Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Redzot, ka Latvijas aizsardzības ministra izstrādājums Andris Sprūds (Progresīvie) pēdējā laikā nodarbojas ar Aizsardzības ministrijas personāla tīrīšanu un papildināšanu ar daudz progresīvākiem darbiniekiem, pieņemu, ka tas notiek saskaņā ar Latvijas Republikas tiesību aktiem, piemēram, Darba likumu, un kādiem citiem normatīvajiem aktiem.

Man kā “darbaļaužu” tiesību aizstāvim un profesionālam juristam arvien biežāk nākas uzklausīt aizsardzības resora darbinieku lūgumus sniegt skaidrojumus un konsultācijas par to, kā aizsargāt viņu kā darba ņēmēju tiesības, ja darba devējs nepamatoti atbrīvo vai aizskar darbinieku ar naidīgu un neētisku attieksmi.

Vecrīgā Andris Sprūds jau labu laiku ir pazīstams ar savu izsmalcināto mobingu un bosingu pret saviem kolēģiem un padotajiem. Pieļauju, ka šīs nav viņa vienīgās spējas. Turklāt ir kļuvis zināms, ka mūžam paranoiskais Sprūds, iespējams. patstāvīgi vāc kompromitējošu informāciju par visiem, turklāt ne tikai par neērtajiem darbiniekiem, bet arī par “draugiem”, bieži vien izmantojot diktofona un viedtālruņa piedāvātās iespējas.

Atsevišķi darbinieki ir noraizējušies par to, ka attiecīgie sarunu ieraksti var tikt izmantoti pret viņiem, ja gadījumā nāktos oponēt aizsardzības ministram. Kāds no maniem klientiem ir ticis brīdināts, ka tās sarunas ieraksts, kas ar Andri Sprūdu notikusi visai augstos toņos, varētu tikt izmantota kā pierādījums, ja gadījumā nāktos darba tiesiskās attiecības risināt tiesā.

Man tiek jautāts, vai Andris Sprūds drīkst to darīt?

Nu redziet, personas balss ieraksta veidā, ja to var attiecināt uz identificētu vai identificējamu personu. ir personas dati, un audioieraksta veikšana, ierakstot personu sarunu, ir personas datu apstrāde. Tātad uz šādu audioierakstu var attiekties personas datu aizsardzības noteikumi.

Sanāk, ka Andris Sprūds slepeni ierakstīt sarunu darba vietā drīkst tikai tad, ja tam ir attaisnojams mērķis, piemēram, ja viņš grib atklāt pretlikumīgu darbību. Piemēram, lai neaizmirstu, kas sarunāts ar Elīnu Egli-Ločmeli vai Viesturu Silenieku. Šie abi personāži pēc dronu koalīcijas nodibināšanas ir kļuvuši par Andra Sprūda pastāvīgajiem apmeklētājiem. Par to, kāpēc Elīna tik bieži uzturas Aizsardzības ministrijā, varat paši izlasīt šeit: https://pietiek.com/raksti/kurs_maksa_elinai_eglei-locmelei/.

Savukārt saskaņā ar datu aizsardzības nosacījumiem Andrim Sprūdam ir jāņem vērā tas, ka, nododot audioierakstu tiesībsargājošām iestādēm, personas dati nedrīkst būt pārmērīgi, proti, jāiesniedz tikai tā audioieraksta daļa, kura atklāj iespējamo pārkāpumu, savukārt daļa, kura uz to neattiecas vai atklāj citas privātās dzīves detaļas, ir jādzēš.

Tiesu praksē ir bijuši neskaitāmi gadījumi, kad arī tiesa vērtējusi slepenu sarunu ierakstīšanu un atzinusi, ka no datu aizsardzības vispārējās nostājas ir iespējams atkāpties, ja sarunas ierakstītājs darījis to savu interešu aizsardzībai. Bet visticamāk Andris Sprūds jau to nekad nedarītu savu interešu nolūkā, vai ne, Andri Sprūd? Tev rūp tikai valsts intereses un drošība, vai ne?

Sanāk, ka Andris Sprūds drīkst veikt slepenu sarunas ierakstīšanu, ja tas ir darīts, lai atklātu pretlikumīgu rīcību, savai interešu aizstāvībai un pretlikumīgās rīcības atklāšana ir nozīmīgāka par personas datu aizsardzību. Saskaņā ar likumu viņš drīkst veikt slepenu sarunu ierakstīšanu, lai aizsargātu savas tiesības, ja pastāv būtisks to aizskāruma risks. Turklāt viņš šos ierakstus drīkst iesniegt kā pierādījumu Valsts darba inspekcijā, policijā vai tiesā un nevis, lai kādu, piemēram, šantažētu.

Saskaņā ar likumu Andris Sprūds slepeni ierakstītās sarunas nedrīkst publicēt sociālajos tīklos vai citā veidā darīt publiski pieejamu balss ierakstu, tai skaitā, izplatīt darba kolektīva ietvaros. Turklāt viņš nedrīkst veikt pārmērīgu un nepamatotu datu apstrādi, iesniedzot balss ierakstus, kas nav saistīts ar savu tiesību aizsardzību.

Tā, lūk, diemžēl, bet Andrim Sprūdam ir visas likumīgas tiesības staigāt apkārt ar ieslēgtu diktofonu. Tāpēc, mīļie draugi, runājot ar Andri Sprūdu, it sevišķi zem četrām acīm, atcerieties, ka jūsu saruna, iespējams, tiek ierakstīta.

Novērtē šo rakstu:

113
4