Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Tikai steidzama „piesūkšanās” nodokļu maksātāju naudai vai kādam lielam uzņēmumam var paglābt no bankrota bēdīgi slaveno konsultāciju kompāniju SIA Prudentia Advisers, kuras zināmākie pārstāvji ir „ekonomikas eksperts” Ģirts Rungainis (attēlā) un Kārlis Krastiņš.

Prudentia pēdējo gadu zināmākie "sasniegumi" ir pastāvīgie labi apmaksātie solījumi atrast investorus aviokompānijai airBaltic, kuriem pienāca beigas līdz ar valdības lēmumu par atteikšanos no uzņēmuma dārgajiem, bet pilnīgi neefektīvajiem pakalpojumiem, kā arī konsultēšana Liepājas metalurga lietā līdz pat uzņēmuma maksātnespējai un padomi par labākā uzņēmuma iegādes pretendenta izvēli, kuru rezultāti pašlaik ir redzami.

Taču visas šīs neveiksmes Prudentia konsultāciju ņēmējiem uz pašas Prudentia biznesu līdz pat 2014. gadam bija atsaukušās tikai pozitīvi, - uzņēmuma apgrozījums, kā rāda Prudentia Advisers gada pārskats Lursoft datu bāzē, pieauga no 1,03 miljoniem eiro 2013. gadā līdz 2,21 miljonam eiro 2014. gadā. Būtiski palielinājusies bija arī Prudentia tīrā peļņa: 2013. gadā tā bija 220 tūkstoši eiro, bet 2014. gadā - jau nepilns 271 tūkstotis eiro.

Taču līdz ar Liepājas metalurga „barotavas” izsīkšanu, nespējot radīt arī privātuzņēmumu pieprasītus pakalpojumus, Prudentia 2015. gadā palika faktiski tikai ar cita „politiskā klienta” – aviokompānijas airBaltic nodrošināto samaksu par konsultācijām.

Līdz ar to, kā rāda Lursoft dati, Prudentia apgrozījums 2015. gadā saruka vairāk nekā seškārtīgi – no 2,21 miljona līdz 347,6 tūkstošiem eiro. Savukārt uzņēmuma peļņa samazinājās gandrīz četrkārši – līdz 70,4 tūkstošiem eiro.

2016. gadā Prudentia gan plānoja „nostiprināt savas pozīcijas” Latvijas tirgū. „Balstoties uz prognozēto piesardzīgi optimistisko tirgus attīstību kopumā un ņemot vērā tirgus svārstību risku”, tās plānotais apgrozījums un peļņas rādītājs šogad varot būt virs 2014. gada līmeņa.

Taču bez kontaktu ar partiju Vienotība un tās pārstāvjiem nodrošinātajiem klientiem palikušajam uzņēmumam šis apgrozījums palika vien nepiepildīts sapnis, un nākamajos gados, palicis bez „politiskajām barotavām”, tas ir tuvojies pilnīgam kraham.

Iepriekš Rungainis sava uzņēmuma finansiālo veiksmi bez konkursa iegūto valdības pasūtījumu pildīšanā skaidroja šādi: „Nevajag iet lielzagļu pavadā, kam Prudentia traucē izkārtot zaudēto naudu vēlamajā apmērā no airBaltic. Prudentia atlīdzība ir daudzas reizes mazāka un līdz kabatai nonāk tikai daži procenti no ienākumiem. Šāda līmeņa naudas jebkad no valsts ir dabūjuši tikai augstāk minētie lielzagļi.”

Taču realitāte ir cita. Kā rāda Lursoft dati, uzņēmuma īpašnieki vēl 2015. gadā plūca divu iepriekšējo trekno gadu augļus, kad politiskie kontakti vēl nodrošināja labus peļņas un apgrozījuma rādītājus, - 2015. gadā viņi sev dividendēs izmaksāja vairāk nekā 382 tūkstošus eiro.

Savukārt pēdējie divi gadi bez „barotavas” palikušajam Rungaiņa un kompanjonu uzņēmumam ir bijuši katastrofāli. Prudentia apgrozījums ir sarucis līdz 78,5 tūkstošiem un tālāk līdz 71,8 tūkstotim eiro.

Savukārt uzņēmuma zaudējumi pēdējos divos gados ir bijuši vairāk nekā ceturtdaļmiljons eiro, - 128,6 tūkstoši eiro 2017. gadā un 125,5 tūkstoši eiro pagājušajā gadā.

Novērtē šo rakstu:

220
4