Sākumā nedz sabiedrība, nedz sabiedrības veselības speciālisti nezināja par jaunās patoloģijas laboratorijas izveides plāniem, ko atbalsta farmaceitiskā kompānija ROCHE un Veselības ministrija.
Pēc publikācijas Pietiek un 1. novembrī televīzijas raidījumā De Facto sabiedrībai tika atklāts, ka ir plānots dibināt laboratoriju, kurai valsts piederēs 51%, bet pārējais būs gan slimnīcu, gan privāto personu īpašumā, un tas, ka veselības ministrs maijā bija Šveicē ROCHE kompānijā.
Tomēr Latvijas Patologu asociācija uzstājas pret šādu Veselības ministrijas plānu (to atbalsta aptuveni 80% no visiem Latvijas patologiem). Latvijas Patologu asociācija atbalsta finansējumu piešķiršanu jau esošajām patoloģijas laboratorijām, pamatā Eiropas akreditētām patoloģijas laboratorijā.
Veselības ministriju atbalsta vienīgi prof. Ilze Štrumfa no Stradiņu slimnīcas un Stradiņu slimnīcas patologi. prof. Ilze Štrumfa ir potenciālā šīs jaunās laboratorijas vadītāja, tāpēc acīmredzami, kāpēc viņa atbalsta ROCHE laboratoriju.
Tad, kad lielākā daļa no Latvijas patologu pateica, ka nepiekrīt jaunās laboratorijas izveidošanā, tās atbalstītāji sāka rīkoties.
Tad prof. Ilze Štrumfa 19. novembrī avīzē Diena sniedza interviju, kurā atzīst, ka Latvija audzēju diagnostika ir "Zimbabves līmenī, un iekārtas ir arhaiskas". Tas neatbilst patiesībai. Uzreiz vadošie sabiedrības veselības speciālisti uzrakstīja protestu, to gan avīze Diena nepublicēja, bet pieņēma interneta ziņas.
Respektīvi, tiek diskreditēta Latvijas patoloģija, lai pateiktu, ka mūsu valstī nekas nenotiek, viss ir "Zimbabves līmenī" un tāpēc mums jāpiekrīt jaunās laboratorijas izveidošanai, ko finansiāli atbalstīs farmaceitiskā kompānija ROCHE.
Bet kāpēc neviens negrib ieguldīt naudu jau esošajās Latvijas patoloģijas laboratorijās, kas ir akreditētas atbilstoši Eiropas standartiem, - tas nozīmē, ka visa audzēju diagnostika un ārstēšanas testēšana notiek atbilstoši Eiropas standartiem, arī iekārtas ir atbilstošas Eiropas standartiem.
Tās ir trīs laboratorijas - Rīgas Austrumu klīniskās Universitātes slimnīcas Patoloģijas centrs, Jelgavas pilsētas slimnīcas Patoloģijas nodaļa, SIA "Akadēmiskā Histoloģiskā laboratorija". Šajās laboratorijās ir ieguldīts vairāk nekā pusotrs miljons eiro valsts līdzekļu, tai skaitā ERAF nauda.
Ja mēs tagad tām "atņemam visu onkoloģiju" (piemēram, RAKUS Patoloģijas centrā 60% materiāla ir onkoloģija, RAKUS izmeklē 80% no visas valsts onkoloģijas pacientu materiāla), būtībā šīs laboratorijas ir jālikvidē, un Jelgavā tas nozīmētu atmaksāt ERAF līdzekļus.
Kāds izdevīgums valstij? Lai pilnveidotu Latvijas patologu laboratoriju darbību, vajag 1-1,5 miljonus eiro kopumā (tie nav 5 miljoni eiro, ko grib "dāvināt" ROCHE), lai izveidotu vienu jaunu laboratoriju).
Vai valstij šāds scenārijs ir izdevīgs?