Vai Jaunalksne un “Nekā personīga” pilda pasūtījumus un tādēļ klaji melo?
Pietiek lasītājs · 15.11.2020. · Komentāri (0)Televīzijas kanāla TV3 raidījums “Nekā personīga” ar skandalozo žurnālisti Ilzi Jaunalksni priekšgalā kārtējo reizi samelojusies savos sižetos, turklāt tas radījis diezgan nopietnas sekas un ietekmējis daudzu cilvēku turpmāko dzīvi ne tajā labākajā virzienā.
Atgādināšu trīs gadu vecu pagātni. Ilze Jaunalksne 2017. gada 15. oktobrī raidījumā „Nekā personīga” stāstīja un minēja, ka 2017. gada 26. un 27. septembrī “Nekā personīga” komanda filmējusi sižetu, kad Rīgas enerģijas stacijā esot bijis paredzēts koģenerācijas stacijas elektrības ražošanas tests.
Tomēr Jaunalksne, kā ierasts, tendenciozi meloja un apgalvoja, ka stacija patiesībā nav darbojusies, turklāt viņas “neapgāžamais” pierādījums esot tas, ka no dūmeņa neesot nākuši dūmi un neviens neesot piegādājis koģenerācijas stacijai nepieciešamo šķeldu. Tas, viņasprāt, protams, liecina par krāpšanas pierādījumu.
Taču Jaunalksnes stāstījumā atrodami vairāki fakti, kas liecina par to, ka Jaunalksnes pierādījumi ir ne tikai balstīti uz pieņēmumiem, bet arī to, ka viņa apzināti melo. Turklāt radot jautājumu, kam ir izdevīga šāda žurnālistes klaja melošana, jo diez vai Ilzīte tā pilnīgi nejauši tik rupji sajauca dienas un datumus. Izskatās, ka viņai kāds pasūtīja apmaldīties laikā un viena datuma vietā ieraudzīt pilnīgi citu.
Nofilmētajā materiālā uz ielas ir peļķes – tātad tikko ir lijis lietus, bet par pretējo liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra saņemtā izziņa – šajos divos datumos lietus nemaz nav bijis. Vai iespējams, ka lija tikai Vestienas ielā 2, kur notika filmēšana un atrodas koģenerācijas stacija? Vai tomēr Ilzei Jaunalksnei bijis tik svarīgi, ka koģenerācijas parādīt sabiedrībai melus, ka stacija nedarbojas, tādēļ datums, kurā filmēts sižets, nav bijis īpaši svarīgs?
Laikapstākļi nav vienīgā informācija, kas liecina, ka ticis sagrozīts fakts par filmēšanas laiku. Policija izprasījusi no TV3 filmēšanas materiālus, un nav jābūt datorzinātniekam, lai spētu apskatīt faila “properties”, kur rakstīts, ka materiāls filmēts 28. un 29. septembrī, kā arī 2., 3., un 4. oktobrī, kad testi jau bija pabeigti un koģenerācijas stacija tik tiešām nedarbojās.
Ekonomikas ministrija divas dienas pēc šī sižeta pārraidīšanas vērsās ar iesniegumu policijā par iespējamu krāpšanu. AS „Sadales tīkls” iesniegumu iesniedza dienu vēlāk, un tajā pašā dienā uzreiz tika ierosināts kriminālprocess. Šī kriminālprocesa ierosināšanai par pamatu ņemts tieši „Nekā personīga” sižets, kurā Jaunalksne apgalvoja, ka 2017. gada 26 un 27. septembrī veikta koģenerācijas stacijas filmēšana Vestienas ielā 2, un ka filmēšanas laikā ir konstatēts fakts, ka stacija nedarbojas.
Jāpiezīmē, ka regulējums par OIK atļauju saņemšanu nepieprasa, lai ražošana tiktu sākta uzreiz pēc testu veikšanas un pozitīva atzinuma saņemšanas. Atļauja sāk darboties no tās dienas, taču tas neuzliek par pienākumu arī ražot elektrību, un OIK maksājumi tiek saņemti tikai par saražoto un tīklā nodoto elektrību. Tas, ka stacija veic testus un pēc tam uzreiz neuzsāk ražošanu, ir komersanta paša risks, jo reāla elektroenerģija netiek saražota un nodota tīklā – tātad arī ir izslēgta iespēja saņemt OIK maksājumus.
Ja es būtu SIA „Rīgas enerģija” īpašnieks vai amatpersona, es vērstos prokuratūrā ar iesniegumu par kriminālprocesu pret Ilzi Jaunalksni par goda aizskaršanu un neslavas celšanu, par ko Ilzīte varētu tikt pie piespiedu darbiem. Tāpat es vērstos pret Ilzīti un „Nekā personīga” tiesā, lai piedzītu zaudējumus, kas, pēc manām aplēsēm, varētu sasniegt pat 20 miljonus eiro. Un tad Ilzīte ar visu savu komandu nonāktu parādu verdzībā līdz mūža galam.