Vai „normālais cilvēks” apjēdz, ka arī pats tātad ir savu vecāku „garlaicības produkts” un dzimis tikai tāpēc, ka viņa vecākiem nav bijušas „citas intereses”? Vai tiek saprasts, ka „normālais cilvēks” noniecina savus vecākus, uzskata tos par muļķiem? Vai minētā amorālā, ciniskā, antihumānā izpratne ir eiropeīdu rases izmiršanas faktora nosacīts mentālais rezultāts jeb ģenētiski iedzimta necilvēciska izpratne? Vārdu sakot, kāds ir cēlonis tādam šausmīgam uzskatam? Vai to izraisa „baltās” rases izmiršanas apziņa jeb šausmīgais uzskats nav saistāms ar „baltās” rases izmiršanas apziņu un tā cēlonis ir elementāra cilvēciskā nevērtība – elementāra amoralitāte? Katrā ziņā komentārs ir analītiski ļoti vērtīgs. Tajā atspoguļojas konkrēti uzskati, kuri acīmredzot ir stereotipiski un spoži raksturo tagadnes t.s. globālo cilvēku.

Atbildēt

ha-ha

30.07.2018. 13:42

»

5

Visu problēmu pamats LV - vecie komunisti nelaiž jaunos pie varas un VALSTS ATTĪSTĪBAS...


Okupantu žurkas nelaiž pie vārda jau sirmot sākušos žurkulēnus.Autors uzkrītoši izvairas no okupācijas un lieto pēcpadomju terminu.Padomes joprojam ir darbīgas visās dzīves jomās.Jābeidz barot okupantu žurkas un žurkulēnus,tad varbūt kas mainīsies!

Atbildēt

TAS

29.07.2018. 17:43

»

Tereza Mendoza

Neattīstīti radījumi nav spējīgi uztvert morālo traģēdiju


izskaidro lielo zagšanu pie latviešiem un valsts nederību. Labi teikts!

Atbildēt

Sirdsapziņa

29.07.2018. 16:21

Saprotu, ka tas skanēs naivi. Bet katram cilvēkam tomēr ir sirdsapziņa. Un to var atmodināt sākot atklāti rakstīt par pagātnes notikumiem. Tie, kuru vainas dēļ ir smagi cietuši citi cilvēki (pašnāvības, psihiatriskās slimnīcas) tomēr agri vai vēlu sāks izjust arī savu vainas apziņu. Un viņiem pašiem būtu jānoiet no slavas un popularitātes skatuves. Ar varu no tās nodzīt nevienu nevar. Sevišķi jau tāpēc, ka vismaz šobrīd pret VDK upuriem ir nicīga attieksme, arī no tautas puses.

Atbildēt

> Pietiek

29.07.2018. 14:56

»

Buba> Pietiek

Pietiek laikam ir vienīgais populārais portāls, kuru būtu jāmarķē "līdz 18 gadiem ielogoties aizliegts...


Patiešām - varbūt jāturpina dod iespēju kaut ko ierasti bezcerīgi trulu un šķebinoši derdzīgu izvemt gan Bubai, gan citiem muļķiem, kas ir apsēduši šo "portālu" kā sūdumušas misakstes vāku, jo šamo regulāro troļļu "argumentācijas" leksikā nemaz citu vārdu nav, kā vien tikai lopiski trulas jēlības un lamuvārdi. Tā tas ir pat šo troļļu savstarpējā "komunikācijā", kā to var elementāri konstatēt jebkurš normāls cilvēks.

Atbildēt

fēlim

29.07.2018. 14:45

»

Fēlis

Kad? Kad uzrakstīji, ka vajadzēja izmantot iespēju paklusēt. Pats esi appīpējies? Apenes vismaz ar pareizo pusi uzvilki? Paskaties, vai brūnumiņš nav priekšā


Kas arī bija jāpierāda - tipisks trollis tu esi, ko atkal pats kārtējo reizi pierādīji.

tu gluži veltīgi plāties ar savām pastāvīgi uz nepareizo pusi uzvilktajām apenēm, kurās brūnumiņš ir priekšā - to nevar nepamanīt, jo tava šmuce ilgtspējīgi smird pa visu publisko telpu.

P.S. Attiecībā uz to, ka tu kārtējo nejēdz izmantot lielisko iespēju paklusēt - normāli cilvēki to saprot paši bez atgādinājuma, atšķirībā no tevis un taml. kautķermeņiem, kas uzskata par "uzbrukumu" atgādinājumu par to, ko paši neapjēdz.

Atbildēt

Buba> Pietiek

29.07.2018. 13:30

Pietiek laikam ir vienīgais populārais portāls, kuru būtu jāmarķē "līdz 18 gadiem ielogoties aizliegts
Tik daudz jēlību , lamuvārdu nekur neesmu manījis ( jo nocenzē) .
No otras puses - varbūt jādod iespēja kaut ko izvemt gan Dikļu, gan citiem muļķiem, jo viņu"argumentācijā, leksikā nemaz citu vārdu nav? .

Atbildēt

Fēlis

29.07.2018. 12:33

»

fēlim

tu esi appīpējies, vai apdzēries - kad un kā es tev uzbruku? Kāpēc tu atkal lien virsū normāliem cilvēkiem ar savu debilismu un saviem kārtējiem meliem? Kāpēc atkal centies izraisīt kašķi? Tipisks trollis tu esi, ko arī pats kārtējo reizi pierādīji


Kad? Kad uzrakstīji, ka vajadzēja izmantot iespēju paklusēt. Pats esi appīpējies? Apenes vismaz ar pareizo pusi uzvilki? Paskaties, vai brūnumiņš nav priekšā.

Atbildēt

fēlim

29.07.2018. 10:43

»

Fēlis

Tātad Tu. Ne jau es Tev uzbruku


tu esi appīpējies, vai apdzēries - kad un kā es tev uzbruku? Kāpēc tu atkal lien virsū normāliem cilvēkiem ar savu debilismu un saviem kārtējiem meliem? Kāpēc atkal centies izraisīt kašķi? Tipisks trollis tu esi, ko arī pats kārtējo reizi pierādīji.

Atbildēt

Pietirst-komas debilā muļķe Lato Lapsa!

28.07.2018. 23:11

»

Dikļu muļķis Indjulis Durka!

Es pirmais nesāku


Pirmā iesāku es!

Atbildēt

Lapato Lapspistai debiloīdei - štata durkai no pietirs-komas sūdubedres

28.07.2018. 22:49

»

Dikļu muļķis Indjulis Durka!

Es pirmais nesāku


ar kļičku pidrilla pasīvā židmasonu paraonīdai sargātājai, čura raustās Muļķu zemē rāmi kā smirdošai nomī(z)tai seskādas pastalai. lupatai lapsai anālā acī debess klāra, nenāk sanitāre māra.

Atbildēt

pareizi

28.07.2018. 21:41

»

forcemajeure

Lato, iztīri komentārus. sāk riebties


un sāc ar forcemajeure 28.07.2018. 21:17

Atbildēt

forcemajeure

28.07.2018. 21:17

Lato, iztīri komentārus. sāk riebties

Atbildēt

Edge

28.07.2018. 21:04

»

patiesībā

Ir sacīts...


"Arī gudrais pārskatās" jeb "Paši pūta - paši dega"
... tieši LZA zinātnisko institūtu intelektuāļi bija Trešās atmodas iedvesmotāji un tribūni. Šodien viņi vairs nespēj dalīt savu spēku zinātnei, ģimenei un vēl kolektīvai idejai.
Ojārs Spārītis: Nu mēs klājam gultas peļņas dēļ. (nra.lv)

Atbildēt

Interesanti

28.07.2018. 19:12

»

patiesībā

Ir sacīts...


Dikļu muļķis Indjulis Durka no Dikļiem. Muļķu zeme, autors Durka, sarakstīts ar kļičku untuns Mikropiscanczs.

Bļe tabļetku un maloļetku, Klāra debes tirsas acī, Kas kan labāks sacīts!

Atbildēt

fēlim

28.07.2018. 15:37

»

Fēlis

Kuru ta es esu notrollējis? Ja mans viedoklis nesakrīt ar Tavu, tas nenozīmē, ka es esu ļaunais. Var būt Tu pats


vainīgs un atbildīgs ir tas, kas izraisa kašķi un pirmais uzsāk trollēšanu vai to atbalsta.

Atbildēt

Fēlis

28.07.2018. 15:04

»

tu

būtu nu labāk izmantojis ekskluzīvo iespēju paklusēt, šīs w-lapas pastāvīgais trolli


Kuru ta es esu notrollējis? Ja mans viedoklis nesakrīt ar Tavu, tas nenozīmē, ka es esu ļaunais. Var būt Tu pats.

Atbildēt

patiesībā

28.07.2018. 12:32

»

enchante

izcili labs raksts. Ka trāpīts "jēlā vietā" jau norāda frustrācija komentāros. Par t.s. globālo cilvēku gribas piebilst, ka tas ir homo vulgaris, gados vēl jauns, kad pārsvarā dominē marginālā attieksme un stratēģija - kādos vilkos esi, tā arī jākauc. Pasaulē nav daudz pastāvīgi domājošu indivīdu, lēš...


Ir sacīts:
«2 % cilvēku domā,
vēl 3 % cilvēku domā, ka viņi domā,
bet 95 % cilvēku labāk nomirs, nekā domās!»
/ Džordžs Bernards Šovs (George Bernard Shaw) /

Un, arī: "Domāšana, šķiet, ir ļoti smags darbs - tādēļ arī pasaulē tik maz cilvēku ar to nodarbojas." ;)

Atbildēt

enchante

28.07.2018. 12:07

izcili labs raksts. Ka trāpīts "jēlā vietā" jau norāda frustrācija komentāros. Par t.s. globālo cilvēku gribas piebilst, ka tas ir homo vulgaris, gados vēl jauns, kad pārsvarā dominē marginālā attieksme un stratēģija - kādos vilkos esi, tā arī jākauc. Pasaulē nav daudz pastāvīgi domājošu indivīdu, lēš tikai kādus nieka 10%

Atbildēt

tu

28.07.2018. 10:13

»

Tu

esi kaut ko nelāgu sapīpējies,atjēdzies


atjēdzies beidzot, pat ja esi esi kaut ko nelāgu sapīpējies, sarijies vai citādi salietojies.

Atbildēt

tu

28.07.2018. 10:11

»

Fēlis

Man ar tā šķiet


būtu nu labāk izmantojis ekskluzīvo iespēju paklusēt, šīs w-lapas pastāvīgais trolli.

Atbildēt

Tereza Mendoza

28.07.2018. 09:42

Neattīstīti radījumi nav spējīgi uztvert morālo traģēdiju.

Atbildēt

ŽULIS ŽĻURGA

28.07.2018. 08:33

»

Žulis

Izskatās, ka troļļi (elfi) ir izstrādājuši noteiktu taktiku, lai šajā portālā novērstu saturīgas diskusijas par valdošajam režīmam neērtām tēmām. Tikko šāda diskusija sāk veidoties, tā komentāru sadaļa nekavējoties tiek pārpludināta ar stulbībām, rupjībām un apsaukāšanos, kur troļļi paši raksta "komentārus...


Mans brālis latviešu deģenerātu etalons komentāru pietaisīšanas lielmeistars lops ŽULIS tēlo svēto nevainību, it kā nebūtu portāla trollis- vēmējs. Patiesībā mans brālis idiots ŽULIS te visus komentārus jau ilgu laiku pietaisa kāda uzdevumā vai no sava vājprāta, kā īsts latvietis. Karstajā laikā ŽULIM ir grūtas naktis, jo viņa mēsli gultā nesakalst, paliek šķidri visu laiku, lien mutē, degunā, ausīs. Māsiņas no rīta viņu velk uz dīķi ar gāzmaskām, jo ŽULIS šausmīgi smird. Pēc dīķa ir nervozs un komentē pilnīgas dumjības. Bet neko nevar darīt - latvietis.

Atbildēt

5

28.07.2018. 08:28

Visu problēmu pamats LV - vecie komunisti nelaiž jaunos pie varas un VALSTS ATTĪSTĪBAS.
Vecie māk vienu - cīņu pa savu krēslu un potenciālo konkurentu apkarošanu.
To viņi ir izkopuši līdz pilnībai.
Valsts ....tā viņu interesē tikai un vienīgi kā slaucama govs.
Lemberga govis Ventspilī ir ļoti simboliskas šai ziņā.

Atbildēt

tā izskatās, ka dzelteno presi

28.07.2018. 07:56

finansē čeka..............

Atbildēt

Žulis

28.07.2018. 06:49

Izskatās, ka troļļi (elfi) ir izstrādājuši noteiktu taktiku, lai šajā portālā novērstu saturīgas diskusijas par valdošajam režīmam neērtām tēmām. Tikko šāda diskusija sāk veidoties, tā komentāru sadaļa nekavējoties tiek pārpludināta ar stulbībām, rupjībām un apsaukāšanos, kur troļļi paši raksta "komentārus" un paši uz tiem atbild.
Varbūt portāla administrācijai ir iespēja kaut kādā veidā to novērst vai vismaz ierobežot?

Atbildēt

Es, Pietirst-comas šata muļķis Lato Lapspistais

28.07.2018. 02:01

»

Dikļu muļķi, nejaucies,

kad vīri spriež


te latviju saucu par Muļķu zemi. Bļe zajeb ta ļetku! Daite tabļedku!

Nedošu mieru nevienam normālam komentētājam.

Atbildēt

Priedītis okupācijas gados bija okupantu pakalpiņš

27.07.2018. 19:50

Priedelēns nav apjēdzis vienu lietu - mēs dzīvojam pēcokupācijas Latvijā un nevis pēcpadomju! Krievu okupācijas vara, kad mēs šo patriecām 1991.gadā, mums astāja izzagtu un piegānītu zemi ar stulbiem, slinkiem, atlatviskotiem, krievismam un padomjismam simpatizējošiem cilvēkus. Lai latvieši kļūtu gudri un būtu saimnieki savā zemē, diemžēl ar 28 gadiem nepietiek!

Atbildēt

Puspatiesības, meli un murgi

27.07.2018. 18:19

Mēs dzīvojam kultūras kapitālisma tīklu sistēmās. Tajās nav sabiedrības kā tādas. Cilvēks globālajās tīku sistēmās savu individualitāti ir spiests saglabāt kā mainīgā personība, kura cīnās par izdzīvošanu.

Šo te, stulbais Priedīti , iekal sev paurī, jo esi totāli atpalicis savā grafomānijā!

Atbildēt

Okšķeris

27.07.2018. 17:14

»

Abc

Lasu ar interesi un paliek skumji. Varbuut labaak nezinaat un nesaprast


Vēl ir plašāks konteksts ar nosaukumu "Himēriskuma anatomija". Sengrieķu mitoloģijā himera ir uguns spļāvējs nezvērs ar lauvas galvu, kazas ķermeni un čūskas asti. Turpmākajos gadsimtos par himeru sāka dēvēt jebkuru fantastisku nezvēru ar dažādu dzīvnieku ķermeņa daļām. Savukārt ar vārdu „himēriskums” sāka apzīmēt fantastiski ārprātīgas, fantastiski zvēriskas parādības, kurās atspoguļojas dažādas pilnīgi nesaderīgas izpausmes (tā teikt, dažādu dzīvnieku ķermeņa daļas). Tiek uzskatīts, ka mūsdienu kapitālismā ir sastopama himēriska sabiedrība. [Par pēcpadomju Latvijas himēriskumu skat. grāmatā „Himēriskuma nesaulē. Kulturoloģiskas esejas un studijas, R., 2004]. „Baltās” rases sabiedrība ir kļuvusi izteikti himēriska sabiedrība. Tipiski himēriska izpausme ir t.s. sociālais klimakss – pašsaglabāšanās velmes deficīts, apzināti atsakoties radīt pēcnācējus. Otra himēriskā izpausme ir savas dzīves pārvēršana noslēgtā paranojālā lokā, kurā valda princips vairāk ražot, lai varētu vairāk patērēt un, vairāk patērējot, atkal ražotu pēc iespējas vairāk. Trešā (nosacīti) himēriskā izpausme ir dzīves jēgas trūkums, kas sekmē eksistenciālā strupceļa sajūtu; eiropeīdi ir zaudējuši ticību nākotnei un tā rezultātā zaudējuši vispār interesi par nākotni. Ceturtā (nosacīti) himēriskā izpausme ir absurda vairošana, kad racionālismu ir nobīdījis malā iracionālisms [skat. grāmatu „Iracionālā kapitālisma gramatika. Apceres par postindustriālā laikmeta kultūru. R., 2010]. Rietumu civilizācijā no himēriskuma viedokļa var vērtēt fetišizējošo attieksmi pret progresu, nemitīgi vēloties panākt kāpumu visos dzīves procesos. Fetišizētā progresa kults galvenokārt valda mānijā pēc iespējas vairāk ražot un patērēt, kā arī tirgot. Kapitālismam tagad nav ekonomiskās dinamikas, bet ir militāri politiskā un ģeopolitiskā dinamika, kad viss tiek panākts ar spēku, bet nevis ar darbu. Kapitālisma neoliberālajā (globalizācijas) laikmetā darba vietā stājas finansu mahinācijas, spekulācijas, finansu operāciju simulakri. Tas noveda pie finansiālā himēriskuma: parādu dzēšanu ar jaunu parādu un galu galā parādu atdošanas neiespējamību. Kapitālisma neoliberālajā un postmodetnistiskajā periodā himēriskums saskatāms eiropeīdu inteliģences t.s. inkluzīvajā identitātē; respektīvi, iekļaujošā, ietverošā (inkluzīvā) identitāte sevī attīsta visāda veida atvērtību un atvērtības izbaudīšanu: multietniskums kā bauda, homoseksuālisms kā bauda, homoseksuālās laulības kā bauda, genderisms kā bauda, politkorektuma bauda, uzskatu plurālisma bauda. Mūsdienu himēriskā kapitālisma būtiska izpausme ir nacionālās valsts un valstiskuma suverenitātes likvidēšana, kas arī ir sava veida bauda inkluzīvās identitātes patriotiem. Atsevišķu valstu suverenitātei nav nekādas vērtības. Himēriskuma izpausme ir liberālais fundamentālisms, kā drīkst dēvēt neoliberālismu – klasiskā liberālisma izkropļojumu. Mūsdienu himēriskums kā Rietumu civilizācijas norieta liecība atgādina Romas impērijas himēriskumu no III gs. beigām līdz V gs. Piemēram, III gs. (235.-285.g.) 50 gadu laikā mainījās 20 imperatori, valdīja militārā anarhija, modē bija homoseksuālisms, modē bija nedzemdēt bērnus.

Atbildēt

Abc

27.07.2018. 16:42

Lasu ar interesi un paliek skumji. Varbuut labaak nezinaat un nesaprast.

Atbildēt

A.P.

27.07.2018. 16:03

»

A.P.

Komentēt „partiju” pirmsvēlēšanu solījumus mūsu dzīves optimizēšanā ir aplama nodarbošanās. Tas ir loģiski. Mūsu dzīvei ir pilnīgi greizi pamati. LR ir nacionāli reakcionāra un krimināli oligarhiska starptautiskās konfederācijas sastāvdaļa bez jebkāda veida suverenitātes, un pie tam vēl LR ir cieši ...


Latviešu inteliģences vēsturiski pirmā paaudze XIX gs. veidojās no turīgās zemniecības – viensētu saimnieku, krogus, dzirnavu, pusmuižu saimnieciski enerģisko rentnieku dēliem, kuriem bija teicama augstākā izglītība pēc Krievijas, Vācijas universitāšu, konservatoriju un akadēmiju absolvēšanas. Tāda izcelsme un tāda izglītība, piemēram, bija Purvītim, Rainim, Andrejam Jurjānam. Latviešu inteliģences pirmā paaudze intelektuālo un radošo briedumu sasniedza XX gs. sākumā. Līdz I Pasaules kara beigām šī vērtīgā (latviešu tautas vēsturē līdz šim visvērtīgākā) paaudze tika likvidēta un izkliedēta pasaulē 1905.-1907.g. terora laikā, kara frontēs un asiņainajos notikumos sakarā ar Krievijas, Vācijas, Austroungārijas un Osmaņu impērijas sabrukumu. Daudziem nebija ģimenes, pēcnācēju. Aspazija un Rainis nebija vienīgie šajā ziņā. Pēc I Pasaules kara Latvijas Republikā sāka veidoties latviešu inteliģences jauna paaudze. Tās izcelsme bija strādniecība - laukos un pilsētās algota darba veicēju dēli un meitas. Latviešu jaunās inteliģences cilvēciskā bāze pamatā bija proletariāts. Izglītība tika iegūta LR vietējās mācību iestādēs, kuras nevarēja balstīties uz vietējo zinātnisko potenciālu. Latvijā zinātnes pilnvērtīga attīstība sākās tikai pēc II Pasaules kara. Starpkaru posmā radusies latviešu inteliģences paaudze vispirms tika represēta 1941.gada deportācijā, bet kara beigās speciāli izvesta uz Vāciju, no kurienes tā līdz 50.gadiem izklīda pa visu pasauli. Pēc II Pasaules kara Latvijā atkal veidojās latviešu inteliģences jauna paaudze – speciālisti ar augstāko izglītību. Tās cilvēciskā bāze pamatā atkal bija proletariāts – kolhozu/sovhozu un rūpnīcu strādnieku atvases. Izglītību ieguva LPSR vietējās mācību iestādēs, kā arī Maskavas, Ļeningradas un citu pilsētu augstskolās. PSRS sabrukuma laikā 80.-90.gadu mijā latviešiem jau bija stabila otrās paaudzes inteliģence, kura tika iepīta „perestroikas” mahinācijās. To izdevās realizēt bez jebkādas pretestības tāpat kā bez jebkādas pretestības jau pēcpadomju pirmajā laikā latviešu inteliģenci izdevās ievilināt neoliberālisma un postmodernisma purvā. Tāpēc ir nepieciešama atbilde uz šādu jautājumu: „Kāpēc tik viegli izdevās latviešu inteliģenci apmuļķot ar „brīvības” un „neatkarības” solījumiem, un kāpēc latviešu inteliģence tik enerģiski sāka jūsmot par neoliberālisma un postmodernisma kloāku?”. Citiem vārdiem sakot, jautājums ir šāds: „Kāpēc latviešu inteliģenci var tik viegli zombēt?”. Atbildes noskaidrošanā var palīdzēt sekojošais. Cilvēka garīgo būtību nosaka divi faktori: 1.kultūra (dzīves vide) un 2.genotips (ģenētiskais mantojums). Zinātne nezina šo abu faktoru proporcionālo sadalījumu. Vieni uzskata, kas tas ir 50%+50%. Sastopams viedoklis, ka tikai kultūras (dzīves vides) faktors ietekmē cilvēku. Saprotams, padomju laika latviešu inteliģences jaunās paaudzes būtiski ietekmēja sociālisma ideoloģija, humānisma un garīguma akcentēšana sociālisma ideoloģijā. Tāpat būtiski ietekmēja garīguma caurstrāvotā māksla un literatūra, pasaulē slavenā padomju izglītība. Liela nozīme bija sociālajai politikai – bezmaksas izglītībai, medicīnai, bezdarba neiespējamībai utt. Dziļa atbalss cilvēkos bija tikumiskās audzināšanas un augstu morālo prasību pedagoģijai. Bez ietekmes nevarēju palikt masu komunikācijas saturs, pilnīgi atsakoties informēt sabiedrību par ārkārtējiem notikumiem ar psiholoģiski traumatisku iedarbību uz cilvēkiem. Principā padomju laika latviešu inteliģences paaudzes no kultūras (dzīves vides) saņēma tādu materiālu, kas spēja cilvēkos attīstīt garīgumu, morāli tikumisko stabilitāti, deva plašas un vispusīgas zināšanas, augstu profesionālo kompetenci atbilstoši attiecīgā cilvēka velmēm un spējām. Respektīvi, kultūras (dzīves vides) materiāls teorētiski nedrīkstēja veicināt vieglus panākumus zombēšanā. Inteliģences idejiskā patstāvība bija pamatīgi apbruņota. Taču, kā zināms, zombēšana tomēr ir guvusi lieliskus panākumus. Zombēšana ir guvusi vēl lieliskākus panākumus pēckara latviešu inteliģences trešajā paaudzē, kura radās pēcpadomju 30 gados. Kāpēc tā ir noticis? Iespējams, tāpēc, ka garīgi pilnvērtīgais kultūras materiāls nav ģenētiski nostiprināts. Kultūras materiāls vienmēr atbalsojas ģenētiskajā struktūrā. Kultūras materiāls tiek ģenētiski fiksēts. Un, lūk, pie mums tas nav noticis pietiekamā mērā. Nav nostiprināts nemaz vai nav nostiprināts gandrīz nemaz. Zinātne ir lietas kursā par ģenētisko transformāciju ilglaicīgumu. Kultūras materiāla ģenētiskā nostiprināšana prasa vairākas paaudzes. Ja nekas radikāli un kardināli nemainīsies, tad latviešu inteliģences turpmākajās paaudzēs ģenētiski nostiprināsies tas viss, kas pašlaik izraisa šausmas par inteliģences straujo degradāciju un deģenerāciju.

Atbildēt

A.P.

27.07.2018. 16:02

Komentēt „partiju” pirmsvēlēšanu solījumus mūsu dzīves optimizēšanā ir aplama nodarbošanās. Tas ir loģiski. Mūsu dzīvei ir pilnīgi greizi pamati. LR ir nacionāli reakcionāra un krimināli oligarhiska starptautiskās konfederācijas sastāvdaļa bez jebkāda veida suverenitātes, un pie tam vēl LR ir cieši integrēta analoģisku valstisko kroplību kolekcijā, kas radās PSRS vietā. LR ir pēcpadomju noziedzības etalona Krievijas klons. Nevar būt nekādas runas par nacionāli nepatstāvīgā noziedzīgā režīma optimizēšanu. Tas ir bezcerīgi. Jēga ir tikai vienai tēmai: pēc iespējas ātrāka noziedzīgā valstiskuma likvidēšana. Arī „partiju” solījumos jēga ir tikai minētajai tēmai, Latvijas tautai solot nekavējoties likvidēt nacionāli reakcionāro un krimināli oligarhisko valstiskumu. Protams, tādu solījumu nedod neviena „partija”. Tas vēl vairāk apliecina muļķību analītiski vērtēt optimizēšanu. LR sociāli politiskā vide ir labvēlīga nacionāli reakcionārajam un krimināli oligarhiskajam valstiskumam. Tam ir latviešu masveida atbalsts. Latvieši ir apmierināti ar dzīvi visaptverošas noziedzības vidē. Taču klusēšana nav pieļaujama. Arī tas ir loģiski. Klusēšana nav pieļaujama to cilvēku dēļ, kuri neatzīst pastāvošo noziedzīgo valstiskumu. Tādi cilvēki latviešu tautā noteikti ir sastopami gan starp tiem, kuri ir aizceļojuši no Latvijas, gan starp palicējiem. Tādu cilvēku skaits nav liels. Bet tam nav nozīmes. Par LR fundamentālo nevērtību ir kritiski jārunā pat tad, ja par to vēlas dzirdēt un par to ir gatavs nosodoši izteikties tikai viens cilvēks. Saprotams, iespējami pretestības varianti. Var nesadarboties ar LR noziedzīgā valstiskuma struktūrām; var klusēt, neuzskatot par vajadzību kritizēt noziedzīgo valstiskumu; var atstāt Latviju, protestējot pret noziedzīgo valstiskumu. Taču vēsturiski tradicionāli viscienījamākais variants, dzīvojot cilvēciski necienīgos valstiskajos apstākļos, ir nesadarboties un neklusēt. Turklāt ir jālieto tik skarba valoda, cik skarbu valodu ir pelnījuši noziedzīgā valstiskuma diriģenti un viņu koris. Jau no paša sākuma pelnīti ir visrupjākie epiteti. Neapšaubāmi, mēsliem nepatīk dzirdēt, ka viņus nosauc par mēsliem. Tas pats attiecas uz dažāda veida neliešiem, izdzimteņiem, primātiem, pitekantropiem. Bet tur neko nevar darīt. Šajā gadījumā eifēmismu lietošana būtu morālā solidarizēšanās ar cilvēciskajiem atkritumiem. Dzīves ellē labskanība neiederas neviena elles apļa raksturojumā.

Atbildēt

Lapas:    1   

Jūsu vārds:

Komentāra teksts: