Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pateicoties publikācijām šī gada sākumā, sabiedrība uzzināja par gadījumu, kurā Saeimas deputāts Andrejs Judins izpaudis izmeklēšanas noslēpumu no pirmstiesas stadijā esoša kriminālprocesa.

Izpaušana notika ap 2015. gada 12. martu, kad no Augstākās Tiesas negaidīti tika atbrīvots Krimināllietu palātas tiesnesis Ervīns Kušķis. Jau nākamajā dienā LTV “Panorāmas” skatītāji uzzināja, ka pret E. Kušķi ierosināta krimināllieta par valsts noslēpuma izpaušanu.

Augstākā Tiesa iepriekš bija sankcionējusi operatīvās darbības pasākumus pret organizēto noziedzību (piemēram, telefonsarunu noklausīšanos un/vai kratīšanu veikšanu), taču E. Kušķis bija izjaucis likumsargu centienus, pabrīdinot operatīvās izstrādes objektus (t.i., aizdomās turamos) par sankcionēto noklausīšanos. Saeimas Juridiskā komisija atbalstīja tiesneša aiziešanu no amata “uz paša vēlēšanos”.

Saskaņā ar medijos atrodamajām ziņām Andrejs Judins, būdams Saeimas Juridiskās komisijas deputāts (šī komisija pirmā saņēma ziņas par E. Kušķa pārkāpumu), sev vien zināmu iemeslu dēļ izvēlējās nopludināt informāciju medijiem, tādā veidā izpaužot izmeklēšanas noslēpumu no kriminālprocesa, kurš atradās vēl tikai pašā sākumstadijā. Proti, tiesājams bija ne tikai izmeklēšanas noslēpuma izpaudējs (tiesnesis E. Kušķis), bet arī tie noziedznieki, kas izmeklēšanas noslēpumu bija saņēmuši!

Protams, ieraugot “Panorāmā” sižetu, ka tiesnesis E. Kušķis atstādināts no amata par izmeklēšanas ziņu izpaušanu, šīs ziņas saņēmušie noziedznieki bija informēti, varēja veikt pretdarbību, un viņus notiesāt vairs neizdevās. A. Judina darbību rezultātā noziedznieki tika efektīvi informēti par izmeklēšanas gaitu un policijas plānotajām operatīvajām darbībām.

Savukārt vainīgajam tiesnesim Andreja Judina darbības, nopludinot izmeklēšanas noslēpumu, ļāvušas uzturēt izdevīgu pozīciju, kuru toreiz atreferēja LETA: E. Kušķis valsts noslēpumu esot apzināti izpaudis, lai atturētu kādu vārdā nenosauktu “personu no iespējamās iesaistīšanās noziegumā. [...] Būdams atbildīgs par atļauju došanu telefonsarunu noklausīšanai, kā arī kratīšanas veikšanai, viņš bija brīdinājis cilvēkus, kuru sarunas interesēja policiju”.

Par šo pārkāpumu Krimināllikums paredzēja brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem vai naudas sodu līdz 200 minimālajām mēnešalgām, taču E. Kušķis, vienojoties ar prokuratūru, saņēma tikai 50 stundas sabiedrisko darbu — tātad tik sīku sodu, kāds likumā nemaz nav paredzēts, un aiz restēm nenosēdēja nevienu diennakti.

To, ka jāsoda ne tikai izmeklēšanas noslēpuma izpaudēji, bet arī tā saņēmēji, parāda cits nodarījuma ziņā identisks, bet politiski daudz skaļāks skandāls ar Dzintara Jaundžeikara aizturēšanu. 2011. gadā atklājās, ka KNAB darbiniece Zanda Liniņa caur savu vīru — uzkūdītāju Austri Liniņu — bija pamanījusies izpaust valsts noslēpumu politiķim Dzintaram Jaundžeikaram par to, kādas operatīvās darbības KNAB veic pret Dz. Jaundžeikara partijas līderi A. Šleseru un citiem figurantiem.

Naktī uz 2011. gada 2. novembri tika arestēts gan Dz. Jaundžeikars, gan Liniņu pāris — tātad gan izmeklēšanas noslēpuma izpaudēji, gan tā saņēmējs. Vēlāk Dz. Jaundžeikaram par to tika 14 tūkstošu latu naudassods.

Tomēr gadījumā ar tiesnesi E. Kušķi, pateicoties A. Judina darbībām, nekas līdzvērtīgs nav noticis, kaut gan nodarījums teju identisks.

Tāpat šomēnes sabiedrība uzzināja: pret populistu sīkpartijas “KPV LV” līdzpriekšsēdētāju Lindu Liepiņu sākts kriminālprocess par ziņu izpaušanu bez izmeklētāja atļaujas. Saeimas deputāta kandidāte L. Liepiņa aģentūrai LETA apstiprināja, ka kriminālprocesu sācis Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB), taču procesa virzītājs patlaban ir Valsts policija.

Krimināllikums par pirmstiesas kriminālprocesā iegūto ziņu izpaušanu bez izmeklētāja vai prokurora atļaujas, ja to izdarījusi persona, kura par to ir bijusi brīdināta, paredz īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu vai naudas sodu. Politiķe atzina, ka viņa ir parakstījusies par informācijas neizpaušanu. 16. augustā Valsts policija oficiāli apstiprināja: lietā par ziņu izpaušanu bez izmeklētāja atļaujas Saeimas deputāta amata kandidātei, partijas "KPV LV" līdzpriekšsēdētājai Lindai Liepiņai piemērojusi statusu — persona, pret kuru sākts kriminālprocess.

Tātad, ņemot vērā to, ka A. Judina nodarījums Krimināllikuma priekšā ir identisks L. Liepiņas un Dz. Jaundžeikara pastrādāto noziedzīgo nodarījumu klasifikācijai,

lūdzu Satversmes aizsardzības biroju savas kompetences ietvaros nekavējoties apturēt no “Vienotības” ievēlētā Saeimas deputāta Andreja Judina pielaidi valsts noslēpumam un par pieņemto lēmumu paziņot vai nu publiski, vai man kā šī iesnieguma iesniedzējam.

Novērtē šo rakstu:

89
18