Menu
Pilnā versija
Foto

Jāsākas Ceturtajai atmodai

Latvijas Pedagogu domes valdes vārdā Andrejs Mūrnieks, Dr.sc.adm. · 31.05.2011. · Komentāri (22)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Biedrības „Latvijas Pedagogu dome”, kas apvieno pārstāvjus no 20 pedagogu profesionālajām asociācijām, valde izanalizējusi Valsts prezidenta uzrunu tautai š.g. 28. maijā un uzskata:

1)   Valsts prezidenta Valda Zatlera lēmums ir jāskata plašākā politiskās vides attīrīšanas un sabiedrības atjaunotnes kontekstā: lēmums atlaist Saeimu un rīkot dārgus referendumus nevar būt pašmērķis, ja neseko citi soļi, kas sakārto valsti, attiecības starp likumdevēju, tiesu un izpildvaru, eliti un sabiedrību, ekonomiku, politiku un morāli. Ja mērķis ir Latvijas fundamentāla atdzimšana, tad Latvijas Pedagogu domes valde atbalsta prezidenta lēmumu;

2)   Latvijas sabiedrības politiskā un ekonomiskā atjaunotne iespējama vienīgi tad, ja politiskos procesus turpmāk veidosim un vērtēsim ne vien no ekonomiskā izdevīguma un formālā tiesiskuma, bet arī no morāles pozīcijām;

3)   pārkārtojumi nepieciešami gan konstitucionālā līmenī (Satversmē), gan likumdošanā, t.sk. vēlēšanu sistēmā, mainot pašreizējo vēlēšanu kārtību tā, lai vēlētāji varētu ietekmēt deputātu lēmumus ne tikai reizi četros gados, tādējādi mainot arī sabiedrības kopējo attieksmi pret procesiem valstī.

Ir jāpanāk valdības profesionāla darbība un ieinteresētība ikviena iedzīvotāja vajadzībās, palielinot katra ministra atbildību sabiedrības priekšā (t.sk. strikti nošķirot izpildvaru no likumdevēju varas). Ir nepieciešami profesionāļu izdiskutēti konkrēti uzlabojumi gan izglītības, gan medicīnas, gan iekšējās drošības, gan banku jomā, turklāt nevis ārzemju aizdevēju dēļ, bet gan tautas labklājības, sociālā taisnīguma un līdzsvarotas attīstības labā.

Lai īstenotu sabiedrības atdzimšanu, piedāvājam arī savu – Latvijas Pedagogu domes un tās dalīborganizāciju – palīdzību un padomu. Aicinām V. Zatleru sākt nopietnu sabiedrības pārkārtošanas kustību, iesaistot tajā profesionālās organizācijas (juristu biedrības, ārstu biedrības, pedagogu organizācijas, Latvijas Zinātņu akadēmiju u.c.) un pārējo inteliģenci.

Uzskatām, ka pašlaik jāsākas Ceturtajai atmodai, kas balstītos uz tiesiskuma, morāles un demokrātijas principiem un atjaunotu cilvēkos ticību savai tautai, ģimenei un garīgajām vērtībām. Tāpēc aicinām Latvijas inteliģenci iesaistīties valsts atjaunotnes procesā, gluži tāpat kā tas bija Trešās atmodas laikā, apzinoties to, ka krīzes pārvarēšana nav iespējama bez nopietnas un aktīvas visu sabiedrību slāņu līdzdalības.

Novērtē šo rakstu:

0
1