Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Šodien Ministru kabineta mājaslapā tika publicēti šādi tiesību aktu projekti, kas paredz būtiskas izmaiņas Latvijas sabiedriskā transporta pakalpojumu sistēmā:

http://www.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40321540

http://www.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40321544

http://www.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40321551

Noteikumus izstrādāja 2013. gadā pēc Ministru prezidenta pavēles izveidotā darba komisija šādā sastāvā: Pārresoru koordinācijas centrs – V. Bolēvics; Finanšu ministrija -  K. Ābola; Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija -  A. Draudiņš; Satiksmes ministrija – A. Lubāns; Labklājības ministrija -  K. Pūre.  

Komisija izstrādāja labojumu projektu MK noteikumiem Nr. 341, Nr. 599 un Nr. 872, kuri būtībā paredz, ka visiem pasažieru pārvadātājiem, kā arī visiem iedzīvotājiem, kas vēlas izmantot sabiedriskā transporta pakalpojumu atvieglojumus, būs jāatver konts vienā bankā un jāizmanto jauna transporta apmaksas sistēma visos pilsētas, reģionālajos un starppilsētu maršrutos.

Pašlaik kartes, kuru izmantošanu paredz sagatavotais likumprojekts, izsniedz tikai SEB banka. SEB sistēma pašlaik tiek realizēta tikai vienā Latvijas pilsētā – Jelgavā, tiek novēroti daudzi trūkumi un sistemātiskas kļūmes, kā arī nākas secināt, ka šāda veida sistēma, kuru Latvijā realizē konkrētā banka, bez alternatīvu risinājumu izmantošanas iespējām, tiek virzīta likumprojekta līmenī.

Ja labojumi tiks pieņemti, braukšanas maksas atvieglojumu saņēmējiem būs patstāvīgi jāapmaksā pilna braukšanas biļetes maksa un pēc tam jāvēršas pēc kompensācijas augstākminēto personu lobētajā bankā. Acīmredzami tas pozitīvi ietekmēs bankas apgrozījumu un peļņu, tikmēr atvieglojumu saņēmējiem tas apgrūtinās kompensāciju saņemšanas procesu.

Labojumu projektā netiek minēts papildus izdevumu, kurus izraisīs šāda kompensāciju sistēma, finansēšanas avots. Tāpat nav skaidrs, kur pensionāri un citas sociāli neaizsargātas iedzīvotāju grupas, kas šobrīd izmanto sabiedriskā transporta pakalpojumus bez maksas vai ar atlaidi, ņems līdzekļus pilnas maksas biļešu iegādei pirms kompensācijas saņemšanas.

Turklāt labojumu pieņemšanas gadījumā pasažieriem, kas izmanto braukšanas maksas atvieglojumus, sava statusa pierādīšanai būs jāuzrāda 4 dažādi dokumenti – braukšanas biļete, bankas karte, kas darbojas tikai braukšanas biļetes apmaksai, atvieglojumu saņēmēja apliecība un personu apliecinošs dokuments.

Sagatavotajos labojumos netiek ņemts vērā, ka šobrīd 80% pasažieru pārvadājumu Latvijā notiek Rīgas robežās un labojumu pieņemšana likumdošanas līmenī padarīs par neiespējamu jau eksistējošās e-talonas sistēmas izmantošanu. Būtībā labojumi prasa izstrādāt e-talonam līdzīgu sistēmu, kas prasītu papildus tēriņus gan no valsts, gan pašvaldību un pārvadātāju puses, savukārt jau izveidotā e-talona sistēmā ieguldītās investīcijas tiktu zaudētas un jaunas sistēmas izstrādei valsts iztērētu vismaz tikpat lielu summu no valsts budžeta.

* Pasažieru pārvadājumu nozares darbinieks

Novērtē šo rakstu:

0
0