Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Gruzijā es nonācu gluži nejauši, visus brauciena dalībniekus nemaz nepazinu un par Citadele bankas pārdošanu ne ar vienu nerunāju, bet vienkārši atpūtos, - apmēram šādus skaidrojumus Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) ir snieguši pirms četriem gadiem notikušā brauciena dalībnieki. Pietiekšodien publisko Gruzijas braucēju – tostarp tagadējā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa – anonimizētos paskaidrojumus, kuri rada pārliecinošu iespaidu par KNAV „vēlēšanos” noskaidrot patiesību.

Kā jau ziņots, „atpūtas brauciens” notika izšķirošā brīdī – 2014. gada augustā. Lai gan brauciena dalībnieki vēlāk taisnojās, ka galvenos lēmumus par Citadele bankas akciju paketes pārdošanu valdība tobrīd jau pieņēmusi, tā tomēr bija tikai daļēja patiesība. Valdība bija izvēlējusies vienīgo tai tīkamo pretendentu, ar ko turpināt sarunas, taču smagākais un valstij nozīmīgākais jautājums – pārrunas par bankas 75% akciju cenu vēl bija priekšā.

Pusotru mēnesi pēc „atpūtas brauciena” klajā nāca Dienas publikācija „Kopīgs ceļojums savējo lokā”, kurā tika nosaukti šie „savējie” – reizē ar „nozīmīgo ieguldījumu” devušo V. Siksni arī tobrīdējais aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis, kurš kā Ministru kabineta loceklis tieši piedalījās lēmumu pieņemšanā par Citadeli, „lietu kārtotāja” slavu iemantojušais Vienotības Saeimas frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis, valdības sēdēs joprojām klātsēdošais šīs pašas partijas pārstāvis, ekspremjers Valdis Dombrovskis, kā arī daži uzņēmēji un arī vairāku atpūtnieku dzīvesbiedres.

Kamēr deputāts Dz. Zaķis pavēstīja, ka par šo privāto braucienu viņam vispār neesot pienākuma kādam atskaitīties, citi dalībnieki vienā balsī apgalvoja vienu un to pašu – ka izdevumus seguši paši un braucienā vienkārši atpūtušies, bet ne par kādu Citadeli nekādu runu neesot bijis.

Jaroslava Streļčenoka tolaik vadītais KNAB sākotnēji par publikāciju neieinteresējās un tikai pēc Saeimas opozīcijas deputāta Andreja Elksniņa iesnieguma saņemšanas sāka resorisko pārbaudi, lai pusgadu vēlāk paziņotu – „netika gūts apstiprinājums iesniegumā minētajām ziņām par iespējamām pretlikumīgām, tajā skaitā koruptīvām darbībām saistībā ar AS Citadele banka pārdošanu”.

No KNAB slēdziena izrietēja, ka birojs ļoti nopietnā un detalizētā pārbaudē ir „izvērtējis iesniegumu un visus materiālus kopumā un to savstarpējā sakarībā”, pēc visām pusgada laikā veiktajām darbībām secinot, ka nav konstatētas nekādas noziedzīga nodarījuma pazīmes – pat ne norādes uz ierobežojumu pārkāpumiem, kas noteikti likumā par interešu konflikta novēršanu valsts amatpersonu darbībā.

„Ņemot vērā to, ka, izmantojot resoriskās pārbaudes iespējas, netika konstatētas noziedzīgā nodarījuma pazīmes, kā arī to, ka nav pamata uzskatīt, ka būtu iespējams iegūt papildu ziņas, izmantojot kriminālprocesuālos līdzekļus un metodes, nav iemesla un pamata sākt kriminālprocesu," KNAB pavēstīja lēmumā, kuru A. Elksniņam vairs nebija tiesību pārsūdzēt prokuratūrā.

Tagad izrādījies, ka visa pārbaudes lieta, kura KNAB izmeklētājiem it kā prasījusi pusgada darbu, ietilpst vienā vienīgā paplānā mapītē. Savukārt vēl lielāku izbrīnu rada šīs mapītes saturs, - KNAB pusgadu ir prasījusi... paskaidrojumu pieņemšana no tikai daļas „atpūtas brauciena” dalībnieku un dažu oficiālu izziņu saņemšana.

Ne pārāk rūpīgi anonimizētie dokumenti rada iespaidu, ka KNAB pat speciāli ir „Gruzijas atpūtniekus” izsaucis ar pietiekami lieliem – vairāku nedēļu intervāliem, lai dotu laiku brauciena dalībniekiem savstarpēji pārrunāt uzdotos jautājumus un saskaņot sniedzamās atbildes.

Rezultātā protokolētās atbildes brīžam ir bijušas pat komiski līdzīgas. „Brauciena laikā uz un pa Gruziju manā klātbūtnē jautājumi par bankas Citadele pārdošanu netika aizskarti,” 2014. gada 21. oktobrī KNAB izmeklētājam skaidrojis Dz. Zaķis. „Brauciena laikā manā klātbūtnē nekādi jautājumi saistībā ar bankas Citadele pārdošanu netika apspriesti,” mēnesi vēlāk, 24. novembrī apliecinājis R. Vējonis.

Faktiski vienīgais, ko KNAB patiešām mēģinājis noskaidrot, ir – kā tad īsti tikušas pasūtītas un, galvenais, apmaksātas aviobiļetes uz Gruziju visiem brauciena dalībniekiem. Saņemot izziņu no ceļojumu aģentūras Vanilla Travel, ka par biļetēm maksājuši paši atpūtnieki vai viņu ģimenes locekļi, arī šajā virzienā nekas vairāk nav darīts. Nav notikusi arī nekāda saziņa ar arī kolēģiem Gruzijā.

Tā nu izrādās, ka visa pusgadu ilgusī pārbaude un „kopumā un savstarpējā sakarībā” it kā izvērtētie materiāli nav bijuši nekas vairāk par izziņu pieprasīšanu un formālu parunāšanos ar Dz. Zaķi, R. Vējoni, V. Siksni un diviem Privatizācijas aģentūras vadītājiem – Ansi Spridzānu un Vladmiru Loginovu. KNAB nav pat mēģinājis vākt kādu papildu informāciju, pieprasīt ziņas par šo personu lomu lēmumu pieņemšanā Citadeles jautājumā, meklēt kādas kopsakarības utml.

Dokumenti

FotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFotoFoto

Novērtē šo rakstu:

81
2