Menu
Pilnā versija
Foto

Vai Latvija kļūs Uhaņa pie Daugavas?

Ritvars Eglājs · 09.03.2020. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Šodien (nu jau vakar), kad Italija ieviesa Ziemeļitalijas blokādi, “Air Baltic” beidzot apturēja lidojumus no turienes. Vēlu un par maz, tak labāk tā nekā nekā. Atsauksmēs tiku pieminēts es:

@ainarsbr11: Tieši vismaz 2 nedēļas par vēlu. Kur jūs bijāt agrāk, kad @Eglajs piedāvāja racionālus (matemātikā=zinātnē) balstītus priekšlikumus? Un droši vien arī tagad pārtrauc, jo Itālija vairs nenodrošina.

Pirmkārt, paldies par pieminēšanu ar labu vārdu. Tiesa, Kasandras lauri nav labākais, ko vēlēties.

Otrkārt, nevis par vēlu, bet vēlu. Lēmums pareizs arī šobrīd, kaut vilcināts līdz Ziemeļitalijas blokādei un pusmēneša vilcināšanās būtiski vairojusi Latvijas apdraudējumu.

Treškārt, nevainoju “Air Baltic” amorālumā un bezatbildībā. Lidsabiedrības sūtība ir pelnīt ar gaisa satiksmi, un uzņēmums to arī darījis. Turklāt “Air Baltic” vēlā un nepilnā rīcība tik un tā ir bezgalīgi vairāk nekā oficiālo Latvijas sargu veikums šai jomā, jo n/0 (“Air Baltic” un Latvijas varas iestāžu slēgto reisu skaits) = ∞.

Amorāls un bezatbildīgs ir Viņķeles, Kariņa u.c. lēmums turēt valsts robežu vaļā lipīgai nāvīgai slimībai. Pēdējais brīdis, kad stāvokļa nopietnību izprotoši lēmēji būtu rīkojušies, bija 23. februāŗa nakts, ko nekavējos vēstīt:

@Eglajs: Laiks apturēt lidojumus no Italijas. Laiks ieviest 24 dienu karantīnu tūristiem, kuŗi atgriežas no Italijas. Laiks atjaunot robežkontroli.

Tā vietā dabūjām paziņojumu pēc 24. februāŗa krizes vadības padomes sēdes, kur tika pasludināts, ka lidojumiem no Italijas jāturpinās, jo – kas tad notiks, ja visi apturēs lidojumus; kur mēs apstāsimies? Varu atbildēt, kas notiks: slimības izplatīšanās tiks būtiski palēnināta un vājināta, kas ir nepieciešams, lai to apturētu un uzveiktu.

Diemžēl oficiālo Latvijas sargu polītikai ir likumsakarīgi augļi: otrais un trešais koronavīrusa pacients nebūtu saslimis, ja lidojumi būtu apturēti laikus. Nobeidzot Italijas tematu, viegli šķērmi lasīt Italiju piesauktu amatpersonu un iestāžu čivinājumos tagad, kaut pašiem, ja būtu uzdevuma augstumos, bija jārīkojas priekš pusmēneša.

Jo, ceturtkārt, runa diemžēl sen vairs nav par Italiju vien. Minu tik tās valstis, ar ko Latvijai nez kāpēc joprojām ir tieša pasažieŗu satiksme (precīza diena var mazliet atšķirties atkarībā no metodikas):

kopš 22. februāŗa Apvienotie Arabu Emīrāti;

kopš 27. februāŗa Spānija;

kopš 28. februāŗa Norvēģija, Šveice un Zviedrija;

kopš 29. februāŗa Aiģipte, Francija un Vācija;

kopš 1. marta Īslande;

kopš 2. marta Nīderlande;

kopš 3. marta Austrija, Beļģija, Dānija un Portugale;

kopš 4. marta Īrija un Lielbritanija;

kopš 5. marta Čechija, Grieķija, Gruzija un Somija;

precīzu dienu neatrodu, bet ne vēlāk kā kopš 2. marta arī Izraēla;

atsevišķs jautājums — Igaunija.

Šobrīd piesaukt tikai Italiju ir tikpat maldinoši, cik nepiesaukt Italiju priekš divām nedēļām. Diemžēl arī Slimību profilakses un kontroles centrs turpina atpalikt no vīrusa izplatīšanās. Dažādas rīcības dažādas sekas ir labi redzamas:

@yaneerbaryam: People argue about travel restrictions. Europe didn't ban travel from Italy, Neighbors of Iran banned travel immediately. See the difference (attached). Neighbors of Iran are doing MUCH better.  Remember this is a log plot (vertical axis tick marks are 10X).

Piektkārt, rītvakar (nu jau šovakar) sasaukta kārtējā krizes vadības padomes sēde. Ja polītiskie lēmēji būs uzdevuma augstumos, viņiem jāpieņem un jāizsludina nopietni lēmumi:

apturēt pasažieŗu satiksmi no minētām zemēm;

ieviest karantīnu braucējiem no tām;

Šengenas robežu kodeka III sadaļas II nodaļas kārtībā atjaunot robežkontroli;

pēc iekšzemes aplipināšanas konstatēšanas

iedarbināt pēdējo Satversmes pantu;

sērgas skartā vietā, kaut tā būtu Rīga, ieviest vispārēju mājas režīmu;

bloķēt sērgas skarto vietu no pārējās Latvijas;

kā organizēt pārtikas apgādi vispārēja mājas režīma apstākļos.

To nedarot, līdzšinējais oficiālo Latvijas sargu kurss dara Latviju par Uhaņu pie Daugavas: kādā brīdī sāksies iekšzemes aplipināšana, veselības dienesti pusmēnesi (ja paveiksies tik ilgi) varonīgi vedīs slimniekus, ārstēs un ķers viņu kontaktus. Tad slimnīcu, ārstu, gultu, zāļu sāks trūkt. Tad…

Sestkārt, kā zināt, ko darīt? Vispirms jāsaprot sērgas bīstamība un tas, ka nepieciešams uz laiku būtiski samazināt cilvēku pārvietošanos. Te ir matēmatiskais pamatojums. Tad jāsaprot, ka cīņā ar eksponenciālu apdraudējumu vilcināšanās būtiski palielina vēlāk nepieciešamās rīcības apmēru, neērtības, zaudējumus un cilvēku upuŗus:

Vēl jāsaprot, ka no visām iespējamām robežām, kur Latvija var apturēt koronavīrusu, valsts robeža šim nolūkam piemērota vislabāk. Turklāt valsts robežas turēšana vaļā lipīgai nāvīgai slimībai tuvina cīņu iekšzemē cīņai ar vējdzirnavām. Valsts polītikas pamācības ir te un te. Rīcība iekšzemē, ieskaitot pilsoņu pašpalīdzību — te, Par to, kā cilvēku kustības ierobežošana kopā ar testēšanu var apturēt slimības izplatīšanos — te.

Koronavīruss nav nolemtība, un Latvijai nav obligāti jākļūst par Uhaņu pie Daugavas vai mazo Irānu. Bet lēmumiem un rīcībai jābūt šais dienās.

Pārpublicēts no ritvars.wordpress.com

Novērtē šo rakstu:

105
14