Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pirmdien Ventspils tiesā piedzīvotais zaudējums, kad tika noraidīts politiskajos skandālos ierautās apsardzes firmas TM security iesniegtais a/s Kālija parks maksātnespējas pieteikums, firmas amatpersonām draud ar kriminālatbildību. Attiecīgs iesniegums par kriminālprocesa uzsākšanu jau nosūtīts izmeklēšanai Ventspils policijā, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija. 

Kā liecina Pietiek rīcībā nonākušais Ventspils tiesas spriedums, TM security pieteikums atzīts par apzināti nepatiesu. Saskaņā ar Krimināllikuma 214. pantu tas atbildīgajiem ļaunākajā gadījumā draud ar cietumsodu līdz diviem gadiem.

Nu jau arī politiskajos skandālos ierautā apsardzes firma TM security zaudējusi tiesāšanos ar a/s Kālija parks, cenšoties no šī Ventspils tranzītuzņēmuma piedzīt vairāk nekā 2 miljonus latu. Lauvas tiesu šīs summas veido 1,84 miljonus latu liels līgumsods. Ventspils tiesa pirmdien, 19. decembrī noraidīja TM security iesniegto a/s Kālija parks maksātnespējas pieteikumu. Šis spriedums ir galīgs un nav pārsūdzams.

Kā rāda Pietiek rīcībā nonākušais spriedums, tiesa TM security iesniegto maksātnespējas pieteikumu atzinusi „par apzināti nepatiesu”. Uzņēmums Kālija parks šo tiesas spriedumu grib izmantot tālākai cīņai ar skandālos ierauto apsardzes firmu, uzskatot, ka runa ir par naudas izspiešanu, strīdā neatļauti cenšoties izmantot maksātnespējas procesu.

Krimināllikuma 214. pants „Nepatiesa maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšana” noteic, ka par tāda maksātnespējas procesa pieteikuma iesniegšanu, kurā sniegtas apzināti nepatiesas ziņas vai ziņas slēptas, ja pieteikuma dēļ var tikt pasludināts vai tika pasludināts maksātnespējas process (apzināti nepatiess maksātnespējas procesa pieteikums), soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz diviem gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz astoņdesmit minimālajām mēnešalgām, atņemot tiesības veikt uzņēmējdarbību uz laiku no diviem līdz pieciem gadiem vai bez tā.

Ventspils tiesa, noraidot TM iesniegto maksātnespējas pieteikumu, spriedumā norāda, ka „pieteicējs izmantojis maksātnespējas procesu parāda piedziņai, kas neatbilst maksātnespējas procesa būtībai un mērķim”. „Tiesa uzskata, ka pieteikums ir iesniegts apzināti nepatiesi, jo pieteicējam jau sākotnēji bija zināms, ka pastāv strīds par tiesībām. To apliecina gan paša pieteicēja iesniegtie parādnieka iebildumi, gan tas, ka pieteicējs jau pirms maksātnespējas pieteikuma iesniegšanas bija informēts par prasības celšanu Kurzemes apgabaltiesā. Tiesas ieskatā šādi apstākļi pilnībā pārliecina, ka otra līguma puse neatzīst saistības un tās apstrīd. Neskatoties uz to, tas nekavēja pieteicēju iesniegt maksātnespējas pieteikumu tiesā,” teikts 19. decembra spriedumā. Ventspils tiesa spriedumā atsaucas uz a/s Kālija parks 29. septembrī Kurzemes apgabaltiesā iesniegto civilprasību pret TM security un vairākām personām, tostarp zvērinātu advokātu Mārtiņu Kvēpu, kurā apstrīdēta apsardzes firmas izvirzīto pretenziju likumība.  

Pietiek jau rakstījis, ka apsardzes firmas TM security īpašnieks Mārtiņš Tenbergs (attēlā) pēdējos mēnešos centies iegūt ietekmi uz politiķiem, politikas un biznesa kuluāros pozicionējoties kā Zatlera reformu partijas, bet tagad – no tās atšķēlušos sešu neatkarīgo deputātu „pelēkais kardināls”. Pietiek arī rakstījis par TM security darbības metodēm, cenšoties pārņemt uzņēmumus, izmantojot apšaubāmu līgumu radītas parādsaistības. Oficiāli neapstiprināta informācija liecina, ka a/s Kālija parks pārstāvji tiesībsargājošajām iestādēm nodevuši sarunas ierakstu ar Tenbergu, kas šoruden notikusi vienā no Vecrīgas restorāniem. Tajā TM security īpašnieks piedāvājis Kālija parkam samaksāt kompromisa summu, kas bija vairāk nekā 10 reižu mazāka par to, ko firma vēlāk centās piedzīt, ierosinot maksātnespējas procesu. Papildu šai summai Tenbergs pieprasījis „uzmest kaut ko tējai, bet ļoti dārgā viesnīcā”.

Strīdīgais a/s Kālija parks līgums ar TM security parakstīts 2010. gada 29. aprīlī it kā uz vienu dienu, lai ietekmētu todien notikušo akcionāru sapulci, nepieļaujot varas maiņu Kālija parkā, uzņēmumam izslīdot no tā dēvētā Lemberga oponenta – Oļega Stepanova – rokām. Iepriekš tā jau bija noticis ar AS Ventbunkers, kuru jau pēc kontroles zaudēšanas vairākus mēnešus ar spēku turpināja sargāt TM security, nepieļaujot vairākuma akcionāru jauno pārstāvju ienākšanu uzņēmumā. Pašlaik gan Kālija parka, gan Ventbunkera padomes priekšsēdētājs ir Šveices advokāts Rūdolfs Meroni, kas ir viena no četrām savstarpēji karojošajām pusēm tā dēvētajā Ventspils tranzīta karā. Ar Ventspils tranzītbiznesu saistīti avoti Pietiek skaidrojuši, ka TM security ticis pie „pēdējā brīža” līguma ar Kālija parku, kad bijis skaidrs, ka apsardzes firmas algotājiem vairs nebūs iespēju tai maksāt no uzņēmumiem, pār kuriem kontrole tobrīd jau bija zaudēta. Citiem vārdiem – līgums kalpojis naudas izsūknēšanai no uzņēmuma.

AS Kālija parks ir viens no lielākajiem minerālmēslu eksporta termināļiem ar kopējo pārkraušanas jaudu līdz 7,5 miljoniem tonnu gadā. Lielākie caur Kālija parku eksportējamās produkcijas patērētāji ir Ķīna, Indija, Brazīlija, ASV.

Novērtē šo rakstu:

1
0