Menu
Pilnā versija
Foto

Šis bija labs samits

Edgars Rinkēvičs · 30.06.2022. · Komentāri (0)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

NATO samits Madridē ir noslēdzies. Nepārspīlējot var teikt, ka tas bija viens no būtiskākajiem pasākumiem Alianses pēdējo desmitgažu un arī Latvijas vēsturē.

Pirms 20 gadiem Prāgas samitā Latvija un vēl sešas valstis saņēma ielūgumu pievienoties NATO, 2016. gadā tika lemts par bataljona kaujas grupu izvietošanu Baltijas valstīs un Polijā.

Madrides samits ir būtisks, jo:

1) apstiprināja jauno Stratēģisko koncepciju, definējot Krieviju kā draudu mieram, drošībai un stabilitātei,

2) uzaicināja Somiju un Zviedriju pievienoties NATO, līdz ar to būtiski nostiprinot arī Latvijas drošību,

3) izveidoja NATO Inovāciju fondu, veicinot militārās industrijas un pētniecības attīstību, Latvija ir viens no dibinātājiem,

4) palielināts kopējais NATO finansējums, tas nodrošinās kopējo aizsardzības spēju attīstību, arī Latvija no tā iegūs,

5) visbūtiskākais lēmums – pastiprināt militāro klātbūtni Austrumu flangā, arī Latvijā.

Latvijā tas izpaudīsies:

A. Brigādes līmeņa komandvadības, atbalsta elementu un nepieciešamā bruņojuma un munīcijas izveidē Latvijā, lai sagatavotu priekšnoteikumus sabiedroto brigādes izvietošanai Latvijā. To paredz valsts prezidenta un Kanādas premjera klātbūtnē abu valstu aizsardzības ministru parakstītais dokuments. Papildus tam tiks piesaistīti NATO ātrās reaģēšanas spēki, lai nevienam neienāk prātā sagādāt pārsteigumu.

B. ASV prezidents Baidens paziņoja par papildu ASV spēku izvietošanu Eiropā, gaisa, jūras un sauszemes vienību nosūtīšanu uz Baltiju rotācijas kārtībā, lai nodrošinātu reģiona aizsardzību un mācības.

Šie lēmumi ir labs pamats, lai tālāk strādātu ne tikai pie to izpildes, bet arī nepieciešamajiem plāniem. Starptautiskā situācija nemitīgi mainās – kas bija labi vakar, neder šodien, adekvātie šī brīža lēmumi ir nepietiekami jau rīt. Tādēļ šodien nekas nebeidzas, rūpes par mūsu drošību un aizsardzību turpinās. Par mājas darbiem jau rakstīju iepriekš.

Visbeidzot, ļoti būtiski ir tas, ka sabiedrotie apliecina apņēmību aizsargāt katru dalībvalsti, tās cilvēkus un teritoriju. Ne pašreizējos, ne arī jaunajos dokumentos nevienu neļauj un neļaus arī mūs okupēt un tad atbrīvot, taču atcerēsimies, ka valsts aizsardzības sākas ar mums pašiem, spēju sev noticēt un par sevi pastāvēt, mums ir sabiedrotie, kas mūs atbalsta, un par to viņiem paldies!

Šis bija labs samits.

Novērtē šo rakstu:

18
52