Menu
Pilnā versija

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Pretēji iepriekš apgalvotajam un valdībā akceptētajam, ka Liepājas metalurgs un tā vērtīgākais aktīvs - Liepājas ostas meitasuzņēmums, kas nodrošina piekļuvi ostai, - tiks pārdoti kopā, maksātnespējas administrators Haralds Velmers un pārdošanas konsultants Prudentia uzsākuši soļus, kas vērsti uz šī vērtīgā aktīva atdalīšanu no Liepājas metalurga. Pirmais lēmums pēc Velmera iesnieguma jau šodien pieņemts Liepājas speciālās ekonomiskās zonas valdē, liecina Pietiek rīcībā esošā informācija.

Pirms pāris nedēļām par grozījumiem Liepājas metalurga mantas pārdošanas plānā valdības koalīcijas politiķus aiz slēgtām durvīm informējis Velmers un pieaicinātā pārdošanas konsultanta Prudentia pārstāvis Kārlis Krastiņš. Nekāds lēmums attiecībā uz izmaiņām Liepājas metalurga pārdošanas plānā, ko iepriekš akceptējusi valdība, pēc šīs tikšanās uz Ministru kabineta sēdi vēl nav ticis virzīts.

Tomēr jau šodien ticis pieņemts pirmais lēmums, kas var būtiski samazināt iespēju piesaistīt investoru jau tā problemātiskajam uzņēmumam. Valsts, kā zināms, ir lielākais Liepājas metalurga kreditors, jo uzņēmuma vietā nomaksāja kredītu Itālijas Unicredit bank 67 miljonu eiro apmērā. No uzņēmuma pārdošanas atkarīgas valsts izredzes atgūt šo naudu.

26. martā Velmers reģistrējis jaunu AS Liepājas metalurgs meitasuzņēmumu - SIA 50. piestātne, liecina Lursoft datubāzē atrodamā informācija. Trešdienas pusdienlaikā notikušajā sēdē Liepājas speciālās ekonomiskās zonas (SEZ) valde, kurā darbojas arī valsts pārstāvji no Ekonomikas, Finanšu un Satiksmes ministrijām, piekritusi Velmera lūgumam Liepājas metalurga gatavās produkcijas eksporta nodrošināšanai atstāt tikai vienu no vairākām tās meitasuzņēmumam līdz šim iznomātajām ostas piestātnēm. Šī piestātne no Liepājas metalurga meitasuzņēmuma AS Liepājas osta LM, kas tiek uzskatīts par maksātnespējīgā metalurģijas uzņēmuma vērtīgāko aktīvu, tagad pārlikta uz jauno SIA 50. piestātne.

Pārējā ostas uzņēmumam iznomātā teritorija un piestātnes aptuveni 2 kilometru garumā pagaidām paliek Liepājas metalurga meitasuzņēmuma Liepājas osta LM rīcībā, lai gan, pēc Pietiek rīcībā esošās informācijas, iecerētā shēma paredz uzņēmuma bankrotu un vērtīgo zemju tālāku iznomāšanu citiem gribētājiem. No Liepājas ostas uzņēmuma atdalītajai piestātnei nav dzelzceļa pievada, tādēļ, ja mainītos piegulošās teritorijas nomnieks, taspotenciālajam Liepājas metalurga jaunajam īpašniekam varētu diktēt noteikumus, prasot papildu samaksu par gatavās produkcijas kravu piekļuvi piestātnei.

Liepājas SEZ valdes preikšsēdētājs, Liepājas mērs Uldis Sesks (attēlā kopā ar Liepājas metalurga lielāko akcionāru Sergeju Zaharjinu un toreizēju Valsts prezidentu Valdi Zatleru) Pietiek apstiprināja, ka trešdien pieņemts lēmums Liepājas metalurga darbības nodrošināšanai atstāt tikai vienu no vairākām piestātnēm.

Iespēju, ka pārējās zemes varētu drīzumā tikt iznomātas kādam citam gribētājam, Sesks atteicās komentēt. Netieši to, ka šāds scenārijs ir iespējams, Sesks tomēr nenoliedza. "Mums [Liepājas SEZ] ir svarīgi, lai tajās piestātnēs tiktu kaut kas darīts. Šobrīd tur nekas nenotiek, jo Metalurgs nestrādā, kravu nav, Liepājas osta LM mums ir parādā lielu naudu," atzina Sesks. Vēl nesen Liepājas ostas uzņēmuma parāds par zemes nomu SEZ pārvaldei bijis ap miljonu eiro liels, precīzāku summu Sesks nevarēja nosaukt.

Lēmumus Liepājas SEZ valde trešdien pieņēmusi pēc maksātnespējas administratora Velmera un pašas AS Liepājas osta LM padomes iesniegumiem. Šī vērtīgā Liepājas uzņēmuma padomes priekšsēdētājas amatā, kā Pietiek jau rakstījis, janvārī iecelta VAS Valsts nekustamie īpašumi (VNĪ) valdē ilgus gadus iepriekš strādājusī Inese Odiņa-Laizāne, kura tiek uzskatīta par iepriekšējās valdības “pelēkā kardināla” Sandras Bukanes uzticības personu. Abas savulaik kopā strādājušas VNĪ vadībā. Neoficiālas norādes ir, ka abas vieno ciešākas attiecības. Odiņas-Laizānes amatpersonas deklarācijā vairākus gadus norādīts konts kādā Portugāles bankā. Bukanu ģimenei piederošā SIA Solid Realty nodarbojies arī ar nekustamo īpašumu darījumiem Spānijas un Portugāles piekrastē.

Pats Velmers neatbildēja ne uz Pietiek telefonzvanu, ne uz īsziņā nosūtīto lūgumu sniegt komentārus par viņa darbībām ap Liepājas ostu LM.

Novērtē šo rakstu:

0
0