Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Ļoti skumji, nē - sāpīgi redzēt, kā pasaule jūk prātā. Burtiski! Romas pāvests sludina politisku vājprātu, psihopātu kliķe okupējusi Kremli Krievijā, draud pasaulei ar atomieročiem (!!!), Eiropas Savienība noslīkusi ciniskā reālpolitismā - sludina demokrātiju, bet ļauj agresorvalsts Krievijas izvarotajai Ukrainai noasiņot.

Šķiet, ka pasauli pārņēmis Aptumsības laikmets. Goda vārds! Jums pašiem tā nešķiet? Nudien apnicis kritizēt, atmaskot. Kritika ir laba lieta, bet tas ir tikai pusceļš. Tāpēc - jā, ķeros klāt pie savas politiskās pārliecības sludināšanas. Mums nepieciešams kopīgi veidot jaunu demokrātijas, 21. gadsimta Apgaismības stāsta izveidošanu. Tāpēc, jā, - te ir mans piedāvājums, uzruna, ierosme. Vienam man nekas nesanāks, bet kopīgi mums var izdoties.

Pievienoju paziņojumu FaceBook Lennartmerism lapā - tā izlasīšana nebūs ilga, centos neizplūst. Bet meklēju risinājumus šajā tik baisi satraucošajā laikā, kad psihopāti - diktatori cenšas uzspiest savu plānprātību visai pasaulei.

Kas ir Lenartmerisms? Tā ir politiskā filozijā, pārliecība, mācība, kas balstīta ievērojamā Eiropas demokrātijas domātāja, Igaunijas prezidenta, rakstnieka, zinātnieka Lennarta Meri rakstos, runās.

Meri pasaulē ir pazīstams ar to, ka slavenajā Hamburgas konferences runā 1994. gadā (!!!) precīzi paredzēja impēriskās agresijas atdzimšanu Krievijā. Runa bija tik tālredzīgi precīza, ka toreiz nevienam nezināmais Krievijas ierēdnis Putins demonstratīvi izgāja no zāles. Lenarts Meri bija ļoti precīzi uzminis jaunajai čūskai uz astes.

Skumji, ka toreiz Eiropas politiķi nespēja sadzirdēt brīdinājumu, kas šobrīd pārvērties par katastrofu.

Bet šī epizode nav vienīgā, kas apliecina Lenarta Meri domātāja un demokrātijas sludinātāja, izcila diplomāta un domātāja talantu.

Viņš ir arī viens no atslēgas politiķiem, kurš panāca Baltijas valstu starptautisko atzīšana 1991. gadā. Tieši Meri bija redzamākais Baltijas valstu atbalstītājs iekļaušanai Eiropas Savienībā un NATO.

Meri izmantoja katru iespēju, runājot ar pasaules lielvalstu vadītājiem, lai pārliecinātu pieņemt Baltijas valstis zem drošā NATO jumta. Šī neatlaidība pareizajā brīdi dāvāja mums izšķirošo lēmumu un iespēju.

1992. gadā kļūstot par Igaunijas valsts prezidentu, Meri atbalstīja tā dēvēto “Tīģera lēciena” programmu, kas palīdzēja Igaunijai izvairīties no demogrāfijas bedres, padarīja Igauniju par IT lielvalsti un valsti ar vienu no vislabākajām izglītības sistēmām pasaulē.

Igaunija šobrīd ir viena no vadošajām valstīm prestižajā PISA pētījumu reitingā par skolēnu zināšanu līmeni. Viņi sekmīgi konkurē ar pasaules līdervalstīm - Dienvidkoreju un Somiju. Bērni saņem visdrošāko nākotnes investīciju - izcilu izglītību, zināšanas, prasmes. Visi bērni - neatkarīgi no vecāku bagātības. Atkārtoju - visi. Tieši Igaunijā ir arī Baltijā spēcīgākā universitāte - Tartu universitāte.

Ar to nevēlos teikt, ka Lenarta Meri dzimtā valsts Igaunija ir perfekta parauga piemērs, ideāla un kristālskaidra. Protams, ka ne! Tur pietiek savu problēmu, savstarpēju strīdu, arī korupcija un skandāli. (Valstis, kuras izliekas, ka tā visa nav, vienkārši liekuļo un melo.) Bet pats galvenais Lenarta Meri valstī Igaunijā ir paveikts: ir ielikti stabili, droši pamati nākotnei - izglītība, drošībā, demogrāfijā, zinātnes atbalstā. Un tas lielā mērā balstās Lenarta Meri vīzijā, redzējumā.

Tāpēc jau gadiem ilgi uzturu FB lapu - Meri-Demokrāti. To esmu pieņēmis un pasludinājis par politisko platformu - Lennartmerismu. Kā cienījamu pretmetu, alternatīvu pārējiem politiskajiem -ismiem. Es esmu lennartmerists. MeriDemokrāts. Pievienojies šai FB lapai un vari apsvērt domu par atbalstu šim demokrātijas stāstam.

Nacionālisma, sociālisma idejas 19./20. gs. mums deva daudz, bet vēlāk tika neglābjami diskreditētas ar komunistu, nacistu maniaku, psihopātu radikalizāciju. Tas pilnībā un totāli diskreditēja sākotnēji vērtīgās kreisās un labējās politiskās platformas. Šobrīd labējās un kreisās politiskās nometnes ir ieslīgušas destruktīvā konfrontācija, nespējot sarunāties, sadzirdēt vienam otru. Ideju konkurence noslīkusi aizspriedumu, klišeju un lēta populisma purvā.

Tāpēc 21. gs ir nepieciešama jauna, laikmetam atbilstoša politiskā platforma - stingri balstīta demokrātijas, Apgaismības laikmeta ideālos un principos. Ārkārtīgi nopietni ņemot vērā pagātnes kļūdu mācības. Tam visam jākalpo par pamatu jaunam pamatam un redzējumam, vīzijai. Eiropas, Lielbritānijas, ASV ciniskais reālpolitisms nav bijis spējīgs novērst, efektīvi pretdarboties asiņainu diktatūru atdzimšanai, cilvēkēdaju režīmu renesansei - Krievijā, Irānā, Ķīnā, Ziemeļkorejā, Baltkrievijā un citur. Diemžēl arī vienā otrā korumpētu darboņu kontrolētā ES dalībvalstī.

Viens no pamata iemesliem - nav bijis pārliecinoša demokrātijas stāsta, kas iedvesmotu diktatoru, korumpētu kliķu paverdzinātās tautas, valstis, sabiedrības pretoties varmākām, politiskajiem psihopātiem, viltus - pseidorelģiozu fanātiķu un zagļu - korumpantu elitēm.

Lennartmerisms, MeriDemokrāti varētu būt politiskā platforma, ideja – stāsts, ap kuru vienoties cilvēkiem, kuri tic Apgaismības, demokrātijas pamatiem, ideāliem, principiem. Un pats, pats galvenais - aizstāvēt tos! Stingri, principiāli, neatlaidīgi, ar sirdsinteliģenci, mieru, pašcieņu. Domāju, ka tagad ir laiks uzrotīt piedurknes un radīt šo stāstu. Kopīgi. Balstoties izcila demokrātijas domātajā Lenarta Meri idejās un pārliecībā.

Vai esi gatavs pievienoties MeriDemokrātiem? Domubiedru grupai, kura sevi nepasludina par ideāliem, pareiziem, svētiem, kristālskaidriem un supergodīgiem. Bet tādiem, kuri tic demokrātijai, tiesiskumam kā pamatam, tādam, kurš sistēmiski dāvā cilvēkiem, mums visiem - tuviniekiem, draugiem, valstij, sabiedrībai, tautām - stabilitāti, drošību, labklājību un drošu nākotni mūsu bērniem - nākamajām paaudzēm. Protams, ar drošu un tīru vidu.

Tīru ūdeni, gaisu, zemi, savstarpējo cilvēcisko saskarsmi un mīlestību pret mazākajiem brāļiem - dzīvniekiem. Veselības aizsardzību, iespējami labāko veselīgas dzīves ilgtspēju un izcilu izglītību, universitātes, zinātni. Tie ir skaisti, bet sasniedzami mērķi, to ir apliecinājušas valstis, kur demokrātijas principi darbojas. Kur pilsoņi tos saprot, ciena un sargā. Stingri, principiāli un neatlaidīgi. Demokātija ir sūrs, rūpīgs ikdienas darbs. Bet tas ir tā vērts, jo sargā katra, ikviena pavardu, māju, jumtu, tuviniekus, pašcieņu. Burtiski.

Tās ir idejas, nākotnes redzējums, kas varētu vienot cilvēkus no Ziemeļkorejas līdz Krievijai, Baltkrievijai, Irānai, Irākai, Latvijai, Polijai, Ungārijai, Itālijai, ASV un visām, visām pasaules valstīm, kur cilvēki vēlas drošību, labklajību, veselību, vienādas iespējas un cieņu visiem. Tā nav utopija, tie ir sasniedzami mērķi, ko apliecinājis Lenarta Meri iedibinātās valsts mantojums. Balstīts Apgaismības laikmeta principos un arī pagātnes kļūdu, mācību izpratnē.

Tas ir stāsts par sabiedrībām, kuras patiešām vēlas radīt savām nākamības paaudzēm cieņpilnus pamatus mierīgai, stabilai, veselīgai un drošai nākotnes attīstībai. Kur nav vietas agresijai, korupcijai, ciniskam reālpolitismam, labumu gūšanai uz kaimiņvalstu apzagšanu, izvarošanu, okupāciju, agresiju.

Es ticu, ka kopīgi mēs varam radīt šo - jauno 21. gadsimta demokrātijas stāstu, kas balstās izcila demokrātijas domātāja Lenarta Meri formulētajos principos. Vai esi gatavs nākt domubiedru pulkā? Tevi nesagaida kristālskaidri, supergodīgi, perfekti ideāli cilvēki. (tādus var meklēt diktatoru propagandas melu stāstos).

MeriDemokrāti ir vienkārši cilvēki ar saviem trūkumiem, vājībām, kaislībām, aizrautībām. Bet arī ar veselo saprātu un spēju cienīt vienam otru, radoši meklēt kopīgus risinājumus drošai nākotnei, tīrai videi un cilvkēcieņai.

* lenartmerists pēc pārliecības, MeriDemokrātu kustības, domubiedru kopas rosinātājs

Novērtē šo rakstu:

107
52