Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

„Sakarā ar uzņēmēja un kontrabandista Asiljeva aizturēšanu un iesēdināšanu, kas ilgus gadus maksāja kukuļus Jurim Urašam, Asiljevs ir ļoti dusmīgs uz J. Urašu un emocionāli gatavs atbildīgām iestādēm sniegt nozīmīgas ziņas par J. Uraša korumpētību (konkrētus gadījumus, kad ņēma kukuļus),”– Pietiek šodien ekskluzīvi publicē vēl vienu fragmentu no nule iznākušās un „caurcaurēm izdomātās” Indriķa Latvieša grāmatas „Ādamsona faili: valstiskais organizētās noziedzības grupējums”.

2021. gada 18. martā bija saņemta informācija par divām Valsts policijas amatpersonām, kas apkalpo cigarešu kontrabandistu intereses, kontrabandistu vidū mākslīgi veidojot konfliktus un pēc tam par samaksu tos risinot. Viena no Valsts policijas amatpersonām ir Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldes darbinieks Andrejs Ačs, otra persona ir Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldes darbinieks Anatolijs Ižiks.

Par A. Ižiku jāpiemin, ka savu karjeru Valsts policijā viņš uzsāka Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes Centra iecirknī. Strādāja kopā ar pašreizējo Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieku Renāru Einiku (Einiks bija A. Ižika priekšnieks), ar Andreju Odrezu, Jāni Iķelsonu, Salvi Arlovu utt. A. Ižikam ir plaši kontakti visās tiesībsargājošās iestādēs, un viņš ir "ērts” ļoti daudziem, jo kā operatīvais darbinieks ir spēcīgs un vienmēr visiem palīdz - gan ar informāciju, gan ar praktisko darbu, līdz ar ko, ja strādā pret viņu, tad ir ļoti lieli informācijas noplūdes riski.

2021. gada 19. martā tika saņemta informācija, ka Lietuvā aizturēta kravas automašīna ar kontrabandas cigaretēm Winston Blue, mīkstajās paciņās.

2021. gada 22. martā no "Jaunākā” tika saņemtas ziņas, ka minētās cigaretes, iespējams, ražotas kontrabandista Ukstiņa cigarešu rūpnīcā Latvijā, Ogrē vai Ogres rajonā. Pēc "Jaunākā” vārdiem, Ukstiņam Ogrē pieder nelegāla cigarešu rūpnīca, kas strādā ļoti intensīvi un diezgan atklāti.

Piezīmes. Minētā sakarā jāpadomā, kas varētu Ukstiņam organizēt tādu "jumtu”, ka viņš Ogrē izveidoja cigarešu rūpnīcu un aktīvi darbojas? Kas tur vada Valsts policiju? Jau iepriekš ir dzirdēts, ka Ukstiņš strādā zem Valsts policijas amatpersonas ar iesauku "Dievs”.

2021. gada 23. martā tika saņemtas ziņas, ka uzņēmējs Juris Ogelsons, kurš figurēja radioaktīvas šķeldas skandālā uzņēmumā Rīgas siltums (kurināmo šķeldu ar radioaktīvo piesārņojumu a/s Rīgas siltums piegādā SIA R Grupa, uz iepirkuma procedūras rezultātā noslēgta līguma pamata; minētā uzņēmuma patiesā labuma guvējs ir Juris Ogelsons), bija saistīts ar 4 miljonu eiro izkrāpšanu no albāņu uzņēmēja Fali Amadana - viņš kopā ar Krievijas kriminālo autoritāti Vjačeslavu Estakovu (iesauka "Sļiva”) un Krievijas pilsoni Romānu Sipjanu, V. Estakova kontaktu Baltijas valstīs, uzmeta Fali Amadanu uz naudu. Pēc kontakta vārdiem, J. Ogelsons kopā ar V. Estakovu un R. Sipjanu albānim Amadani organizēj a PVN krāpšanas shēmas, noziedzīgas naudas legalizēšanu un skaidras naudas izsniegšanu ("obnal”). Vienā no tādiem darījumiem augstāk norādītās personas uzmeta Amadanu un piesavinājās 4 miljonus eiro. Naudu piesavinājās J. Ogelsons un atveda skaidro naudu R. Sipjanam, kurš tālāk to "sadalīja”. Situācija ar albāņa apkrāpšanu attīstījusies Vācijā, iespējams, Brēmenē. Papildus ir zināms, ka PVN krāpšanas shēmas un noziedzīgas naudas legalizēšanu albānim Amadanam J. Ogelsons, R. Sipjans, "Sļiva” un persona, uzvārdā Arasenko, organizēja caur Igaunijas uzņēmumu GFC Good Finance, kur atvēra kontus.

Par J. Ogelsonu ir zināms, ka viņš ir precējies ar politiķa Kārļa Eiškalna meitu mākslinieci Dārtu Eiškalni. Politiķis Edgars Aunups, kas tiek dēvēts par "pelēko kardinālu” un daudzu lietu risinātāju spēka struktūrās, tajā skaitā Valsts drošības dienestā, ir precēts ar otru K. Eiškalna meitu Katrīnu Eiškalni. Pēc kontakta vārdiem, ir baumas, ka E. Aunups caur sievas māsu Dārtu, iespējams, ir nodibinājis lietišķus kontaktus ar Juri Ogelsonu un J. Ogelsona kontaktiem - "Sļivu”, Sipjanu, Aru utt.

2021. gada 31. martā notika tikšanās ar kontaktu. Tikšanās laikā kontakts pastāstīja, ka pirms dažām dienām Igaunijas muita Igaunijā aizturējusi Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Valmieras iecirkņa nodaļas priekšnieku Jāni Aueru, kurš ar Valsts policijas darba automašīnu atvedis uz Igauniju nodošanai pircējiem trīs kastes ar kontrabandas cigaretēm JVinston Blue mīkstā iepakojumā. Igaunijas muita izņēma kontrabandas cigaretes, uzsāka pret J. Aueru administratīvā pārkāpuma procesu, atbrīvoja viņu (palaida uz Latviju) un paziņoja Valsts policijai. Latvijas Valsts policija uzskata, ka J. Auers, iespējams, strādā cigarešu kontrabandistam Denisam Ezdoļnijam, un pašlaik atstrādā šo versiju.

Piezīmes. Minētā infonnācija atspoguļota zināšanai, lai parādītu, kā degradē Armanda Uka vadītā Valsts policija, ja pat nodaļu priekšnieki iesaistās kontrabandas preču pārvadāšanā (situācija Valsts policijā nemainās uz labāko pusi - strādā vai nu sliņķi mi neprofesionāli, idioti, vai nu tie, kas iesaistās noziegumos).

2021. gada 9. aprīlī no kontakta "Jaunākais” tika saņemtas ziņas, ka kontrabandisti un valstiskā organizētās noziedzības grupējuma lielākie sponsori D. Ezdoļnijs, V. Ruhačovs mi S. Omaks jūtot, ka pret viņiem intensīvi strādā Latvijas tiesībsargājošās iestādes un viena valsts drošības iestāde ir piešķīrusi milzīgu budžetu (finanšu līdzekļus) atsevišķām amatpersonām no valstiskā organizētās noziedzības grupējuma, lai tās organizētu pretdarbu dienestu darbiniekiem un viņu kontaktiem (informatoriem), kuri strādā pret D. Ezdoļniju, V. Ruhačovu un S. Omaku. Pēc "Jaunākā” vārdiem, piešķirtais kontrabandistu budžets varētu būtu vairāki miljoni eiro.

Pēc "Jaunākā” vārdiem, piešķirtie finanšu līdzekļi tiek tērēti atsevišķu amatpersonu korumpēšanai, lai ar to rokām kompromitētu darbiniekus, kuri cīnās pret valstisko organizētās noziedzības grupējumu un radītu kriminālprocesuāla rakstura problēmas cilvēkiem, kas palīdz dienestu cilvēkiem cīnīties pret valstisko organizētās noziedzības grupējumu un kontrabandistiem D. Ez- doļniju, V. Ruhačovu un S. Omaku.

2021. gada 11. aprīlī no kontakta "Vārda brālis” tika saņemtas ziņas, ka Salaspilī pretim Inženieru ielai 2 stāv kravas transportlīdzeklis MAN. Pēc kontakta "Vārda brālis” vārdiem, minētais transportlīdzeklis ir privātdetektīva Dmitrija Iļvanoviča profesionālais transports, kurš aprīkots ar nepublisko sarunu noklausīšanās ierīcēm, telefonu noklausīšanās ierīcēm un novērošanas tehniku (kā pārvietojamais štābs).

Pēc kontakta "Vārda brālis” vārdiem, minētais transportlīdzeklis ir novietots stāvēšanai Salaspilī, un iekšā cilvēki ar noklausīšanās un novērošanas iekārtām nelegāli veic operatīvi tehniskus pasākumus. Iekšā automašīnā atrodas kaut kādi policisti, kas no dienesta brīvajā laikā strādā privātdetektīvam.

Saņemot minēto informāciju, ziņas nekavējoties tika nodotas pēc piekritības. Uz Salaspili izbrauca Valsts drošības dienesta darbinieki, lai veiktu pārbaudes pasākumus, jo pēc institucionālās piekritības lietas izmeklēšana par stratēģisko preču, tajā skaitā noklausīšanās un novērošanas aparatūras, nelikumīgu ievešanu, izvešanu un izmantošanu ir piekritīga Valsts drošības dienestam (faktiski to, ko teica kontakts "Vārda brālis”, var traktēt kā spiegošanu - nesaprotami cilvēki nelikumīgi veic operatīvi tehniskus pasākumus ar iekārtām, kādas izmanto valsts drošības iestādes un tiesībsargājošās iestādes).

20 minūtes pirms Valsts drošības dienesta atbraukšanas uz Salaspili mašīna, uz kuru norādīja kontakts "Vārda brālis”, nodega. Kad Valsts drošības dienesta darbinieki atbrauca, uz vietas strādāja Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta brigāde un Valsts policijas darbinieki.

Piezīmes.

Ņemot vērā notikumu gaitu, pastāv varbūtība, ka uz privātdetektīvu strādā kādi Valsts drošības dienesta darbinieki (piemēram, tehniskie darbinieki), kuri, uzzinājuši par to, ka brauc Valsts drošības dienesta darbinieki, iznīcināja mašīnu, lai slēptu nelikumību (noziegumu) pēdas.

Pastāv varbūtība, ka privātdetektīvs Dmitrijs Iļvanovičs, kurš apkalpo kompānijas JTI intereses, nevis nopircis augstāk aprakstītās iekārtas, bet maksā kādam Valsts drošības dienestā vai kādā citā valsts drošības vai tiesībsargājošā iestādē, lai dienesta tehnika tiktu izmantota "privātinterešu” apkalpošanai.

Iespējams, cilvēki, kas veica nelikumīgus operatīvi tehniskus pasākumus mašīnā MAN, pārtvēra kādu sarunu un laicīgi noņemas no nozieguma vietas, iznīcinot nozieguma pēdas.

Iespējams, Militārās izlūkošanas un drošības dienests veic operatīvi tehniskus pasākumus pret bijušo Drošības policijas (Valsts drošības dienesta) darbinieku Arturu Mauksteli (kurš tika atlaists no darba par korupciju), ņemot vērā viņa saistību ar Cečenijas organizētās noziedzības grupējumu pārstāvjiem (Aslanu Snaurovu un viņa kabatas privātdetektīvu Arturu Vakjanu), un Militārās izlūkošanas un drošības dienests pārtvēra, ka A. Maukstelis nodod Aslanam Snaurovam un Artūram Vakjanam informāciju par dažādu dienestu darbību pret D. Ezdoļniju, V. Ruhačovu un S. Omaku. No vēsturiskām ziņām izriet, ka Militārās izlūkošanas un drošības dienesta darbinieki iezīmējušies pie kontrabandistiem D. Ezdoķnja un V. Ruhačova. Nav izslēgts, ka kāds Militārās izlūkošanas un drošības dienesta darbinieks vai darbinieki joprojām veic operatīvo izstrādi pret D. Ezdoļniju un V. Ruhačovu vai, iespējams, pret to pašu S. Omaku.

Iespējams, ka kontaktu "Vārda brālis” D. Iļvanovičs ievilka "slazdā” - piefiksēja, ka kontakts "Vārda brālis” seko minētajai mašīnai un novēro to, tāpēc nodedzināja minēto mašīnu, lai radītu kontaktam "Vārda brālis” kriminālprocesuālas problēmas (norādīt uz viņu, ka viņš nodedzinājis automašīnu).

2021. gada 12. aprīļa vakarā notika saruna ar kontaktu "Jaunākais”. Komunikācijas laikā "Jaunākais” pateica, ka, pēc viņa rīcībā esošās informācijas, nesen Valsts policijas amatpersonas veikušas aktīvus pasākumus vienā no rajoniem, kur cigarešu kontrabandistam un valstiskā organizētās noziedzības grupējuma vienam no galvenajiem sponsoriem atrodas nelegāla cigarešu rūpnīca. Kāda korumpēta augsti stāvoša Valsts policijas amatpersona, kas strādā uz viņu, pabildināja viņu par Valsts policijas darbinieku aktivitātēm, un viņš neilgi pirms kratīšanām vai objekta apskates izveda visu nelegālās cigarešu rūpnīcas aparatūru.

Diemžēl "Jaunākais” neko detalizētāk pastāstīt nevarēja.

2021. gada 14. aprīlī notika saruna ar kontaktu "Jaunākais”. Sarunas laikā "Jaunākais” sniedza ziņas par kontrabandistu un valstiskā organizētās noziedzības grupējuma sponsoru. Pēc kontakta vārdiem, nesen Eiropā, iespējams, Skandināvijā tika aizturēta viņam piederoša krava ar morfīnu saturošām zālēm Subutex. Pēc kontakta vārdiem, Francij ā minētās zāles var nopirkt absolūti legāli, bez receptēm, bet lielākajā daļā citu ES valstu Subutex ir aizliegts, tajā skaitā Skandināvijas valstīs. Francijā viena Subutex tablete maksā 1 EUR, Skandināvijā 14 EUR. Cik ir dzirdējis "Jaunākais”, krava saturēja Subutex zāles par kopējo naudas summu 27 miljoni eiro.

Pēc kravas aizturēšanas Skandināvijā kontrabandists kļuva nervozs un baidās, ka skandināvu tiesībsargi uzzinās par to, ka viņš ir Subutex zāļu kontrabandas organizators no Francijas uz Skandināviju.

Sarunas beigās kontakts pateica, ka narkotiku un narkotisko vielu saturošu zāļu kontrabanda kļuvusi par vienu no galvenajiem noziedzīga biznesa veidiem.

2021. gada 20. aprīlī notika saruna ar kontaktu "Jaunākais”. Pēc kontakta vārdiem, 2021. gada 24. februārī Jūrmalā tika atrasts pakāries regbija kluba "Jūrmala” prezidents un atbalstītājs Pēteris Ņitņikovs, kurš bija iesaistīts kriminālprocesā pret Valsts ieņēmumu dienesta darbinieku.

Ir zināms, ka Pēteris Ņitņikovs bijis iesaistīts Valsts ieņēmumu dienesta Iekšējās drošības pārvaldes sāktajā izmeklēšanā. Kriminālprocess ierosināts pēc uzņēmēja sūdzības. Kāds akcīzes preču ražotājs iestādei ziņojis, ka pie viņa vairākkārt vērsies Pēteris Ņitņikovs, piedāvājot nelegālus pakalpojumus. Ņitņikovs devis mājienus, ka viņam ir savi cilvēki Valsts ieņēmumu dienestā un uzņēmējs varot būt drošs, ka Ņitņikovs kā starpnieks varot sakārtot visus ar kravu ievešanu un izvešanu saistītos j autājmnus. Par to, vai bija domāta izvairīšanās no nodokļu nomaksas vai aizliegtu preču ievešana un cik šādi pakalpojumi maksā, sarunas līdz konkrētām darbībām nenonāca, jo uzņēmējs informāciju par starpnieku nodeva Valsts ieņēmumu dienestam.

2020. gada 9. janvāri Ņitņikova mājās Valsts ieņēmumu dienesta Iekšējās drošības pārvalde veica kratīšanu. Tika atrasti pieraksti par kukuļiem divu miljonu apmērā un izdrukas no Valsts ieņēmumu dienesta datu bāzēm. Ir ziņas, ka informāciju Ņitņikovam devis pieredzējis Valsts ieņēmumu dienesta darbinieks Ivars Arsmenieks.

Pēc kontakta "Jaunākais” vārdiem, P. Ņitņikovs ir paņēmis lielu naudas summu no kontrabandista, lai P. Ņitņikovs sakārtotu Valsts ieņēmumu dienestā to, ka ziņas par viņa saistību ar narkotisko zāļu Subutex kravu netiktu atklātas citas ES valsts tiesīb- sargājošām iestādēm, kura aizturēja šo kravu.

Sakārtot Valsts ieņēmumu dienestā šo jautājumu P. Ņitņikovam neizdevās. Pēc kontakta vārdiem, tad noziedznieki atsūtīja pie P. Ņitņikova slepkavu vai slepkavas, kas organizēja viņa "pašnāvību” (piespieda izdarīt pašnāvību vai nogalināja un uztaisīja pašnāvības imitāciju).

2021. gada 22. aprīlī Daugavpilī robežsargi aizturēja organizētas grupas dalībniekus, kas nodarbojās ar kontrafakta cigarešu ražošanu, un izņēma vairāk nekā 15 miljonus cigarešu bez akcīzes markām un 1,5 tonnas sasmalcinātas tabakas lapu.

Ir zināms, ka Valsts robežsardzes amatpersonas Ilūkstes novadā uz aizdomu pamata par cigarešu ražošanas sastāvdaļu vai tabakas nelikumīgu pārvietošanu apturēja kādu Daf markas kravas automašīnu, kuru vadīja Latvijas nepilsonis. Automašīnas apskates rezultātā tajā tika konstatēta krava ar cigarešu ražošanai paredzētajām izejvielām. Savukārt kriminālprocesa ietvaros veikto izmeklēšanas darbību rezultātā Daugavpilī robežsargi kādā saimniecības ēkā aizturēja sešus Ukrainas pilsoņus, kuri nodarbojās ar kontrafakta Winston un Marlbom markas cigarešu ražošanu, bet telpu kratīšanas laikā konstatēja nelikumīgu cigarešu ražotai ar ražošanas iekārtām un izejvielām. Kopumā kriminālprocesa ietvaros robežsargi izņēma 14 959 909 cigarešu Winston un 50 180 cigarešu Marlboro bez akcīzes markām un apmēram 1,5 tonnas sasmalcinātas tabakas lapu. Par tabakas izstrādājumu nelikumīgu izgatavošanu (ražošanu), uzglabāšanu, pārvietošanu vai realizāciju, ja tā izdarīta ievērojamā apmērā un ja to izdalījusi organizēta grupa, uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 221. panta trešās daļas.

2021. gada 23. aprīlī tika saņemtas ziņas, ka aiz nelegālās cigarešu rūpnīcas un kontrafakta cigarešu ražošanas stāv uzņēmējs Viktors Omaks ar dēlu. V. Omaks ir zināms organizētās noziedzības grupējumu vidē kā persona, kas ilgus gadus nodarbojusies ar PVN krāpšanām īpaši lielos apmēros, ar kontrabandu un noziedzīgas naudas legalizēšanu. V. Omaks ir bijis uzņēmuma Vikauto īpašnieks un noslepkavotā uzņēmēja Genādija Eredeļska sievas Jūlijas Eredeļskas tēvs.

Bijušajam Drošības policijas darbiniekam Arturam Mauk- stelim dienesta laikā Drošības policijā bija ļoti cieša darba komunikācija ar noslepkavotā uzņēmēja Genādija Eredeļska māsu. Līdz ar to A. Maukstelis saņēma ļoti daudz informācijas par G. Eredeļski, viņa sievu J. Eredeļsku un sievas tēvu Viktoru Omaku. Visa informācija bija atspoguļota dienesta ziņojumos.

Ja īsumā atreferē to šeit, G. Eredeļskis šķīra laulību ar J. Eredeļsku, un viņam ir bijis ļoti ass konflikts ar sievas tēvu Viktoru Omaku. Faktiski G. Eredeļskis, pats būdams ļoti augsta līmeņa finanšu "lietu kārtotājs”, pārvaldīja milzīgas trešo valstu organizētās noziedzības grupējumu (pamatā Krievijas organizētās noziedzības grupējumu) naudas summas - legalizēja naudu ES caur Latviju. No G. Eredeļska "ienākumiem” "baroj ās” visa Omaka ģimene. Kad sākās G. Eredeļska konflikts ar sievu Jūliju Eredeļsku, jo viņš identificēja to, ka viņa ir lesbiete un krāpj viņu ar kādu sievieti, viņš sāka laulības šķiršanas procesu un pārtrauca finansiāli uzturēt sievu un viņas ģimeni. Minētā rezultātā starp sievas tēvu un G. Eredeļski izveidojās konflikts, un konflikta rezultātā no sākuma G. Eredeļskis "uzbrauca” V. Oma- kam, organizējot viņa "uzspridzināšanu”, bet pēc tam V. Omaks, paliekot dzīvs pēc "uzspridzināšanas”, organizēja G. Eredeļska slepkavību, lai G. Eredeļska sieva mantojumā pārņemtu īpašumus un finanšu līdzekļus

Neatceros nianses, bet zinu to, ka G. Eredeļska radinieki veica savu izmeklēšanu un noskaidroja, ka G. Eredeļska slepkavību V. Omaks pasūtīja uzņēmējam Igoram Vanovam, kurš caur uzņēmēju Mārtiņu Utniņu organizēja G. Eredeļska slepkavību. G. Eredeļska slepkavības realizēšanai Utniņš piesaistīja Lietuvas pilsoņus Sergeju Arkeviču un Rogertu.

Par V. Omaku ir zināms, ka viņš, nodarbojoties ar kontrabandu, bija iesaistīts Mangaļsalas gaļas kontrabandas lietā, kur apsūdzētais bija Mihails Idals.

A. Maukstelis ilgstoši nav komunicējis ar G. Eredeļska radiniekiem, bet visi kontakti palikuši, un komunikāciju ar tiem var atjaunot. Komunikācijas laikā ar tiem A. Maukstelis ir dzirdējis, ka V. Omaks bijis saistīts ar atsevišķām Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja un Satversmes aizsardzības biroja amatpersonām, kam "maksāja naudu” par savas noziedzīgās darbības piesegšanu (iespējams, bija runa par bijušo Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja darbinieku Juri Urašu un bijušo Satversmes aizsardzības biroja darbinieku Aigaru Parānu).

Ņemot vērā to, ka V. Omaka nelegālā cigarešu rūpnīca Daugavpilī atrodas blakus Valsts robežsardzes Latgales pārvaldei (dažu simtu metru attālumā no Valsts robežsardzes Latgales pārvaldes) ir ļoti augsta varbūtība, ka šo vietu V. Omakam "ierādīja” kādas amatpersonas, kam viņš, iespējams, maksāja kukuļus par noziedzīgās darbības piesegšanu.

Izziņa no publiskiem resursiem: "2007. gada februārī tika nošauts uzņēmējs Genādijs Eredeļskis, kas bija iesaistīts ilgstošā tiesvedībā, kurā varēja izšķirties dārgu īpašumu liktenis.”

Rakstā ir minēts sekojošais: "Šoreiz mūsu prognozes ir piepildījušās. Slepkavība Imantā daļēji ir saistīta ar nekustamajiem īpašumiem un mantojumiem,” atzina Rīgas Galvenās policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Ints Uzis. Ziņu aģentūra LĒTA noskaidrojusi, ka otrdien nošautais vīrietis pērn vasarā bijis iesaistīts kāda sprādziena izmeklēšanas lietā. Viņš sākotnēji turēts aizdomās par saistību ar kāda uzņēmēja spridzināšanu, taču nekādas apsūdzības viņam nav izvirzītas.

Pagājušā gada 3. jūlij a rītā Rīgā, Lubānas ielā, noticis sprādziens, kurā smagi cietis uzņēmējs Viktors Omaks. Martā tajā pašā vietā neskaidros apstākļos nodegusi viņa uzņēmuma automašīna. Omaks bijis uzņēmuma Vikcnito līdzīpašnieks. Uzņēmuma dibināšanā savulaik piedalījies par cigarešu kontrabandu Vācijā notiesātais un tā dēvētajā Mangaļsalas gaļas kontrabandas lietā apsūdzētais Mihails Idals. Savukārt Omaks pērn kopā ar vēl deviņiem cilvēkiem tika tiesāts par mēģinājumu izkrāpt vairāku miljonu vērtus īpašumus Jūrmalā, tomēr viņu attaisnoja.

Nošautais Eredeļskis ir Omaka znots. Laulību tuvākajā laikā bija paredzēts šķirt.

Omaka meita Jūlija Eredeļska tiesā pieprasījusi laulības šķiršanu ar Eredeļski, lūgusi sadalīt kopmantu un saskarsmes tiesības ar bērnu. Šo lietu Rīgas apgabaltiesa bija plānojusi skatīt 1. jūnijā. Eredeļskis savukārt lūdzis Vidzemes priekšpilsētas tiesu noteikt saskarsmes tiesības un atsevišķu apgādību. Šī lieta 2006. gada martā nosūtīta pēc piekritības Centra rajona tiesai un gaida savu izskatīšanu. Eredeļska ir līdzīpašniece visās firmās, kurās daļas piederēja ari Eredeļskim.

Uzis "Neatkarīgajai" netieši apstiprināja, ka slepkavība, iespējams, ir saistīta ar šo šķiršanās prāvu. “Civiltiesiskais strīdu iztiesāšanas ceļš Latvijā ir garš, birokrātisks, dažkārt tam pat nevar redzēt galu. Tādēļ dažbrīd vieglāk jautājumus risināt šādā kriminālā ceļā. Bojāgājušais bija iesaistīts vairākās civillietās,” skaidroja Rīgas Kriminālpolicijas šefs.

Tagad Kriminālpolicija par savu nākamo uzdevumu ir noteikusi pieskatīt ilgstošus civiltiesiskos strīdus, kuros izšķiras dārgu nekustamo īpašumu un lielu naudas summu liktenis. Proti - no daudzajiem Latvijā notiekošajiem tiesvedības procesiem atlasīt un uzmanīt tos, kur strīda objekts ir vērtīgi īpašumi, bet strīdniekiem ir krimināla pagātne. Uzis uzsvēra, ka “kritisko tiesvedību” identificēšana nebūs tik viegla, jo ne vienmēr strīdu būtība ir acīmredzama.

Likumsargi pagaidām vēl neizpauž, vai arī šā uzbrukuma autori ir īpaši nolīgti slepkavas, kas Latvijā ieradušies no Krievijas. Jāatgādina, ka 18. janvāri Rīgā, Anniņmuižas ielā 13, trīs uzbrucēji sašāva uzņēmēju Konstantīnu S., viņa draudzeni un divus bērnus.

Mazliet par Mangaļsalas gaļas kontrabandas lietu, ar kuru bija saistīts V. Omaks: gaļas kontrabandas lieta aizsākās 2002. gada 15. maijā, kad SIA Sala piederošajās saldētavās Mangaļsalā, Traleru ielā 2a, Valsts ieņēmumu dienests atklāja vairāk nekā 800 tonnu neuzskaitītas dažādas saldētas gaļas produkcijas bez dokumentiem, kas apliecinātu preces likumīgu ievešanu Latvijā.

Valsts ieņēmumu dienests noskaidroja, ka atrastā gaļa pieder diviem uzņēmumiem - SIA Olita un SIA M. T. Abas uzņēmējsabiedrības 100% piederēja Mihailam un Olitai Arakanoviem. Saldētavās atrastie gaļas izstrādājumi bija vai nu aizliegti ievešanai Latvijā, vai arī ievesti, noslēpjot preci no muitas kontroles.

Kad apjomīgā krimināllieta tika nosūtīta izskatīšanai tiesā, tā tika sadalīta trijās krimināllietās.

Atsevišķi tika izdalīta tā dēvētā organizatoru lieta, kurā par nelikumīgu preču ievešanu Latvijā tiesāti uzņēmēji Olita un Mihails Arakanovi, Mihails Idals, kā ari vēl astoņas personas, kas atbildīgas par gaļas ievešanu kontrabandas ceļā un par nelikumīgu glabāšanu. Atsevišķā tiesvedībā skatīta "šoferu lieta”. Tajā pie atbildības lūgts saukt 26 preču pārvadātājus. Trešajā tiesvedībā skatīta tā dēvētā muitnieku lieta, kur par valsts amatpersonas pienākumu nepildīšanu tiesāti pieci muitnieki.

Rīgas apgabaltiesas spriedums Arakanovu, Idala un citu apsūdzībās tika pasludināts 2006. gada jūlijā. Arakanovam un Idalam apgabaltiesa piesprieda reālu brīvības atņemšanu, bet Olitai Arakanovai tika piespriests nosacīts sods.

Visi trīs spriedumi stājušies likumīgā spēkā.

Tieši "organizatoru” lietā Valsts ieņēmumu dienests pieteica civilprasību par 1,4 miljonu latu kaitējuma kompensāciju, kas noziedzīgo darbību dēļ nodarīts valstij. Tiesa Valsts ieņēmumu dienestu neatzina par cietušo, līdz ar to neskatīja ari tā pieteikto civilprasību.

Valsts ieņēmumu dienests savu civilprasību bija pieteicis prokuratūrai jau 2003. gadā. Valsts ieņēmumu dienests pauda uzskatu: lai ari kaitējums nav nodarits tieši Valsts ieņēmumu dienestam, reālais cietušais - valsts - nevar ierasties tiesā un iesniegt pieteikumu. Tāpēc Valsts ieņēmumu dienests kā nodokļu ieņēmumu administrētājs uzskatīja, ka var pārstāvēt valsti, lai atgūtu zaudējumus, kas radušies kontrabandas dēļ, nesamaksājot nodokļus.

Lūgumu par Valsts ieņēmumu dienesta pieteikuma noraidīšanu tiesa pieņēma 2005. gada novembrī. Tiesa norādīj a, ka Valsts ieņēmumu dienests varēs pārsūdzēt lēmumu kopā ar galīgo nolēmumu krimināllietā.

Valsts ieņēmumu dienests Augstākās tiesas Krimināllietu tiesu palātā 2006. gada nogalē apstrīdēja apgabaltiesas atteikumu atjaunot procesuālo termiņu apelācijas sūdzības iesniegšanai. Sūdzība tika iesniegta, jo Valsts ieņēmumu dienests vēlējās panākt, lai to atzītu par cietušo šajā krimināllietā. Valsts ieņēmumu dienests pauda uzskatu, ka cīnīsies par iespēju naudu atgūt krimināltiesiskā kārtībā, panākot, ka tiek atzīts par cietušo.

Augstākā tiesa Valsts ieņēmumu dienesta sūdzību izskatīja, taču Rīgas apgabaltiesas lēmumu nemainīja, tā atzīstot to par pamatotu.

Sākotnēji Valsts ieņēmumu dienests bija paredzējis tiesas ceļā atgūt valstij nodarītos 1,4 miljonu latu zaudējumus, bet vēlāk prasības summa tika samazināta līdz 469 674 latiem.

2021. gada 16. maijā notika saruna ar kontaktu "Vārda brālis”. Sarunas laikā "Vārda brālis” pateica sekojošo: sakarā ar uzņēmēja un kontrabandista Asiljeva aizturēšanu un iesēdināšanu, kas ilgus gadus maksāja kukuļus Jurim Urašam, Asiljevs ir ļoti dusmīgs uz J. Urašu un emocionāli gatavs atbildīgām iestādēm sniegt nozīmīgas ziņas par J. Uraša korumpētību (konkrētus gadījumus, kad ņēma kukuļus).

Pēc kontakta vārdiem, pie kontrabandista Asiljeva ilgstošu laiku strādāja J. Uraša radiniece, iespējams, māsīca. Viņa bija oficiāli iekārtojusies darbā Asiljevam piederošā naftas produktu bāzē. Kontakts ir dzirdējis, ka J. Uraša radiniece Asiljeva uzņēmumā bija atbildīga par finansēm un grāmatvedību. Iespējams, J. Uraša radinieces vārds ir Anda Uraša-Geige vai Ilze. Caur J. Uraša radinieci Asiljevs ari maksāja J. Urašam kukuļus (caur algu). Kontakts solīja precizēt J. Uraša radinieces vārdu.

2021. gada 21. maijā notika tikšanās ar kontaktu "Vārda brālis”. Tikšanās laikā "Vārda brālis” pastāstīja sekojošo.

1. Tiešām Nacionālajā drošības padomē un dažos dienestos tiek celts jautājums par Latvijā dzīvojošo čečenu diasporu un diasporas pārstāvju iespējamo saistību ar pēdējā laikā pastrādātiem smagiem noziedzīgiem nodarījumiem. Kontakts ir dzirdējis, ka īpaši aktīvi versijas par čečenu diasporas pārstāvju saistību ar pastrādātiem smagiem noziedzīgiem nodarījumiem izvirza Valsts policija, tajā skaitā "šīs versijas nosūtot vai paužot mutiski” Valsts drošības dienesta vadībai. Pēc "Vārda brāļa” vārdiem, dažu dienestu pārstāvji vienojās, "ka padziļināti izpētīs čečenu diasporas pārstāvju saistību ar smagiem noziedzīgiem nodarījumiem un pamēģinās saukt pie atbildības, ja tas apstiprināsies”. Pēc "Vārda brāļa” vārdiem, neviens no Nacionālās drošības padomes dienestu pārstāvjiem "neapsolīja”, ka tiks galā ar čečenu diasporu.

"Vārda brālis” ir noskaidrojis, ka viens no Nacionālās drošības padomes locekļiem ir kontrabandista V. Ondarevska cilvēks, kam viņš maksā lielus kukuļus, un tieši viņa uzdevumā šis Nacionālās drošības padomes loceklis pacēlis jautājumu par čečenu diasporu. Iepriekš šis Nacionālās drošības padomes loceklis pacēlis jautājumu Nacionālās drošības padomes sēdes laikā par cigarešu kontrabandu. Šis jautājums tika pacelts arī V. Ondarevska uzdevumā ar mērķi panākt to, lai ar dienestu rokām Latvijas teritorija būtu iztīrīta no V. Ondarevska konkurentiem. "Vārda brālis” solīja noskaidrot Nacionālās drošības padomes locekļa, kas strādā V. Ondarevskim, vārdu.

2021. gada 24. maijā no kontakta "Vārda brālis” tika saņemtas ziņas par Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes struktūrvienības priekšnieku Jāni Aueru, kuru pinns kāda laika Igaunijas muita apturēja Igaunijā ar dienesta automašīnu un nelegālu cigarešu kravu tajā. Pēc kontakta vārdiem, Deniss Ezdoļnijs neilgi pinns J. Auera aizturēšanas iepazinies ar viņu un uzsācis komunikāciju. Kāpēc J. Auers, neskatoties uz šo komunikāciju un perspektīvām, pats kaut ko "darīja, veda”, nevienam nav skaidrs. Bet jebkurā gadījumā, ņemot vērā to, ka J. Auers uzsāka komunikāciju ar D. Ezdoļniju un šo to par viņu zina, ir bažas, ka gadījumā, ja viņu atbrīvos no darba Valsts policijā, viņš var sākt runāt lieku, līdz ar ko ir jautājums, vai pastāv iespēja viņu paturēt dienestā kaut līdz pensionēšanai. Viņš varētu būt vērtīgs informācijas avots vai aģents.

Novērtē šo rakstu:

96
14