Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēc divām nedēļām administratīvajai tiesai jātaisa spriedums, no kura būs atkarīgs, vai Latvijas sabiedrībai saskaņā ar Edgara Rinkēviča vadītās Ārlietu ministrijas nostāju pārskatāmā nākotnē tā arī nebūs iespējams uzzināt patiesību par Krievijas Federācijas armijas izvešanu no Latvijas deviņdesmitajos gados, tostarp arī par toreizējā tieslietu ministra, tagadējā valsts prezidenta Egila Levita lomu tieši tādu līguma nosacījumu apstiprināšanā, kuru dēļ Rīgā joprojām slejas tā saucamais „Uzvaras piemineklis”.

Lato Lapsa, pēc kura iniciatīvas sākta šī administratīvā tiesvedība, savā pieteikumā tiesai lietas būtību aprakstījis šādi:

„2020. gada 31. janvārī es kā Latvijas Žurnālistu savienības biedrs manis veikta žurnālistisku pētījuma vajadzībām vērsos Ārlietu ministrijā ar iesniegumu, vēloties iepazīties ar šīs iestādes arhīvā glabātiem materiāliem, kas saistīti ar pirms vairāk nekā 25 gadiem – 1994. gada 30. aprīlī parakstīto Latvijas Republikas un Krievijas Federācijas līgumu par Krievijas Federācijas Bruņoto spēku pilnīgas izvešanas no Latvijas Republikas teritorijas nosacījumiem, termiņiem un kārtību un to tiesisko stāvokli izvešanas laikā.

Ārlietu ministrija manis pieprasīto informāciju (pieejas arhīvā esošiem dokumentiem formā) šā gada 17. februāra vēstulē atteicās sniegt, atteikumu mēģinot pamatot ar to, ka „labums, ko iegūst sabiedrība, ja pieeja pieprasītajiem materiāliem tiek atteikta, kopumā ir lielāks salīdzinājumā ar pieteicēja tiesību un tiesisko interešu iespējamo aizskārumu”.

Izdodot šo man nelabvēlīgo administratīvo aktu, Ārlietu ministrija nesniedza nekādu pamatojumu tam, kāds tieši ir tās argumentācijas pamatā minētais sabiedrības labums, kas it kā tiekot gūts, ja sabiedrībai tiek liegta pieeja pieprasītajai, sabiedrības interesēm nozīmīgajai informācijai.

Uzskatu Ārlietu ministrijas rīcību, liedzot pieeju tās arhīvā esošai sabiedriski nozīmīgai informācijai, par prettiesisku un nepamatotu, jo šī rīcība liedz sabiedrībai iegūt skaidru un patiesu informāciju par nozīmīgu Latvijas valsts vēstures jautājumu.”

Šā gada 6. aprīlī administratīvā lieta administratīvajā rajona tiesā ir izskatīta pēc būtības, un tiesa informē, ka spriedums lietā tiks sastādīts pēc divām nedēļām – 27. aprīlī.

Gaidāms, ka Egila Levita loma šī līguma nosacījumu sagatavošanā un apstiprināšanā tiks aprakstīta Lato Lapsas grāmatas "Viltvārdis" turpinājumā "Valstsgribis", kuras iznākšana iecerēta šogad. Reizē ar to klajā nāks arī "Viltvārža" otrais, papildinātais izdevums.

Novērtē šo rakstu:

107
7