Menu
Pilnā versija
Foto

Uz vēlēšanām jāiet!

Andris Pauls-Pāvuls · 31.05.2021. · Komentāri (32)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Mazais vēlētāju skaits iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās liecina par nepatiku pret esošo varu un sabiedrības neprasmi reizi četros gados lietderīgāk izlietot savu instrumentu – vēlētāja balsi. Instruments nav “neaiziet”, bet aiziet un izsvītrot visus pie varas esošos kretīnus.

Viens no lielākajiem kretīnismiem pēdējos gados pašvaldībās ir bijis vērienīgo attīstības projektu būvgružu pretlikumīga un, iespējams, koruptīva noglabāšana. Piemēram,  Valsts policijas Ekonomisko noziegumu pārvalde šogad kriminālprocesa materiālus par 1,5 miljonu eiro kaitējumu videi ar būvgružu kaudzi nodevusi  prokuratūrai, kriminālvajāšanas uzsākšanai. https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/prokuraturai-nodod-lietu-par-15-miljonu-eiro-kaitejumu-videi-ar-buvgruzu-kaudzi.a401785/

Minēšu Smiltenes novada gadījumu, kurā nelegālā būvgružu noglabāšana notikusi vismaz trīs reizes lielākā apjomā.

Pirmie no būvgružu noglabāšanas cieta Smiltenes pilsētas bērni, jo būvgruži aizšķērsoja bērniem iecienītāko ragaviņu nobraucienu. Būvgružus pašvaldības īpašumā Drandu ielā 24 uzsāka vest 2019. gada vasarā. Jo vairāk Smiltenē tika remontētas ielas, jo vairāk būvgruži tika vesti un noglabāti, līdz 2020./21. ziemā sasniedza aptuveni 17 500 kubikmetru apjomu. Te nelegāli tika vesti nešķiroti būvgruži un asfalts, par ko Smiltenes novada pašvaldība bija samaksājusi prāvas summas uzņēmējiem par šķirošanu un transportēšanu uz noglabāšanu legālā vietā.

Smiltenes novada pašvaldībai piederošos būvgružus un asfaltu pašvaldības īpašumā uzņēmēji ar buldozeriem centās saformēt valnī un piesegt ar grunti. 10. februārī šo vietu apsekoja Valsts vides dienesta (VVD) darbinieki. Tā kā piesegtais valnis bija apsnidzis, speciālisti ievēroja tikai dažas uz tā svaigi izbērtas čupas no Dakteru ielas būvdarbiem. Par to martā rakstīja laikraksts “Ziemeļlatvija”.

https://www.ziemellatvija.lv/novados/valsts-vides-dienests-atbertne-konstate-parkapumus-154023

Cik noprotams, nevis par visu noglabāto būvgružu apjomu https://www.facebook.com/100001438902854/videos/3941772132547378/, bet mazajām uz vaļņa izbērtajām čupiņām administratīvi tika sodīts Smiltenes novada domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš un SIA “8.CBR”.

https://www.ziemellatvija.lv/novadu-zinas/smiltene/par-parkapumiem-atbertne-soda-pasvaldibas-vaditaju-155125

 Līdz šā gada 1. jūnijam sodu saņēmušajiem ir jāiesniedz VVD detalizēta informācija par izvesto un tālāk apsaimniekoto būvniecības atkritumu apjomu. Līdz šodienai no visiem būvgružiem ir aizvestas tikai mazās, ziemā nenoglabātās čupiņas, bet valnis stāv kā stāvējis visā savā 17500 kubikmetru apjomā un lietavu atsegto būvgružu krāšņumā un jau, neapšaubāmi, sagaidīs jaunos novada deputātus, kuriem ar šo kaitējumu būs jātiek galā.

Kā tas varēja gadīties?

Kā zināms, Smiltenes novada pašvaldībā faktiski nav opozīcijas un, šķiet, deputāti par to pat lepojas. Parasti visi 15 deputāti šajā sasaukumā ir balsojuši par dārgajiem investīciju projektiem lielā vienprātībā. Nebūtu korekti par notikušo vainu uzvelt Nacionālai apvienībai, jo 2017. gada vēlēšanās no tās saraksta netika ievēlēts neviens šīs partijas biedrs. Faktiski Smiltenes novadā pie varas nonākusi elitāra grupa, kura pirms vēlēšanām bija sadalījusies “partiju sarakstos”, bet pēc vēlēšanām draudzīgi un nekontrolēti ķērās pie “naudas apgūšanas”.

Tā tas arī varēja gadīties – vienprātīgā visatļautības garā. Tikai nav saprotams, kādēļ tā Smiltenē sanācis  – vai no deputātu vienaldzības, muļķības vai korupcijas.  Šķietami šis pārkāpums būs visu deputātu kolektīvā atbildība, jo kopš marta, kad par to rakstīja laikraksts “Ziemeļlatvija”, nav manītas kaut jel viena deputāta aktivitātes skaidrošanā, ka tā varēja Smiltenē sanākt.

Vai korupcija?

Drīzāk jā nekā nē. Un ja ne korupcija, tad kas? Un, ja jā, tad, nodarot pašvaldībai milzīga apmēra zaudējumus un kaitējumu videi. Atļaujot uzņēmējiem nevest būvgružus, kur pieklājas, tiem ietaupījās prāva nauda. Nespēju iedomāties, ka Smiltenē tika pieļauts noglabāt būvgružus tikai aiz stulbuma. Vai no tā noziedzīgi iegūtus līdzekļus  guvuši visi Smiltenes novada domes deputāti? Drīzāk nē nekā jā. Šādas koruptīvas shēmas atšķetināt un atklāt noziedzīgā labuma guvējus ir sarežģīti.

Vai vainīgs kāds patvaļīgs pašvaldības administrācijas darbinieks, kurš ierādījis būvgružiem vietu, vai būvgružiem vieta ierādīta ar politiskās vadības akceptu, vai šī sasaukuma priekšsēdētāji - Gints Kukainis un Edgars Avotiņš bijuši tik vāji un ietekmējami, ka pakļāvušies kādam ārējam spiedienam un no visas šīs afēras “krējums nosmelts” kaut kur Rīgā? No šī gadījuma nav saprotams, kas faktiski ir vadījis pašvaldību šos iepriekšējos četrus gadus…

Šeit atmiņā nāk 2005. gada Jūrmalgeita, kad publiskotajās telefonu sarunās Andris Šķēle piedāvāja par Jūrmalas mēra vietnieku ievēlēt “lielāko kretīnu”. Par nožēlu Latvijas politiskajā kultūrā nereti ietekmīgi kuluāru spēlmaņi izvēlas kādu viegli ietekmējamu, godkārīgu kadru, ko ielikt amatā, lai pēc tam izmantotu.

Apvienojoties Apes, Raunas un Smiltenes novadiem, vēlēšanās startē seši spēcīgi saraksti, ko kuriem katrs vēlētājs var atrast labāko savai gaumei.  Turklāt trīs no šiem sarakstiem apvienojuši jaunus kandidātus, kuri nav bijuši pie varas. Arī Nacionālās apvienības, Jaunās Vienotības un ZZS/LRA sarakstos ir jauni, cienījami kandidāti. Aicinu visus izmantot iespēju, doties uz vēlēšanām un svītrot sarakstos līdz šim pie varas bijušos deputātus, kuri dižojas ar “sakoptu istabu”, lai gan visus šos gadus “samazgas lējuši durpriekšā”. Iesim uz vēlēšanām kaut vai tādēļ, lai viņi, paliekot pie varas, šīs samazgas negāztu arī Apē un Raunā!

Novērtē šo rakstu:

16
19