Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Kas notiek Minskā?! Tas ir tikai 500 km no Rīgas! Varam jau dzīvot savā drošības un komforta apvalkā, bet…

Situācija mūsu kaimiņvalstī Baltkrievijā pirms 9. augustā tur paredzētajām prezidenta vēlēšanām iezīmējas ar jauniem satraucošiem cilvēktiesību pārkāpumiem, valdošā režīma politisko oponentu vajāšanu, atteikšanos reģistrēt opozīcijas izvirzītos prezidenta kandidātus, kā arī vairāku simtu aktīvistu un prezidenta kandidātu aizturēšanu.

Pēdējā laika notikumi apliecina, ka Lukašenko režīms, kas joprojām izmanto autoritāras metodes, neraugoties uz dažām izmaiņām un zināmu liberalizāciju savā politikā, pēc būtības joprojām paliek autoritārs un represīvs.

Savu attieksmi pret notiekošo ir paudusi Eiropas Savienība, aicinot vēlēšanu gaitā garantēt likuma varas ievērošanu, nepieļaut potenciālo kandidātu nereģistrēšanu politiski motivētu iegrožojošu pasākumu dēļ. Tāpat ES ir pieprasījusi atbrīvot aizturētos prezidenta amata kandidātus.

Eiropas Parlamenta Ārlietu komisijā, izskatot ziņojumu par situāciju Baltkrievijā, tika konstatēts, ka šajā valstī priekšvēlēšanu periodā aizturēti jau vairāk nekā 400 opozicionāru un autoritārā Baltkrievijas prezidenta Aleksandra Lukašenko kritiķu, starp aizturētajiem ir arī opozīcijas politiķi Pāvels Severņica un Mikola Statkevičs. Deputāti apsprieda attiecību pārskatīšanu sakarā ar daudzajiem pārkāpumiem un pieļāva sankcijas un ES finanšu palīdzības samazināšanu.

Eiropas Drošības un sadarbības organizācija (EDSO) kopš 1995. gada par brīvām un taisnīgām nav atzinusi nevienas Baltkrievijā notikušās vēlēšanas.

Arī mūsu kaimiņvalsts Lietuva neklusē un aicina ievērot politiskās un cilvēktiesības Baltkrievijā. Piemēram, Lietuvas prezidents Gitans Nausēda ir paziņojis, ka Lietuva varētu pārskatīt attiecības ar Minsku un atteikties no to padziļināšanas, ja Baltkrievijas vadība centīsies turēties pie varas, vajājot savus oponentus.

Diemžēl Latvijā situācijai Baltkrievijā, demokrātijas normu un cilvēktiesību pārkāpumiem, kas tur notiek, netiek pievērsta vajadzīgā uzmanība. Šāda pasivitāte neatbilst mūsu kā demokrātiskas valsts vērtībām. Mums ir pienākums paust skaidru nostāju par cilvēktiesību pārkāpumiem, jo īpaši tamdēļ, ka tad, kad Latvija centās atgūt neatkarību, mūs atbalstīja demokrātiski noskaņoti cilvēki un Baltkrievijas sabiedriskās organizācijas. Šodien mūsu pienākums ir rīkoties līdzīgi un pieprasīt vēlēšanu demokrātisku un brīvu norisi Baltkrievijā.

Aicinu Latvijas sabiedrību, kā arī medijus interesēties par notiekošo kaimiņvalstī un aktīvi paust savu viedokli, parādot, ka mums nav vienaldzīga to cilvēku nākotne, kuri savulaik aktīvi mūs atbalstīja cīņā par Latvijas neatkarības atjaunošanu! Nepaliec vienaldzīgs!

Novērtē šo rakstu:

14
73