Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Uzņēmējs Ivo Vasiļevskis pagājušā gada vasarā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) sniedzis liecības par notikušām pārrunām, kurās piedalījies par Vienotības kasieri uzskatītais Edgars Jaunups, bijušais Muitas kriminālpārvaldes priekšnieks Vladimirs Vaškevičs un Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektora vietnieks Tālis Kravalis.

Vasiļevskis, kuram piederošais uzņēmums East West Transit sponsorē basketbola komandu VEF Rīga, KNAB liecinājis, ka Jaunupu pazīst apmēram trīs vai četrus gadus – kopš brīža, kad viņus iepazīstinājis bijušais basketbolists Valdis Valters.

„Man ar E. Jaunupu pēdējo gadu, t.i., kopš 2011. [tā rakstīts liecībās] gada vasaras mēnešiem, ir ļoti draudzīgas attiecības. Ar E. Jaunupu tiekos un komunicēju atkarībā no situācijas, t.i., ir brīži, kad ar E. Jaunupu komunicēju katru dienu; bet ir arī brīži, kad ar EJaunupu komunicēju reizi mēnesī. (..) Ar E. Jaunupu komunicēju galvenokārt par jautājumiem, kas saistīti ar politiku, t.i., tā kā es interesējos par politiku, es tikšanās reizēs E. Jaunupam uzdodu dažādus jautājumus par politiku, kā arī tikšanās reizēs mēs runājam par basketbolu,” liecinājis Vasiļevskis.

Saskaņā ar uzņēmēja KNAB sniegtajām liecībām 2010. gada nogalē vai 2011. gada janvārī viņš, Kravalis un Vaškevičs ieradušies pie Jaunupa birojā basketbola kluba VEF Rīga telpās Rīgā, Šķūņu iela. „Uz tikšanās brīdi bija izveidojusies situācija, kad, manuprāt, V. Vaškevičam un T. Kravalim bija savstarpēja nepatika vienam pret otru, jo viņi savā starpā ilgstoši nekomunicēja, bet, ja komunicēja, tad tikai paaugstinātos toņos. Par kādiem tieši jautājumiem V. Vaškevičam ar T. Kravali bija izveidojies konflikts, es nezinu,” liecinājis uzņēmējs.

Tikšanās iemesls bijis - Vaškevičs un Kravalis Jaunupam vēlējušies paust savu viedokli par darba jautājumiem, tostarp par muitas attīstību nākotnē: „Tikšanās T. Kravalim ar V. Vaškeviču E. Jaunupa birojā basketbola kluba VEF Rīga telpās Rīgā, Šķūņu ielā, tika organizēta ar mērķi, lai T. Kravalis izteiktu savu redzējumu par muitas attīstību nākotnē, nodrošinot to, ka starp šīm personām, t.i. V. Vaškeviču un T. Kravali, uzlabosies savstarpējās attiecības,” liecinājis Vasiļevskis, apgalvojot: „Kāpēc tikšanās V. Vaškevičam ar T. Kravali tika organizēta tieši E.Jaunupa birojā (basketbola kluba VEF Rīga telpās Rīgā, Šķūņu ielā), es izskaidrot nevaru.”

Vasiļevskis liecinājis arī par saviem ciešiem kontaktiem ar Kravali: „Atceros to, ka es T. Kravali tiku vairākas reizes skubinājis, aicinot viņu paust savu viedokli par muitas attīstības iecerēm nākotnē, t.i., es aicināju T. Kravali darba jautājumus, kas attiecas uz muitas attīstību, izrunāt gan ar V. Vaškeviču, gan ar E. Jaunupu. Ar šo tikšanos vēlējos panākt to, ka T. Kravalis, risinot ar V. Vaškeviču jautājumus, kas attiecas uz muitas attīstību, savstarpēji nekonfliktētu.”

Kā izriet no Vasiļevska liecībām, viņš individuāli ticies gan ar Vaškeviču, gan ar Kravalu: „Pēc savstarpējām sarunām, kas ir notikušas man ar T. Kravali, zinu, ka T. Kravaļa iecere bija izveidot centralizētu (vienotu) riska vadību Valsts ieņēmumu dienestā. Kāds bija V. Vaškeviča viedoklis un vai tas sakrita ar T. Kravaļa viedokli par riska vadību Valsts ieņēmuma dienestā, es nezinu.”

Tāpat izrādās, ka Jaunupa birojs izmantots kā vieta, kur organizēt arī citu personu tikšanās ar Vaškeviču: „Es ar V. Vaškeviču 2010. gadā praktiski nekomunicēju. Savukārt 2011. gada janvāra mēnesī ar V. Vaškeviču es tikos apmēram trīs reizes, t.i., pie E. Jaunupa birojā, kafejnīcā Sumo (Vecrīgā; precīzu adresi nezinu).”

Vasiļevskis gan kategoriski noliedzis, ka jelko zinātu par Jaunupa lomu Vaškeviča plānu un problēmu risināšanā. Ar atbildi „nē” uzņēmējs atbildējis uz KNAB izmeklētāja jautājumu, vai laika periodā no 2011. gada 7. janvāra līdz 31. janvārim Vaškevičs viņu uzrunājis, lai viņš ar Jaunupu „runātu par nepieciešamību V. Vaškeviča interesēs, ietekmēt VID Muitas pārvaldes direktoru Kravali (vai citu atbildīgo VID amatpersonu) ar mērķi panākt to, lai VID Muitas pārvaldes amatpersonas, veicot pārbaudi SIA Kravu termināls, nekonstatētu izņēmuma saimnieciskajā darbībā pārkāpumus”.

Tāpat Vasiļevskis noliedzis, ka Vaškevičs šajā laika periodā viņu būtu uzrunājis, lai viņš ar Jaunupu „runātu par nepieciešamību V. Vaškeviča interesēs ietekmēt VID MP direktoru T. Kravali (vai citu atbildīgo VID amatpersonu) ar mērķi panākt to, lai no darba Valsts ieņēmumu dienestā tiktu atbrīvotas/rotētas uz citiem amatiem V. Vaškevičam nevēlamas VID Muitas pārvaldes amatpersonas, piemēram, Ediju Ceipi”.

Savukārt jau izvairīgāk – „neatceros, ka manā klātbūtnē būtu runāts par šādiem jautājumiem” – Vasiļevskis liecinājis, atbildot uz KNAB izmeklētāja jautājumu, vai minētās tikšanās laikā Vaškevičs būtu runājis par viņa izveidoto „sistēmu" un iespējām Muitas kriminālpārvaldē ietekmēt pārbaužu procesus un šo pārbaužu rezultātus par labu pārbaudāmajām personām.

Pats Vasiļevskis ir parakstījies par sniegtās informācijas neizpaušanu, līdz ar to nekādus komentārus no viņa Pietiek saņemt nevarēja. Savukārt Jaunups nevēlējās atsaukties uz Pietiek aicinājumu sniegt komentārus par Vasiļevska liecībām un tajās minētajiem faktiem.

Pagaidām Pietiek nav zināms, vai KNAB ir izdevies veikt minētās vai kādu citu Jaunupa un Vaškeviča sarunu ierakstu, kā arī, vai arī pats Jaunups ir sniedzis KNAB liecības par šīm sarunām.

Novērtē šo rakstu:

1
0