Piektdien medijos izskanēja ziņa, ka finanšu ministrs Andris Vilks (Vienotība), diskutējot par sociālā budžeta ilgtspēju, pieļāvis – nav izslēgts, ka pensionēšanās vecums varētu sasniegt 70 gadus. Ministrs par to runājis, neraugoties uz faktu, ka, pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, vidējais vīrieša mūža ilgums Latvijā patlaban nemaz nesasniedz 70 gadus. To, vai ministra „ideja” ir reāli mērāms pensionēšanas vecuma slieksnis un risinājums sociālā budžeta glābšanai, Pietiek komentē Latvijas Pensionāru federācijas priekšsēdētāja Aina Verze.
„Tas ir absolūti nereāli. Tas ir nereāli, ja mēs uz pensionēšanās vecumu skatāmies kontekstā ar sabiedrības veselības stāvokli un Latvijas sabiedrības veselības novērtējumu Eiropas Savienības līmenī.
Nu nevar tā! Nevaram mēs sapņot kaut ko tādu, kas neatbilst īstenībai. Un arī ideja par priekšlaicīgās pensionēšanas pārtraukšanu ir jāsaista ar sabiedrības veselības situāciju.
Cilvēki Latvijā strādā pārslodzēs, turklāt veselības aprūpe mums ir viena no zemākajām ES. Tas viss iespaido cilvēku veselību, cilvēki vienkārši fiziski nav spējīgi līdz 70 gadiem strādāt, turklāt ļoti liela sabiedrības daļa vispār šo vecumu nesagaida.
Uzskatu, ka 65 gadi ir maksimālā pensionēšanas vecuma robeža, par kuru vispār var diskutēt pensijas reformas kontekstā.
Tā ka finanšu ministra paustā 70 gadu maksimālā robeža, ņemot vērā mūsu veselības aprūpi un sabiedrības veselības rādītājus, ir pilnīgi nereāla sapņošana.
Mēs ar Labklājības ministriju, ieskaitot labklājības ministri, esam apsprieduši koncepciju par pensionēšanās vecuma palielināšanu, bet tad nu gan tādi 70 gadi nepavīdēja.
Finanšu ministrs mums nāk no baņķieru vides, un viņam cilvēks kā cilvēks neeksistē. Viņam ir skaitļi un nauda, un atkal skaitļi, kas naudu raksturo. Diemžēl. Bet finanšu ministram nevajadzētu aizmirst, kam viņš kalpo un ka viņš strādā valdībā, un valdībai ir jānes atbildība par savu sabiedrību.”