Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pēdējo trīs gadu laikā ir bijuši kopumā deviņi gadījumi, kad aizsaulē aizgājušiem ļaudīm ir oficiāli fiksēti „sevišķie nopelni Latvijas valsts vai Rīgas pilsētas labā”, kas bijuši pietiekami, lai viņu apbedīšanai piešķirtu vietu Rīgas I un II Meža kapos.

Aizvadītā gada nogalē plašāku ievērību radīja fakts, ka noslepkavotais advokāts un maksātnespējas advokāts Mārtiņš Bunkus, pateicoties savas mātes aktivitātēm un izvairīgai Tieslietu ministrijas vēstulei, kas Kapsētu pārvaldē tika traktēta kā nelaiķa valstisko nopelnu atzīšana, ticis apbedīts gandrīz blakus Jāņa Čakstes kapavietai.

Taču izrādās, ka ir bijuši vēl astoņi nelaiķi, kas pēdējos gados ir apbedīti oficiāli slēgtajos I un II Meža kapos un Raiņa kapos. Tāpat kā noslepkavotā maksātnespējas administratora gadījumā par katru no viņiem oficiāla vēstule ir saņemta no kādas respektablas sabiedriskās organizācijas vai ministrijas

2017. gadā šāda „ekskluzīvā” kapavieta ir tikusi piešķirta tikai viena, - pēc Latvijas Mākslinieku savienības lūguma vienvietīga kapavieta I Meža kapos piešķirta Andreja Rozenberga apbedīšanai, par to oficiāli saņemot 352 eiro.

Nākamajā gadā divvietīgas kapavietas piešķirtas divu citu kultūras jomas pārstāvju apbedīšanai I Meža kapos, par katru no tām iekasējot 493 eiro, - uz Aleksandra Kublinska nopelniem norādījusi Kultūras ministrija, bet uz Laimdotas Auziņas – Latvijas Rakstnieku savienība.

Toties pērn piešķirtas veselas sešas „ekskluzīvās” kapavietas, turklāt maksa iekasēta tikai par vienu no tām: 352 eiro samaksāti par vienvietīgu kapavietu I Meža kapos, kur pēc Latvijas Kinematogrāfu savienības rekomendācijas apbedīts Mārtiņš Milberts.

Savukārt pēc tam stājās spēkā 2019. gada 5. marta Satversmes tiesas spriedums, ar kuru šādas maksas iekasēšana tika atzīta par prettiesisku, un turpmāk „ekskluzīvās” kapavietas ir tikušas piešķirtas bez maksas.

II Meža kapos divvietīga kapavieta pēc Latvijas Futbola federācijas ieteikuma piešķirta Jāņa Skredeļa apbedīšanai, un turpat vienvietīga kapavieta pēc Latvijas Hokeja federācijas rekomendācijas atvēlēta Elmāra Baura apbedīšanai.

Uz Viļņa Krēsliņa (trīsvietīga kapavieta I Meža kapos) valstiskajiem nopelniem norādījusi Ekonomikas ministrija, bet uz Ilonas Skaidrītes Mažeikas (divvietīga kapavieta Raiņa kapos) – Latvijas Zinātņu akadēmija.

Interesanti, ka, kā liecina Kapsētu pārvaldes sniegtā informācija, četrvietīgā kapavieta gandrīz blakus J. Čakstes kapam M. Bunkus apbedīšanai piešķirta tikai pēc 2019. gada martā pieņemtā Satversmes tiesas sprieduma. Kā zināms, M. Bunkus tika nogalināts krietni agrāk – 2018. gada 30. maijā.

Raksts pirmoreiz publicēts Latvijas Avīzē.

Novērtē šo rakstu:

76
6