Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

2012.gada rudenī no amata tika atstādināts SIA Rīgas nami valdes priekšsēdētājs Kārlis Kavacs, pēcāk viņš uz brīdi tika pat aizturēts, un publiski tika paziņots par iespaidīgiem un zaudējumus nesušiem finanšu darījumiem, ko prettiesiski veikusi Rīgas pašvaldības uzņēmuma vadība. Tagad, vairāk nekā sešus gadus vēlāk pirmās instances tiesa K. Kavacu ir pilnībā attaisnojusi.

Kad 2012. gada 11. septembrī tika atstādināta Rīgas namu valde, pašvaldības vadība publiski pavēstīja – uzņēmumā esot veikti augsta riska finanšu darījumi ar tā brīvajiem līdzekļiem kopumā par 1,71 miljonu eiro. Nepilnu mēnesi vēlāk K. Kavacu aizturēja policija, un Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs paziņoja, ka atstādinātais Rīgas namu valdes priekšsēdētājs tiekot turēts aizdomās par ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu.

Pēcāk, lietai nonākot tiesai, apsūdzības jau bija precīzākas. K. Kavacs tika apsūdzēts gan par dokumentu viltošanu, viltotu dokumentu apzinātu izsniegšanu un izmantošanu, gan par to, ka viņš kā valsts amatpersona veicis tīšas darbības, kas pārsniedz valsts amatpersonai ar likumu un uzliktu uzdevumu piešķirto tiesību un pilnvaru robežas, ar šīm darbībām radot būtisku kaitējumu.

Lietas būtība bija – K. Kavacs 2011. gada maijā bija noslēdzis līgumu ar finanšu operācijas veicošo SIA Zeus: prokuratūra uzskatīja, ka šis līgums, kas bija noformēts kā pakalpojuma līgums par valūtas kursa vadību un finanšu līdzekļu konvertāciju, patiesībā esot aizdevuma līgums, un tādā gadījumā K. Kavacs pārkāpis savas pilnvaras.

Šī lieta ilgāku laiku tika izskatīta tiesā un pagājušā gada 6. septembrī noslēgusies ar attaisnojošu spriedumu K. Kavacam. Pēc ilgas kavēšanās ar pilnā sprieduma sagatavošanu tagad tas beidzot kļuvis pieejams un rāda, kādu iemeslu dēļ tiesa prokuratūras apsūdzību šajā savulaik skaļajā lietā uzskatījusi par nepamatotu.

„Iztiesāšanas laikā nav gūts apstiprinājums tam, ka Kārlis Kavacs, būdams valsts amatpersona, izdarīja tīšas darbības, kas acīmredzami pārsniedz valsts amatpersonai ar likumu un uzliktu uzdevumu piešķirto tiesību un pilnvaru robežas, ar šīm darbībām radot būtisku kaitējumu valsts varai, pārvaldības kārtībai un ar likumu aizsargātām personas tiesībām un interesēm, izraisot smagas sekas, kā arī iztiesāšanas laikā nav gūts apstiprinājums tam, ka Kārlis Kavacs, būdams valsts amatpersona, tīši viltoja dokumentus, kā arī apzināti izsniedza un izmantoja viltotus dokumentus,” spriedumā secinājusi Rīgas Vidzemes priekšpilsētas tiesa.

Tiesas spriedumā norādīts, ka kriminālprocesā nav pierādīts ne apsūdzētā tiešais nodoms noziedzīga nodarījuma izdarīšanā, ne arī prokuratūras uzskats, ka Rīgas namu noslēgtais līgums ar SIA Zeus būtu uzskatāms par slēptu aizdevuma līgumu. „Gan līguma saturs, gan līguma izpildes faktiskie apstākli norāda uz to, ka pakalpojumu līguma noslēgšanas mērķis bija saņemt valūtas konvertācijas pakalpojumus,” secinājusi tiesa, norādot, ka analogus līgumus par valūtas konvertācijas pakalpojumu sniegšanu SIA Rīgas nami ir slēgusi arī iepriekš.

Tiesa konstatējusi, ka K. Kavaca rīcība, slēdzot šādu līgumu, nav bijusi nepārdomāta avantūra: pakalpojuma līgums noslēgts ar iepriekš pārbaudītu dalījuma partneri, kuram piederēja lielākais valūtas maiņas punktu tīkls Rīgā, turklāt līguma noslēgšanas brīdī SIA Zeus bija izsniegtas 13 Latvijas Bankas licences valūtas konvertācijai. Uzņēmums šajā jomā strādāja veiksmīgi, 2011. gadā gūstot vairāk nekā 156 tūkstošu latu peļņu.

Tiesa nolēmusi arī atdot par K. Kavacu 2012. gadā iemaksāto drošības naudu 21 343 eiro apmērā un atcelt piemēroto arestu uzņēmumā Zeus (kurš šajā laikā kļuvis maksātnespējīgs) izņemtajiem 582 271 eiro, kuri visu šo laiku glabājušies zvērināta tiesu izpildītāja Valsts kases kontā. Tiesa, uz to vēl nāksies pagaidīt, jo, kā liecina tiesvedību datu bāze, spriedums ir pārsūdzēts. Pēc neoficiālām ziņām, to pārsūdzējusi gan prokuratūra, gan SIA Rīgas nami.

Raksts pirmoreiz publicēts Latvijas Avīzē.

Novērtē šo rakstu:

34
14