Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Kriminālprocesu saistībā ar to, ka bijušais Šveices advokāts Rudolfs Meroni nepilda Rīgas apgabaltiesas lēmumu, jau vairāk nekā divus gadus nenododot tā dēvētajā Lemberga lietā arestēto mantu Nodrošinājuma valsts aģentūrai (NVA), ir pārņēmusi Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes 2. nodaļa.

Iepriekš šo iespējamo noziedzīgo nodarījumu izmeklēja Valsts policijas Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes 1. nodaļa.

Atbildot uz iekšlietu ministram Kristapam Eklonam uzdotajiem vairākiem jautājumiem, tostarp par R. Meroni darbību sakarā uzsākto kriminālprocesu, viņa padomniece komunikācijas jautājumos Zane Plone “Pietiek” atbildēja ar sekojošiem trim teikumiem: “Šī kriminālprocesa izmeklēšanu ir pārņēmusi Valsts policijas Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldes 2. nodaļa. Kriminālprocesā notiek aktīva izmeklēšana, tādēļ šobrīd, lai nekaitētu procesa sekmīgai virzībai, izmeklēšanas interesēs plašāku informāciju sniegt nevarēsim. Ar jautājumiem aicinām vērsties pie procesa virzītāja.”

No šīs ministra atbildes, protams, nevar secināt, ka kriminālprocesā izmeklējamais noziegums būtu kaut kā pārkvalificēts, piemēram, no tāda, ko veikusi organizēta noziedzīga grupa, uz vienkāršu ekonomisko noziegumu.

Nepārprotami no ministra atbildes var secināt, ka kriminālprocess nav paslepen izbeigts, kā, piemēram, šā gada februārī ir izbeigta iepirkuma procedūra, kurā bija paredzēts piesaistīt starptautisko komerctiesību speciālistus, kuri palīdzētu NVA pārņemt no R. Meroni arestēto mantu, kas reģistrēta dažādās jurisdikcijās. Sākotnēji Nodrošinājuma valsts aģentūra uz šo iepirkumu lika lielas cerības, par ko liecina gan tas, ka iepirkums tika pasludināts par steidzamu, gan arī visu atbildīgo amatpersonu atbildes uz jautājumiem, kā tad veicas ar arestētās mantas pārņemšanu.

Piemēram, apmēram pirms gada toreizējā iekšlietu ministre Marija Golubeva uz jautājumu, kā tiek pildīts Rīgas apgabaltiesas lēmums par arestētās mantas pārņemšanu, atbildēja: “Nodrošinājuma valsts aģentūra ir izsludinājusi iepirkumu, šobrīd notiek iepirkuma procedūra, lai piesaistītu būtisku juridisko atbalstu tiesas sprieduma izpildei. Tiesas lēmums tiks pildīts iespējami ātrākajā termiņā.”

Nepārprotami – ministre norāda, ka nopietnās problēmas ar arestētas mantas pārņemšanu palīdzēs risināt “būtiskais juridiskais atbalsts”, kas “iespējami ātrākajā termiņā” jāizvēlas “iepirkuma procedūrā”. Bet tagad, izrādās, iepirkums ir paslepeni izbeigts, turklāt vēl tad, kad iekšlietu ministre bija tieši M. Golubeva.

Bet no pašreizējā iekšlietu ministra Kristapa Ekolona atbildes, kurā norādīts par “Meroni kriminālprocesa” izmeklējošās Valsts policijas struktūrvienības maiņu, ar lielu ticamības pakāpi var izdarīt pieņēmumu, ka šo kriminālprocesu vairs neizmeklē Valsts policijas galvenā inspektore Veronika Čuprika, kura šo kriminālprocesu uzsāka, ļoti negribīgi pildot Rīgas apgabaltiesas blakus lēmumu.

Proti, Rīgas apgabaltiesa blakus lēmumu par to, ka Valsts policijai jāizvērtē R. Meroni rīcība, apzināti nepildot tiesas lēmumu (t.i., nenododot arestēto mantu Nodrošinājuma valsts aģentūrai), tika pieņemts 2021. gada 22. februārī, bet kriminālprocesu V. Čuprika uzsāka tikai 3. augustā, t.i., pēc pusgada. Bet “Pietiek” jau vairākkārt ir ziņojis par V. Čuprikas lielo pieredzi nesākt un arī izbeigt saistībā ar R. Meroni darbībām uzsāktu citu kriminālprocesu. Ja tomēr tieši viņa joprojām izmeklē šeit minēto kriminālprocesu, tad loģiski jāsecina, ka viņa ir kopā ar kriminālprocesu arī aizrotēta uz citu Valsts policijas struktūrvienību.

Tomēr pašreizējais iekšlietu ministrs Kristaps Eklons neatbildēja uz visiem žurnālista uzdotajiem jautājumiem.

Proti, ministram tika arī vaicāts, vai viņš ir apmierināts, kā ministra pakļautības iestāde Nodrošinājuma valsts aģentūra pilda Rīgas apgabaltiesas 2020. gada 17. augusta lēmumu, ar kuru tika uzdots R. Meroni nodot arestēto mantu NVA.

Tāpat tika vaicāts, kādus panākumus NVA ir sasniegusi minētā Rīgas apgabaltiesas lēmuma pildīšanā, kopš K. Eklons ir šīs iestādes augstākais priekšnieks. Jāatgādina, ka iekšlietu ministra amatā viņš stājās šā gada maijā.

Uz šiem jautājumiem nekāda atbilde netika sniegta.

Novērtē šo rakstu:

40
1