Menu
Pilnā versija
Foto

Zelta kilovats ģimenei: daudzbērnu ģimenes saņem sitienus vienu pēc otra

Latvijas Daudzbērnu ģimeņu biedrību apvienība · 19.10.2021. · Komentāri (19)

Iesaki rakstu:
Twitter Facebook Draugiem.lv

Latvijas Daudzbērnu ģimeņu biedrību apvienība ir saņēmusi daudzu satrauktu ģimeņu zvanus par neprognozēti straujo elektroenerģijas izmaksu pieaugumu, tādēļ veicām šī brīža situācijas izpēti, ar ko vēlamies iepazīstināt gan valdības pārstāvjus, gan pārējo sabiedrību, lai skaidrotu un pamatotu daudzbērnu ģimeņu lūgumus pēc atbalsta.

Elektroenerģijas izmaksu pieaugums

Daudzbērnu ģimenēm līdz šim nav bijusi liela izvēles iespēja – lai saņemtu aizsargātā lietotāja atbalstu, elektroenerģija bija jāpērk no „Elektrum” jeb AS “Latvenergo”. Gods kam gods – valsts kapitālsabiedrība līdz šim piedāvāja pievilcīgu “Universālo tarifu plānu”, kas lielai mājsaimniecībai bija mazāk riskantā izvēle ar draudzīgu tarifu 0.07671 EUR par kWh, ieskaitot PVN.

No 2022.gada 1.janvāra AS “Latvenergo” vairs nepiedāvās “Universālo tarifu plānu”. Daudzbērnu ģimeņu mājsaimniecības ir riskantas izvēles priekšā – vai izvēlēties “Dinamisko plānu” ar mainīgo biržas cenu vai nofiksēt cenu ar plānu “Izdevīgais”, kas ar šī brīža acīm ne pavisam nešķiet izdevīgs, jo piedāvātais tarifs ir vairāk nekā dubultojies un sasniedzis 0,15544 EUR par kWh.

Lētāko fiksētās cenas tarifu plānu 24 mēnešiem šobrīd piedāvā SIA “ENEFIT”, un tas ir 0,133 EUR par kWh. Tomēr daudzbērnu ģimenei tas ir lētāk par Latvenergo “Izdevīgo” tikai tad, ja vidējais ikmēneša elektronerģijas patēriņš ir virs 400kWh, jo SIA “ENEFIT” nenodrošina valsts piešķirtā atbalsta piemērošanu. Šobrīd aizsargātā lietotāja atbalsta nodrošināšanā ir iesaistījušies tikai AS “Latvenergo” („Elektrum”) un SIA “Tet”.

Atbalsta sarukums

Kā punktiņš uz “i” izmisumam par energoresursu sadārdzinājumu klāt ir nācis valdības lēmums no 2021.gada 1.septembra samazināt valsts atbalstu daudzbērnu ģimenēm līdz 10 EUR mēnesī.  Ja līdz šī gada augustam valsts ik mēnesi garantēja katrai daudzbērnu ģimenei iespēju iegādāties 300 kWh par 31.81 EUR (ieskaitot sadales un OIK izmaksas), tad jau šodien, izmantojot AS “Latvenergo” Elektrum “Izdevīgā tarifu plānu” un aizsargātā lietotāja 10 EUR atlaidi, daudzbērnu ģimenei ir jārēķinās ar 64,88 EUR par 300 kWh.

Pandēmijas apstākļos daudzbērnu ģimenes saņem sitienus vienu pēc otra. Kuplais bērnu pulciņš spiež vienam no vecākiem nepārtraukti būt kopā ar kādu no karantīnā sēdošajiem bērniem. Regulārie darba nespējas periodi ievērojami palielina ienākuma samazināšanās un darba zaudējuma riskus. Mājsēdes ir krietni palielinājušas energoresursu patēriņu mājokļos, un kopā ar pieaugošajiem tarifiem un sarukušo valsts atbalstu daudzbērnu ģimeņu elektroenerģijas izmaksas ir ne tikai divkāršojušās, bet daudziem pat trīskāršojušās.

Lai arī ir šogad pašvaldībās ir stiprināts trūcīgo vai maznodrošināto mājsaimniecību atbalsta mehānisms, aicinām valdību palielināt valsts atbalstu visiem aizsargātajiem lietotājiem, jo 1) izmaksu straujajam pieaugumam vairs nevar savlaicīgi sagatavoties un brīdis, kad ģimene var nonākt parādu jūgā, var pienākt ātri; 2) pašvaldību administratīvā kapacitāte izvērtēt pieaugošo atbalsta pieprasītāju skaitu ir ierobežota, kas novedīs pie novilcinātas palīdzības.

Visbeidzot, daudzbērnu ģimeņu ienākumu šķirošana un ģimeņu apzīmogošana ar trūcīgā statusu valstij godu nedara. Rūpes par kuplajām ģimenēm ir rūpes par valsts nākotni un drošību.

Novērtē šo rakstu:

67
4